REKLAMA

Katarzyna P., współtwórczyni Amber Gold, pozostanie na wolności

2021-10-19 13:04, akt.2021-10-19 14:41
publikacja
2021-10-19 13:04
aktualizacja
2021-10-19 14:41
Katarzyna P., współtwórczyni Amber Gold, pozostanie na wolności
Katarzyna P., współtwórczyni Amber Gold, pozostanie na wolności
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Katarzyna P., współtwórczyni Amber Gold, pozostanie na wolności – zdecydował we wtorek Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Utrzymał tym samym w mocy wcześniejszą decyzję sądu o uchyleniu aresztu oskarżonej. Postanowienie jest prawomocne.

Decyzja zapadła na niejawnym posiedzeniu sądu. O jej treści poinformowała PAP Joanna Organiak, koordynator ds. kontaktów Sądu Apelacyjnego ze środkami masowego przekazu.

22 września Sąd Apelacyjny zwolnił Katarzynę P. z tymczasowego aresztu, w którym przebywała od kwietnia 2013 r. Sąd zastosował wobec oskarżonej wolnościowe środki zapobiegawcze.

Podstawą do takiej decyzji sądu było uznanie, że Katarzyna P. jest jedyną osobą zdolną do opieki nad swoją matką i małoletnim synem, a tym samym, że dalsze tymczasowe aresztowanie pociągnęłoby wyjątkowo ciężkie skutki dla niej i jej rodziny.

Sąd: Pozbawienie Katarzyny P. wolności miałoby ciężkie skutki dla niej lub jej najbliższych

Decyzja zapadła na niejawnym posiedzeniu sądu. Postanowienie jest prawomocne.

Jak wyjaśniła Joanna Organiak, koordynator ds. kontaktów Sądu Apelacyjnego z mediami, sąd utrzymując w mocy wcześniejszą decyzję o uchyleniu aresztu wobec Katarzyny P. wziął pod uwagę to, że "pozbawienie oskarżonego wolności pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny, jednocześnie wskazując, że tymczasowe aresztowanie nie jest niezbędne dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania".

Ponadto, w ocenie Sądu Apelacyjnego "wieloletni okres tymczasowego aresztowania (ponad 8 lat) jest niewspółmiernie długi zarówno z punktu widzenia obiektywnego, jak również w zestawieniu z wymiarem nieprawomocnie orzeczonej kary (12,5 roku więzienia)".

"Sąd Apelacyjny uznał, że obiektywnie istnieje wprawdzie możliwość zapewnienia opieki zarówno dziecku jak i matce oskarżonej, bez osobistego udziału Katarzyny P., jednakże istotne jest nie to, czy jakakolwiek opieka jest możliwa, ale czy dobro postępowania, biorąc pod uwagę jego etap i długotrwałość już stosowanego aresztowania, wymaga tego, aby w miejsce opieki matki nad dzieckiem oraz pomocy córki matce, wprowadzać rozwiązania o charakterze zastępczym" - przekazała Organiak.

Sąd uznał we wtorkowym postanowieniu, że dalsze badanie, czy "możliwym jest ustanowienie dla małoletniego syna oskarżonej rodziny zastępczej" lub "zapewnienie matce oskarżonej określonych form pomocy instytucjonalnej" – o co wnioskował prokurator - jest "niecelowe".

"Ponieważ, żadne tego typu rozwiązania nie będą w stanie zniwelować braku osobistych starań oskarżonej, a przez to, w wypadku dalszego stosowania tymczasowego aresztowania, jej najbliższa rodzina, a zwłaszcza małoletnie dziecko, poniosą wyjątkowo ciężkie skutki" - ocenił sąd.

Katarzyna P. jest pod dozorem policji (trzy razy w tygodniu musi zgłaszać się na komisariat i nie może opuszczać miejsca pobytu), nie może kontaktować się ze współoskarżonym i świadkami, ma zakaz opuszczania kraju, została też pozbawiona paszportu.

Zażalenie na wrześniowe postanowienie sądu wniosła Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Zdaniem śledczych, tylko przedłużenie tymczasowego aresztowania Katarzynie P. jest w stanie zabezpieczyć prawidłowy bieg postępowania ws. Amber Gold, zwłaszcza z uwagi na zachodzącą ze strony oskarżonej obawę jego utrudniania.

"Mimo wniesionego przez prokuraturę zażalenia i wniosków złożonych przez prokuratora podczas dzisiejszego posiedzenia, które miały na celu weryfikację okoliczności mających, zdaniem sądu, uzasadniać uchylenie tymczasowego aresztowania, Katarzyna P. oskarżona w sprawie Amber Gold pozostanie na wolności" - podał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Podkreślił, że "mimo upływu ponad roku" od wniesienia apelacji przez prokuraturę "nie została ona dotychczas rozpoznana", a "termin rozprawy nie jest jeszcze znany". "Mamy nadzieję, że mimo naszych obaw w niedługiej perspektywie czasowej zapadnie w tej sprawie prawomocne orzeczenie" - dodał Kopania.

W 2019 r. w związku ze sprawą Amber Gold Katarzyna P. została skazana przez Sąd Okręgowy w Gdańsku na 12,5 roku więzienia, a twórca spółki Marcin P. na 15 lat więzienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Sąd orzekł także wobec obojga zakaz prowadzenia działalności gospodarczej o charakterze finansowym na 10 lat. Wymierzył im też kary grzywny: dla Marcina P. to 159 tys. zł, a dla Katarzyny P. - 135 tys. zł.

Wobec oskarżonych orzeczono też obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej części pokrzywdzonym w aferze Amber Gold. Dotyczy to ponad tysiąca osób, które nie zgłosiły swoich wierzytelności u syndyka masy upadłościowej Amber Gold i nie wystąpiły z pozwami cywilnymi przeciwko władzom spółki. Odszkodowania, które mają zapłacić tym osobom oskarżeni, wynoszą co najmniej 32 miliony złotych.

Według prokuratury, Marcin P. i jego żona Katarzyna P. w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali w sumie ponad 18 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Oskarżenie dotyczy także prowadzenia działalności parabankowej i prania brudnych pieniędzy. Według prokuratury, Katarzyna P. i Marcin P. działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 proc. do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich.

Katarzyna P. i Marcin P. pieniądze pozyskane z lokat wydawali na rozmaite cele - m.in. na finansowanie linii lotniczych OLT Express (nieistniejący już przewoźnik, w którym głównym inwestorem była Amber Gold) przeznaczono prawie 300 mln zł. Część dochodów szła też na wynagrodzenia. Ustalono, że z tego tytułu oskarżeni wypłacili sobie 18,8 mln zł.

Sprawa Marcina P. i Katarzyny P. czeka teraz na rozpatrzenie w procesie odwoławczym przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku.(PAP)

autor: Robert Pietrzak, Bartłomiej Pawlak

rop/ bap/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
3456
tylko tak dalej ilu jest żydów w Polski rządzie , i na kluczowych stanowiskach ,naród nic się nie odzywa co się dzieje w kraju to widać i słychać , jeszcze za oceanem jest wielki brat , tak nas wyszczepią że bez gaci będziemy chodzić ,
ajwaj_
Prawdziwych Zydów z teren´w Izraela wielu nie ma,
Chazarstwo to plemiona koczownicze z Azji > WIKI,
przyjely Judaizm dla lichwy, kasowania gojów itp. Np Kneset na Wiejskiej
ajwaj_
Kogos dziwi ?
Chazarskie przyslowie od 30+ lat> "wasze ulice - nasze kamienice"
pakamera
ona tak jest współtwórczynią Amber Gold,jak ja jestem współtwórcą egipskich piramid
rekin1986
To najlepiej pokazuje jak działa nasz wymiar (nie)sprawiedliwośći

Siedź 8 lat w areszcie o ile doczekasz sie wyroku górny limit jaki Ci grozi 12 lat w pace z reguły na pierwsze nie dostaje się więcej niż 3/4 maxymalnej kary czyli ok 9 lat

Jak już dożyjesz tego wyroku i trafisz do tego pudła okres aresztu
To najlepiej pokazuje jak działa nasz wymiar (nie)sprawiedliwośći

Siedź 8 lat w areszcie o ile doczekasz sie wyroku górny limit jaki Ci grozi 12 lat w pace z reguły na pierwsze nie dostaje się więcej niż 3/4 maxymalnej kary czyli ok 9 lat

Jak już dożyjesz tego wyroku i trafisz do tego pudła okres aresztu musisz mieć zaliczony na poczet odsiadki czyli zostaje CI 1 rok do odsiadki

Po upływie 75 procent kary możesz się starać o warunkowe zwolnienie czyli na dobrą sprawę możesz już złożyć papier o warunkowe wyjście w dniu ogłoszenia wyroku

To pokazuje w jakim my państwie żyjemy jesem ciekaw ile kosztowął cały proces nim zapadł wyrok podejrzewam , że tanio nie było

Wypłata sędziego prokuratora adwokata biegłych strażników więziennych koszt wyżywienia lekarz w pudle uzbiera się tego trochę
wrecker
https://bezprawnik.pl/andrzej-duda-ulaskawil-pedofila/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
loool
Pora wypuścić z więzień wszystkich złodziei . podobno PO wraca do władzy już wkrótce i będzie brakować ludzi w terenie. Muszą mieć czas na obeznanie się z nową rzeczywistością poza murami i z nowymi paragrafami.
pomorzaninm
Złodziei nie brakuje, do PISu sami sie zgłosili, nie musieli szukac.
sloneczkodzg odpowiada pomorzaninm
Zakład Karny nr 1 Wrocław ul. Kleczkowska 35 . Ponad 80% osadzonych to wyborcy PO . Poszukaj w archiwum na kogo głosowali Ci przestępcy .

Powiązane: Amber Gold

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki