REKLAMA

Żabka walczy z plastikiem. Oddając butelki, otrzyma się bonus

2020-10-21 07:00
publikacja
2020-10-21 07:00
Żabka

Żabka startuje z akcją zbiórki plastikowych butelek, za które będzie nagradzać klientów dodatkowymi punktami w programie lojalnościowym. Plastikowe odpady zwrócone do sklepów posłużą do produkcji nowych, pochodzących w 100 proc. z recyklingu butelek na wodę mineralną.

Plastik jest w tej chwili jednym z najbardziej problematycznych surowców w kontekście ochrony środowiska. Według WWF Polska w ciągu ostatnich 65 lat jego produkcja wzrosła z 2 do 348 mln ton rocznie, z czego 40 proc. stanowią plastikowe opakowania. Nieumiejętne gospodarowanie plastikiem powoduje, że przedostaje się on do środowiska, w tym do gleby, rzek, mórz i oceanów, siejąc spustoszenie. W morzach i oceanach ląduje rocznie ponad 8 mln ton plastiku - to odpowiednik jednej śmieciarki pełnej odpadów wrzucanych do wody co 1 minutę. Szacuje się, że na powierzchni oceanów już teraz unosi się około 100 mln ton plastiku.

Tymczasem tylko w UE konsumenci zużywają ok. 100 mld foliówek i 46 mld plastikowych butelek rocznie. Każdy mieszkaniec Europy generuje co roku ok. 31 kg śmieci z plastiku, ale tylko 30 proc. z nich jest poddawanych recyklingowi. - Razem z naszymi franczyzobiorcami i partnerami postanowiliśmy przetestować działanie gospodarki o obiegu zamkniętym dla marki własnej - mówi Anna Gorączka, green officer w Żabka Polska.

Akcja będzie prowadzona w ponad 20 sklepach w Warszawie, a sieć wykorzysta w niej swoją aplikację żappka. Dzięki temu za oddane w sklepie plastikowe butelki klienci będą otrzymywać dodatkowe punkty lojalnościowe - żappsy.

- W ramach akcji zachęcamy naszych klientów do przynoszenia plastikowych butelek po napojach podczas zakupów. Nagradzamy ich za to punktami lojalnościowymi - żappsami. Zebrane opakowania posłużą nam do stworzenia nowych butelek na wodę marki własnej OD NOWA, pochodzących w 100 proc. z recyklingu. Dzięki temu wspólnie nadamy opakowaniom nowe życie i zamkniemy obieg plastiku. Akcja ma charakter pilotażowy i będzie prowadzona w 23 sklepach zlokalizowanych na warszawskiej Pradze. Gorąco zachęcam warszawiaków do wzięcia udziału w akcji i budowania nowych proekologicznych nawyków - mówi Anna Gorączka. - Wpływ plastiku to jeden z tematów, który jest istotny dla naszych klientów, interesuje ich w zakresie odpowiedzialności społecznej. Każdy z nas ma też swój mały wpływ i może małymi krokami zmieniać rzeczywistość i polepszać stan planety. 

Butelki oddane przez klientów zostaną przetworzone na nowy surowiec. Posłużą do produkcji nowych plastikowych opakowań na wodę OD NOWA, pochodzących w 100 proc. z recyklingu.

Jak wynika z ubiegłorocznego badania „Postawy Polek i Polaków wobec ochrony środowiska” Kantar Millward Brown dla WWF Polska - 82 proc. Polaków uważa zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb za największe zagrożenie dla środowiska naturalnego. Mimo to ubiegłoroczny sondaż ARC Rynek i Opinia dla Forum Odpowiedzialnego Biznesu pokazał, że wciąż jedynie 66 proc. konsumentów deklaruje, że segreguje odpady, a tylko 58 proc. widzi sens w takich działaniach.

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ajenci żabkowi masowo zatrudniają młodych ludzi bez umów!
po_co
Od 20 lat nie widziałem już mleka w szklanej butelce, tj zdarza się ale są to wyjątkowe sytuacje, a mleko w tym momencie kosztuje jak złoto.
Sklepy które sprzedają pieczywo na siłę wciskają nam papierowo-foliowe torebki, żeby kasjerka mogła widzieć co jest w środku. Efekt dla środowiska jest taki sam, natomiast
Od 20 lat nie widziałem już mleka w szklanej butelce, tj zdarza się ale są to wyjątkowe sytuacje, a mleko w tym momencie kosztuje jak złoto.
Sklepy które sprzedają pieczywo na siłę wciskają nam papierowo-foliowe torebki, żeby kasjerka mogła widzieć co jest w środku. Efekt dla środowiska jest taki sam, natomiast sklep przykleja sobie łatkę EKO.

W przedstawionej tutaj Żabce, spora część asortymentu jest pakowana w foliowe torebki, plastikowe butelki itd. co to za EKO ?
5474n
Wybacz, ale nie widziałem jeszcze żandarma pilnującego abym nie użył siateczki foliowej przyniesionej ze sobą. (tak, da się, wytrzymuje spokojnie 4-5 razy zanim się postrzępi) Więc tym "wciskaniem na siłę" to zdajesz się głupio usprawiedliwiać.
Biedronka od jakiegoś czasu sprzedaje specjalne wielorazowe
Wybacz, ale nie widziałem jeszcze żandarma pilnującego abym nie użył siateczki foliowej przyniesionej ze sobą. (tak, da się, wytrzymuje spokojnie 4-5 razy zanim się postrzępi) Więc tym "wciskaniem na siłę" to zdajesz się głupio usprawiedliwiać.
Biedronka od jakiegoś czasu sprzedaje specjalne wielorazowe siatki do zakupu warzyw i owoców.
Każda akcja budująca świadomość jest OK. Ignorancji nie należy się szacunek - wolność słowa to nie jego równość.
A przypomnijmy: " jedynie 66 proc. konsumentów deklaruje, że segreguje odpady, a tylko 58 proc. widzi sens w takich działaniach." Chyba jeszcze nie wiedzą w jakim tempie mikro drobiny roztartego plastiku przenikają w środowisku do organizmów, łącznie z tymi na szczycie łańcucha...
5474n
Ach, ale nie odpowiedziałem w końcu na pytanie!
Eko jest takie, jacy są konsumenci.
Nie na odwrót.

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki