REKLAMA

"Mieszkanie dla młodych" prócz dopłat zapewnia zwrot podatku

2015-12-18 12:38
publikacja
2015-12-18 12:38

Zdecydowana większość doniesień o MdM-ie, dotyczy dopłat do wkładu własnego. Kwestia zwrotu podatku VAT dla osób budujących nowe domy, niestety jest poruszana znacznie rzadziej. Zatem warto wyjaśnić, komu nadal przysługuje zwrot VAT-u zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych. Od września 2015 r. zasady tego zwrotu są zdecydowanie korzystniejsze dla rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci.

fot. HH / / Bankier.pl

Wiek lub własność innego lokum nie zawsze uniemożliwia zwrot VAT-u

Niedawna zmiana zasad MdM-u, miała bardziej zaakcentować prorodzinny charakter rządowego programu. Dlatego od września 2015 r. podniesiono dopłaty dla osób wychowujących przynajmniej dwoje dzieci. Ważne jest też zniesienie wymagań związanych z wiekiem kredytobiorcy posiadającego co najmniej troje dzieci i zakupem pierwszego mieszkania przez taką osobę. Niewielu dziennikarzy i analityków informuje, że ważne zmiany dotyczyły nie tylko dopłat mieszkaniowych. Od 1 września 2015 r. zwiększyła się liczba osób, które mogą skorzystać ze zwrotu podatkowego w ramach MdM-u. Ta grupa beneficjentów nie jest jednak tak duża, jak w przypadku przepisów obowiązujących do końca 2013 r.

Warto pamiętać, że zwrot podatku VAT na starych zasadach (nie dla uczestników MdM-u), dotyczy jedynie wydatków poniesionych przed 1 stycznia 2014 r. W 2015 r. ostatnią szansę na zwrot VAT-u mają osoby, które zakupiły materiały budowlane od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. Przez kolejne 12 miesięcy (styczeń - grudzień 2016 r.), można jeszcze rozliczyć "stary" zwrot VAT-u dla wydatków poniesionych od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r.

Zgodnie z nowymi zasadami, zwrot podatku VAT od materiałów budowlanych przysługuje wybranym obywatelom (uczestnikom MdM-u), którzy po 1 stycznia 2014 r. ponieśli wydatki na zakup materiałów budowlanych. Odzyskanie VAT-u nie jest możliwe w przypadku wszystkich transakcji. Zwrot dotyczy bowiem materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane siedmioprocentową stawką VAT-u (patrz Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 grudnia 2013 r.).

Zwrot podatkowy przysługuje uczestnikowi MdM-u, jeżeli zostały spełnione poniższe warunki:

 1. wnioskodawca po 1 stycznia 2014 r. otrzymał pozwolenie na prace budowlane lub dokonał zgłoszenia budowy
 2. materiały budowlane posłużyły do jednego z następujących celów: wzniesienie domu jednorodzinnego, nadbudowa albo rozbudowa budynku na cele mieszkaniowe, adaptacja budynku niemieszkalnego lub jego części (na cele mieszkaniowe), adaptacja lokalu niemieszkalnego na cele mieszkaniowe
 3. wnioskodawca do końca roku kalendarzowego, w którym uzyskał zgodę na budowę lub dokonał zgłoszenia budowy, nie ukończy 36 roku życia (uwaga: w przypadku małżonków limitu wiekowego nie może przekroczyć przynajmniej jedna osoba, od 1 września 2015 r. ograniczenie wiekowe nie obejmuje wnioskodawców wychowujących przynajmniej troje dzieci
 4. prace budowlane dotyczą pierwszego mieszkania lub domu, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza limitów ustalonych w programie MdM (uwaga: od 1 września 2015 r. wymóg budowy pierwszego lokum nie dotyczy wnioskodawców wychowujących przynajmniej troje dzieci)

  W kontekście punktu numer 4 warto przypomnieć, że limit powierzchni użytkowej w programie MdM wynosi 75 mkw. (dla lokali) oraz 100 mkw. (dla domów jednorodzinnych). Te wartości są powiększane o 10 mkw. jeśli osoba wnioskująca o zwrot VAT-u lub dopłaty, wychowuje przynajmniej troje dzieci.

  Wnioskodawca musi pamiętać o ograniczeniach w zwrocie podatkowym

  Osoba spełniająca wszystkie ustawowe wymogi, może przystąpić do obliczenia zwrotu podatkowego w programie MdM. Najpierw trzeba jednak sprawdzić, które z zakupionych materiałów budowlanych wymieniono w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 grudnia 2013 r. Jeżeli materiał budowlany jest objęty zwrotem i został zakupiony po zgłoszeniu budowy lub wydaniu pozwolenia na budowę, to uczestnik programu MdM-u otrzyma z powrotem 65,22% zapłaconego podatku VAT (stawka 23%). Trzeba jednak pamiętać, że łączna wartość zwrotu dla beneficjenta MdM-u nie może przekroczyć ustalonego limitu (patrz poniższy wzór).

  Maksymalna wartość zwrotu VAT (dla wszystkich faktur) = 12,195% x 70 mkw. x cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowana na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych

  Potrzebny wskaźnik ceny 1 mkw. powierzchni budynku mieszkalnego, można znaleźć na stronie GUS-u. Do obliczeń trzeba przyjąć ostatnią wartość, która została ogłoszona przed kwartałem złożenia wniosku o zwrot podatku. W przypadku wniosków składanych do końca 2015 roku, wspomniany wskaźnik wynosi 3961 zł/mkw. Zatem w IV kw. 2015 r. maksymalny zwrot podatku VAT (65,22% kwoty wynikającej z faktur), nie może być wyższy od 33 813 zł (iloczyn 12,195%, 70 mkw. i 3961 zł/mkw. po zaokrągleniu do pełnych złotych). Warto wiedzieć, że małżonków oraz singli dotyczy taki sam limit i poziom zwrotu podatkowego.

  Na zwrot podatku VAT może liczyć uprawniona osoba, która dodatkowo załatwi wszystkie formalności. Bardzo ważną kwestią jest gromadzenie faktur zakupowych. Kopie wspomnianych dokumentów trzeba złożyć w urzędzie skarbowym, razem z wnioskiem o zwrot podatku oraz skserowanym pozwoleniem na budowę lub potwierdzeniem zgłoszenia budowy. Odpowiednia dokumentacja musi trafić do fiskusa przed końcem roku, w którym wnioskodawca rozpoczął użytkowanie domu lub lokalu.

  Andrzej Prajsnar

  Źródło:
  Tematy
  Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

  Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

  Advertisement

  Powiązane: Mieszkanie dla młodych

  Komentarze (7)

  dodaj komentarz
  ~Jog
  Dlaczego mam dopłacać z moich pieniędzy frankowcom? Cwaniakowali, a teraz placza....
  ~frankowiec
  A dlaczego z moich pieniędzy dopłaca się w programie MDM? Mnie nasze cudowne państwo w niczym nie pomogło, a tym bardziej w zakupie własnego M, które zakupiłem w kredycie denominowanym w CHF! Więc dlaczego z moich podatków mam sponsorować innych, jakiś MDM? Jakim prawem?
  ~sdgf odpowiada ~frankowiec
  dlatego że żyjemy w kraju, w którym chyba zawsze rządzili socialiści od Piłsudzkiego poczynając
  ~płatny_wpis
  jog - typowy bankowy wpis sponsorowany. Sam wbijany od miesięcy do głów "Przekaz" i ani słowa od siebie.
  ~ja odpowiada ~frankowiec
  Ot typowy Polak , ja nie dostałem , to ty też nie powinieneś dostać.
  ~korney
  Kup, kup Anglii bo brytole u siebie przede wszystkim wynajmują zamiast kupować, szukają takich frajerów ze wschodu

  Polecane

  Najnowsze

  Popularne

  Ważne linki