REKLAMA

Amber Gold. Współoskarżona Katarzyna P. wyszła z aresztu

2021-09-23 10:28
publikacja
2021-09-23 10:28
Amber Gold. Współoskarżona Katarzyna P. wyszła z aresztu
Amber Gold. Współoskarżona Katarzyna P. wyszła z aresztu
fot. Krystian Maj / / FORUM

Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił w środę areszt wobec Katarzyny P. współoskarżonej w aferze Amber Gold. Zastosował wobec niej wolnościowe środki zapobiegawcze. Kobieta jest nieprawomocnie skazana na 12,5 roku więzienia w związku z aferą finansową Amber Gold.

Jak powiedziała PAP w czwartek Joanna Organiak koordynator ds. współpracy sądu ze środkami masowego przekazu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, Katarzyna P. opuściła areszt śledczy.

W środę Sąd Apelacyjny w Gdańsku zwolnił kobietę z aresztu i zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Katarzyna P. jest pod dozorem policji (3 razy w tyg. musi zgłaszać się na komisariat i nie może opuszczać miejsca pobytu), nie może kontaktować się ze współoskarżonym i świadkami oraz ma zakaz opuszczania kraju i nie ma paszportu.

W związku ze sprawą Amber Gold Katarzyna P. została skazana na 12,5 roku więzienia. Marcin P. ma do odsiedzenia 15 lat więzienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Sąd orzekł także wobec obojga zakaz prowadzenia działalności gospodarczej o charakterze finansowym na 10 lat. Wymierzył im też kary grzywny: dla Marcina P. to 159 tys. zł, a dla Katarzyny P. - 135 tys. zł.

Sąd orzekł również wobec oskarżonych obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej części pokrzywdzonym w aferze Amber Gold. Dotyczy to ponad tysiąca osób, które nie zgłosiły swoich wierzytelności u syndyka masy upadłościowej Amber Gold i nie wystąpiły z pozwami cywilnymi przeciwko władzom spółki. Odszkodowania, które mają zapłacić tym osobom oskarżeni, wynoszą co najmniej 32 miliony złotych.

Według prokuratury, Marcin P. i jego żona Katarzyna P. w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali w sumie ponad 18 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Oskarżenie dotyczy także prowadzenia działalności parabankowej i prania brudnych pieniędzy. Według prokuratury, Katarzyna P. i Marcin P. działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 proc. do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich.

Katarzyna P. i Marcin P. pieniądze pozyskane z lokat wydawali na rozmaite cele - m.in. na finansowanie linii lotniczych OLT Express (nieistniejący już przewoźnik, w którym głównym inwestorem była Amber Gold) przeznaczono prawie 300 mln zł. Część dochodów szła też na wynagrodzenia. Ustalono, że z tego tytułu oskarżeni wypłacili sobie 18,8 mln zł. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
Na torturach wyśpiewali by wszystko komu słupowali.Nie ma już takich co nic nie powiedzą.
demeryt_69
Plichtówna 6 lat temu urodziła dziecko w ZK Grudziądz - ojcem jest więzienny strażnik. Dziecko ma obecnie 6 lat, a rok szkolny się już rozpoczął i to jest prawdziwym powodem zwolnienia tej cwanej 'góralki'- to nie szmonces :)

300_pala
Znowu wklejasz swoje wynaturzenia na temat górali ?
and00
To ta co się gziła nawet ze strażnikami, aż w ciąże w pierdlu zaszła?
Niezła szlucha
gcisoallse
Sławek Neumann powiedział: „ jak jesteś z PO sądy nic ci nie zrobią. Będą sądzić, sądzić i h..j” Nic dziwnego, że mafia z PO broni tych „niezależnych” sędziów – bo przecież kto będzie ich wypuszczał z więzienia jak nie będzie mafijnych sędziów z PO.
demeryt_69
Czy Neumann to etniczny Fryc?

300_pala odpowiada demeryt_69
Pokaż swój test DNA. Zobaczymy twoje etniczne pochodzenie
maciejlux
Podstawowa kwestia to dlaczego osoba skazana na 12,5 roku wychodzi na wolnosc po 0,5 roku?
Jakie sa tego powody?
Dla mnie to skandal i powoduje brak zaufania do wymiaru sprawiedliwosci.
Niestety akrykul togo nie wyjasnia...
rr_300
Gwoli ścisłości - przesiedziała jakieś 9 lat, bo chyba w 2012 ich zatrzymali.
demeryt_69
Plichtówna to jedynie żona słupa, która na dodatek w puszce zaszła w ciążę - dość kuriozalne :)

Powiązane: Amber Gold

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki