Koniec MdM na 2017 r. Jak uzyskać dopłatę po wstrzymaniu wniosków?

analityk Bankier.pl

31 stycznia Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o wyczerpaniu puli środków przewidzianych na dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” na 2017 r. To nie oznacza jednak, że dofinansowanie przestanie być dostępne. Przypominamy, jak skorzystać z MdM w 2017 roku i w latach kolejnych.

Program „Mieszkanie dla młodych” okazał się przebojem stycznia – w ciągu miesiąca rozeszła się prawie całość środków pozostałych do rozdysponowania w 2017 r. BGK od 1 lutego wstrzymał przyjmowanie wniosków o dopłaty. Bank był zobowiązany do takiego kroku po zarezerwowaniu 95 proc. kwoty zaplanowanej w ustawie budżetowej na obecny rok.

Koniec dopłat na 2017 r. to jeszcze nie koniec programu "MdM"
Koniec dopłat na 2017 r. to jeszcze nie koniec programu "MdM" (fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM)

Jak skorzystać z MdM w 2017 roku?

Decyzja Banku Gospodarstwa Krajowego nie oznacza, że nie można jeszcze sięgnąć po dopłaty. Pierwsza możliwość to złożenie wniosku o kredyt i zakup nieruchomości, w którym dokonanie ostatniej płatności przewidziane jest na 2018 r. Deweloperzy nierzadko wykazują się elastycznością w dostosowaniu terminu płatności, wiedząc, że klienci chcą skorzystać z dopłaty do wkładu własnego „Mdm”. Wnioski o dofinansowanie z datą wypłaty ustaloną na przyszły rok będą przyjmowane do momentu rozdysponowania połowy puli przypadającej na 2018 r.

„W 2018 r. limit ten wynosi 762 mln zł, więc w 2017 r. wnioski będą przyjmowane do dnia, kiedy suma dofinansowań z datą wypłaty w 2018 r. przekroczy 381 mln zł. Według stanu na 31 stycznia br. wykorzystano ok. 175 mln zł (23 proc.) z limitu, więc w 2017 r. nadal będzie można składać wnioski do kwoty dofinansowań równej 206 mln zł” – informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Po wyczerpaniu środków kolejne wnioski składać będzie można od stycznia przyszłego roku.

Narodziny dziecka to dodatkowe wsparcie

Osoby, które skorzystały z programu „Mieszkanie dla młodych” mogą otrzymać dodatkowe finansowe wsparcie, jeśli w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania urodzi im się trzecie lub kolejne dziecko. Takie same uprawnienia mają nabywcy, którzy przysposobią dziecko. Wypłata ma formę spłaty części kredytu, a od takiej operacji bank-kredytodawca nie może pobrać prowizji.

Wniosek można będzie złożyć nawet po 2018 r., czyli po dacie zakończenia funkcjonowania programu „Mieszkanie dla młodych”. Wypłata premii jest jednak możliwa tylko jeden raz. Kwota pomniejszająca dług obliczana jest w oparciu o iloczyn wskaźnika przeliczeniowego używanego do ustalania wysokości dopłat MdM i powierzchni mieszkania (podobnie jak dofinansowanie wkładu własnego) oraz stawki 5 proc.

Zwrot VAT dla budujących dom

Elementem pakietu „Mieszkanie dla młodych” jest także wsparcie dla osób budujących dom systemem gospodarczym. Mogą one otrzymać zwrot części zapłaconego podatku VAT od wybranych materiałów budowlanych opodatkowanych przed 2004 r. niższą stawką daniny. Rekompensata wypłacana jest tylko, jeśli spełniamy szereg warunków, m.in. dotyczących wieku beneficjenta (nie obowiązuje, jeśli wychowujemy przynajmniej trójkę dzieci) i powierzchni użytkowej budynku.

Wniosek o zwrot należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do 31 grudnia roku, w którym przystąpiono do użytkowania wybudowanego domu. Do wniosku należy załączyć kopie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy i faktur dokumentujących poniesione wydatki.

Michał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Szok_i_niedowierzani

Artykół? Artykół?!! Artykół k****

! Odpowiedz
0 4 ~jj

"Koniec MdM w 2017 r. Jak uzyskać dopłatę?" skoro koniec dopłat to po co pytanie jak je uzyskać ?

! Odpowiedz
10 3 ~pd

Bo debil pisał ten artykół. A jeszcze wiekszy debil sie kredytuje na 30 lat.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty) odpowiada ~pd

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~xxx odpowiada ~pd

a kto napisał "artykół" przez "ó" ??? buchacha

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl