Kolejne promocje w hipotekach – bank kusi kredytem bez cross-sellu

analityk Bankier.pl

Marża od 1,75 pp. i prowizja od 1 proc. – tak prezentuje się promocyjna oferta Pekao Banku Hipotecznego. Z obowiązującej od początku listopada propozycji skorzystać mogą klienci, którzy zabezpieczą zobowiązanie nieruchomością z rynku wtórnego w wybranych lokalizacjach.

Banki coraz chętniej sięgają po promocje, starając się przyciągnąć do siebie klientów zainteresowanych kredytem hipotecznym. W ostatnich miesiącach czasowo ograniczone oferty zaprezentował m.in. mBank i ING Bank Śląski. Teraz dołącza do nich Pekao Bank Hipoteczny, specjalistyczna instytucja zajmująca się finansowaniem nieruchomości należąca do grupy Banku Pekao SA.

(YAY Foto)

Od 1 listopada 2018 r. w banku obowiązuje oferta specjalna przeznaczona dla osób, które chcą kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Maksymalna kwota kredytu dostępna w ramach promocyjnych warunków wynosi 600 tys. zł. Lokal, który będzie zabezpieczeniem zobowiązania, musi mieścić się w:

  • mieście wojewódzkim,
  • lub Toruniu, Zielonej Górze, Gdyni, Sopocie, Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach, Sosnowcu, Zabrzu
  • lub w powiecie grodziskim, legionowskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim, wołomińskim.

Marża kredytowa uzależniona jest od relacji długu do wartości nieruchomości (wskaźnik LTV). Wynosić będzie:

  • dla LTV do 60 proc. – 1,75 pp. (standardowo w Pekao Banku Hipotecznym – 1,9 pp.),
  • dla LTV 60-80 proc. – 1,85 pp. (standardowo – 2 pp.),
  • dla LTV pow. 80 proc. – 2,15 pp. (standardowo – 2,4 pp.).

Stawka prowizji ustalana jest indywidualnie i mieści się w przedziale od 1 do 3 proc. Do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości marża kredytowa podwyższana jest o 1 pp. Opłata za ekspertyzę nieruchomości waha się od 500 zł (lokale mieszkalne) do 800 zł (domy i pozostałe nieruchomości). Inspekcja nieruchomości związana jest z kosztem w wysokości 250 zł.

Pekao Bank Hipoteczny stosuje odmienną strategię niż większość kredytodawców aktywnych na rynku kredytów mieszkaniowych – nie uzależnia wysokości marży od nabycia dodatkowych produktów. Brak tzw. cross-sellu, czyli sprzedaży krzyżowej, oznacza, że nie jest wymagane m.in. wykupienie ubezpieczenia na życie czy od utraty źródła dochodu. Stawka marży pozostaje niezmienna w całym okresie kredytowania.

Zwiększona aktywność kredytodawców w ostatnich miesiącach to próba podtrzymania dobrej sprzedażowej passy. W II kwartale 2018 r. banki udzieliły finansowania na kwotę 14 mld zł, odnotowując najlepsze wyniki od 2010 r. Po wyczerpaniu się środków z programu „Mieszkanie dla młodych” walka konkurencyjna przeniosła się na rynek „zwykłych” hipotek. Jednocześnie, jak sygnalizują wyniki ankiety prowadzonej regularnie przez NBP, zaostrzyły jednak kryteria badania zdolności kredytowej i przygotowują się na spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi w końcówce roku.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 17 twojekspert

Pekao BH od zawsze miał ofertę bez cross-sellu. A to że pozostałe Banki mają oferty promocyjne to chyba mało odkrywcze w bankowości haha

Szkoda, że w tym sponsorowanym artykule nie wspomnicie o Pocztowym, który też ma ofertę bez cross-sell z prowizją 1% i marżą 1,8%.

! Odpowiedz