Kobiecy pomysł na biznes: agencja opiekunek do dzieci

Kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży, świat zawalił jej się na głowę. W ciągu kilku dni musiała zmienić całe swoje życie: zrezygnować z pracy, rzucić palenie, przystopować z życiem towarzyskim. Po porodzie chciała wrócić do pracy, nie miała jednak z kim zostawić dziecka.


Zaczęła poszukiwania niani – bezskutecznie. Okazało się, że w jej mieście nie ma firmy, która gwarantowałaby jej znalezienie odpowiedniej osoby, a nie wierzyła ogłoszeniom w sieci. Agnieszka postanowiła więc zawodowo zająć się posztukowaniem osób do opieki nad maluchami.

Mama wraca do pracy


Agnieszka Jankowska mieszka w Olsztynie. Jest mamą dwójki dzieci: 3 letniej Alicji i Filipa, który urodzi się na dniach. Agencję opiekunek prowadzi od niecałych 2 lat, ale droga do jej założenia nie była prosta. - Gdy Alicja miała 4 miesiące postanowiłam, że wrócę do pracy, a dla niej znajdę nianię. Pomoc żadnej z babć nie wchodziła w grę, ponieważ obie są jeszcze aktywne zawodowo. No i pojawił się problem, bo kandydatki, które przychodziły na spotkania były nieodpowiednie. Każda z nich co innego opowiadała przez telefon, a co innego na rozmowie. Problem był także z referencjami, bo raptem wszystkie poprzednie rodziny wyjechały do Irlandii – opowiada Agnieszka.

- Pomyślałam wtedy, że na pewno nie tylko ja mam taki problem. Byłam pewna, że większość mam w Olsztynie nie może znaleźć odpowiedniej niani. I tak powstał pomysł założenia własnej działalności: agencji opiekunek. Od pomysłu do realizacji,  czyli zarejestrowania firmy, minął rok. Przez ten czas składałam 3 razy wnioski o dotację. Ani razu mi jej nie przyznano. Nie poddałam się jednak i zaczęłam zbierać pieniądze. Odłożyłam na najpotrzebniejszy sprzęt: laptopa, drukarkę, materiały biurowe. 1 kwietnia 2010 roku moja firma Savebaby Agencja Opiekunek zaczęła funkcjonować.

Dotacje to mit


Agnieszka trzykrotnie starała się o dofinansowanie na otwarcie firmy: dwukrotnie w Urzędzie Pracy i raz ze środków unijnych – bezskutecznie. W pierwszym przypadku dowiedziała się, że jej firma nie przetrwa roku i jest bez szans na rynku olsztyńskim, że nie potrzeba takich usług. Z kolei przy dotacjach UE, formularze,jakie trzeba było wypełnić spowodowały, że zabrakło jej 1 pkt. aby dostać środki.

- Nie poddałam się, gdyż zbyt wiele pracy włożyłam w to, by dowiedzieć się jak funkcjonują agencje opiekunek w Polsce, by sprawdzić rynek: badania ankietowe, rozmowy z rodzicami, rozmowy na forach. Zebrałam pieniądze na laptopa, drukarkę i skaner, a biuro zorganizowałam w domu, aby pogodzić bycie mamą i pracownikiem.

Na początek poniosłam niewielkie koszty produkcji ulotek, plakatów. Późniejszą reklamę sfinansowałam już z bieżących przychodów. Ale nie powiem, że było łatwo – wspomina Agnieszka.

Firmę prowadzi sama. Jeżeli potrzebuje pomocy, bo organizuje jakąś większą akcję, wówczas zatrudnia studentów na umowę zlecenie. Na zlecenie zatrudnia też gosposie i opiekunki na godziny, ale tu pomaga jej księgowa – sporządza umowy i rozlicza godziny pracy. Trenerzy prowadzący szkolenia też są zatrudniani na przeprowadzenie konkretnego szkolenia.

Żyjemy w świecie stereotypów


Starsze pokolenia w rodzinie Agnieszki twierdziło, że lepiej aby zajęła się wychowaniem dziecka, a nie robiła karierę, bo z tych dwóch rzeczy jedna nie może się udać i pewnie ucierpi na tym dziecko. Podobnego zdania byli jej znajomi. Jednak mąż zachęcał ją do podjęcia ryzyka, a córka okazała się niezastąpionym partnerem w prowadzeniu firmy bo to ona testowała pierwsze opiekunki.

Tu warto zaznaczyć, że referencje nie zawsze są wiarygodne. Tyczy się to także doświadczenia i wykształcenia opiekunki. To wszystko wymaga weryfikacji. Odpowiednia niania musi posiadać również predyspozycje do tego zawodu. - Staramy się głównie dobrać osobowość opiekunki do stylu życia rodziny, u której ma pracować. Naszym sukcesem jest brak reklamacji – mówi Agnieszka.

Wiele kobiet chce być nianią


Znacznie więcej jest kobiet, które chcą zostać opiekunkami do dzieci, niż rodziców którzy takie zapotrzebowanie zgłaszają. Powodem jest między innymi to, że w Olsztynie jest duże bezrobocie i dużo jest uczelni, na których można studiować pedagogikę. A studentki właśnie tego kierunku najczęściej zgłaszają się jako nianie. Z 10 kandydatek, które zgłaszają się do Savebaby, tylko jedna ma predyspozycje do bycia opiekunką i tylko tej jednej możemy zaproponować współpracę – zaznacza Agnieszka.


- Nie zapominajmy jednak o tym, że przeciętna Kowalska liczy koszty i będzie szukać innych rozwiązań, np. babcia, sąsiadka, albo po prostu zrezygnuje z pracy by zająć się wychowaniem dziecka. Olsztyn to specyficzne miasto i kobiety nie mają jeszcze presji bycia aktywną zawodowo. Nie są aż tak zaradne jak kobiety z większych miast, ale przez 1,5 roku wiele się zmieniło. Na początku ludzie nie wiedzieli co to jest agencja opiekunek, jak się tam szuka niani - dodaje.

Z miesiąca na miesiąc coraz więcej rodziców zaczyna mieć większą świadomość tego, że na równi z macierzyństwem ważna jest też praca, a dziecko nie zawsze można zostawić z babcią. Dodatkowo szukanie opiekunki na własną rękę to stres, potrzeba poświęcenia temu wielu godzin, wydanie pieniędzy na ogłoszenia w prasie, zakup abonamentów w portalach, a i tak nie ma się 100% gwarancji znalezienia niani. Rodzice decydują się więc na skorzystanie z usług agencji opiekunek.

Konkurencja to darmowa reklama


W Olsztynie są jeszcze przynajmniej dwie firmy, które oferują usługi w podobnym zakresie. - Moja była pierwsza i wierzę, że będzie cały czas pierwsza. Na razie powiedzenie „pierwszy najlepszy” się u mnie sprawdza, ale codziennie wkładam wiele pracy, aby utrzymać pozycję, bo rynek olsztyński nie jest łatwym rynkiem – mówi Agnieszka.

Zaznacza, że konkurencja to też również reklama dla jej firmy: jeśli konkurencja się reklamuje, to klient przed skorzystanie z usług takiej firmy szuka innych, konkurencyjnych, aby mieć ogląd rynku takich usług i wtedy znajduje także Savebaby. Ludzie lubią mieć wybór, a informacji najczęściej szukają w internecie. I wtedy wybierze tę agencję opiekunek, która wzbudzi u niego większe zaufanie.

Bycie mamą skłania do działania


Agnieszka nigdy nie myślała, że można pogodzić bycie mamą z aktywnym życiem zawodowym. Teraz wie, jak bardzo się myliła. Oprócz wychowania dziecka i prowadzenia firmy, opierając się na własnym przykładzie napisała pracę licencjacką na temat ”Macierzyństwo a aktywność zawodowa kobiet”.

Za chwilę zostanie mamą po raz drugi. Starsza córka chodzi już do przedszkola, więc teraz z synkiem będzie prowadziła firmę i to on przejmie po siostrze „pałeczkę” przeprowadzania rekrutacji i będzie wybierał najlepszą nianię.

Zobacz, jakie pomysły na biznes mają kobiety!

Przeczytaj inne artykuły z cyklu

Jeżeli jesteś kobietą przedsiębiorczą i prowadzisz własną firmę - napisz do nas! Zaprezentuj się w naszym cyklu i podziel się z czytelnikami swoim doświadczeniem.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.