REKLAMA

Kamperowy zawrót głowy [Podcast]

Marcin Bołtryk2021-07-31 06:00redaktor
publikacja
2021-07-31 06:00
Kamperowy zawrót głowy [Podcast]
Kamperowy zawrót głowy [Podcast]
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Polski rynek karawaningowy jest niewielki, ale ostatnio nabrał rozpędu. Nie nadąża za nim krajowa infrastruktura, tkwiąca w głębokim PRL.

Ubiegłoroczne wakacje były, delikatnie mówiąc, specyficzne. Utrudnienia w podróżowaniu transportem zbiorowym oraz nocowaniu w hotelach i pensjonatach dały jednak zaskakujący efekt. Polacy postanowili sprawdzić, czy karawaning jest dla nich. Jaka była skala tego eksperymentu? 2020 r. był rekordowy pod względem sprzedaży nowych i używanych kamperów, a wypożyczalnie przeżywały oblężenie. Po mieszkalne przyczepy i samochody ustawiały się kolejki.

Nowy trend trwa. W pierwszej połowie 2021 r. zarejestrowano ponad 1,3 tys. nowych i blisko 4,7 tys. używanych i sprowadzonych z zagranicy kamperów. To odpowiednio o 145 proc. i 470 proc. więcej niż przed rokiem. Podobnie było na rynku mieszkalnych przyczep.

Czy ta imponująca dynamika świadczy, że Polacy pokochali karawaning? Niekoniecznie. Wyjaśnia to Sławomira Podwojska, właścicielka wypożyczalni motorhome.pl. Punktuje też rynkowe hamulce, które nie pozwalają rozpędzić się na dobre polskiemu rynkowi mieszkalnych pojazdów.

A jak to wygląda z perspektywy producenta i dystrybutora kamperów? Czy pandemia pomogła rodzimym fabrykom i dlaczego część z nich rozważa ucieczkę za granicę? O tym mówi Andrzej Zawiliński, prezes Grupy Elcamp.

Ucieczkę zaleca Sebastian Klauz, redaktor naczelny „Polskiego Karawaningu”. Tym razem nie chodzi jednak o prawne zawirowania, utrudniające życie przedsiębiorcom, lecz o… relaks. Ekspert podpowiada, jakie trasy wybrać, gdzie są najlepsze kempingi i dlaczego, niestety, nie w Polsce oraz jak i gdzie biwakować na dziko, żeby nie podpaść stróżom prawa.

Jacek Fior z platformy camptoo.pl ma kilka rad na po urlopie. Co zrobić z kamperem, gdy go nie używamy i jak na tym zarobić.

Karol Szymański, właściciel firmy Wavecamper, produkującej mieszkalne auta, udziela natomiast wskazówek, które przydadzą się przed następnym sezonem - za ile można zbudować auto z kuchnią i sypialnią oraz co zyskamy w zamian za zwielokrotnienie budżetu.

Gorąco zachęcam do posłuchania.

Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” są dostępne na stronie pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych, m.in. na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:

Rocznik 1975. Absolwent dziennikarstwa na UW. W "Pulsie Biznesu" pracuję od 1998 r. Od początku związany jestem z tematami motoryzacyjnymi i transportowymi. Od 1999 r. prowadzę czwartkową sekcję Transport i logistyka. Zaczynałem od artykułów poświęconych firmom z branży logistycznej i transportowej, by szybko zdać sobie sprawę, że w tematykę tę łatwo da się wpisać moje prywatne zainteresowania - motoryzację. Od 1999 r. regularnie publikuję więc teksty o samochodach. Z zainteresowaniem przyglądam się kierunkom, w których rozwija się rynek. Z nostalgią wspominam minione czasy. Powoli dopada mnie kryzys wieku średniego.

Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (4)

dodaj komentarz
potiomkin
W Polsce na karawaning nie ma infrastruktury - kempingów, parkingów, dróg. To ma jedynie sens, kiedy jedzie się zagranicę na południe.
demeryt_69
Ten tekst wygląda jak płatny lans wypożyczalni motorhome.pl - $zalom!

men24a
A może nadchodzi polska rzeczywistość czyli kartonowe Budy i inne wynalazki aby można było gdziekolwiek zamieszkać ?Jak tak dalej mieszkania będą drożeć to żuki będą w cenie a płaca o 200 zł.
majchrzak_a
Dokładnie! Dla kogoś, kto nie umie czytać ze zrozumieniem i na dodatek nie wysłuchał podcastu to reklama wypożyczalni. Kobieta składnie opowiada o niuansach rynku i liczbach. Słowem nie wspomina o wypożyczalni.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki