REKLAMA

Polski rynek leasingu zaczął rosnąć. Zapowiada się rekordowy rok

Marcin Kaźmierczak2021-07-30 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-30 06:00
Polski rynek leasingu zaczął rosnąć. Zapowiada się rekordowy rok
Polski rynek leasingu zaczął rosnąć. Zapowiada się rekordowy rok
fot. anek.soowannaphoom / / Shutterstock

Po trwających dwa lata spadkach, w I poł. 2021 r. branża leasingowa ponownie zaczęła rosnąć. W tym czasie firmy leasingowe udzieliły finansowania o wartości 40,5 mld zł – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Szacunki mówią o 84 mld na koniec 2021 r., co byłoby rekordowym wynikiem.

Wynik osiągnięty przez branżę leasingową w I poł. 2021 r. był o 36,2 proc. wyższy względem analogicznego okresu 2020 r.

 Nieznacznie lepszy pod względem aktywów finansowanych przez firmy leasingowe był I kw. 2021 r. Wówczas firmy leasingowe udzieliły finansowania o wartości 20,9 mld zł (+32 proc. r/r). Większą dynamiką charakteryzował się jednak II kw. 2021 r., w którym firmy leasingowe udzieliły finansowania o wartości 19,65 mld zł (+41,1 proc. r/r). Wpływ na ten stan miała jednak niska baza spowodowana rozwijającą się wiosną 2020 r. pandemią koronawirusa.

Leasing pojazdami stoi

Tradycyjnie dwie trzecie leasingowanych przedmiotów stanowiły pojazdy. Rozbijając tą kategorię na części składowe zauważymy, że 43,6 proc. umów leasingowych dotyczyło pojazdów lekkich o masie do 3,5 t.

Samochody dostawcze o masie przekraczającej 3,5 t oraz pojazdy ciężarowe stanowiły 23,2 proc. Częściej od pojazdów ciężarowych firmy leasingowe finansowały maszyny i inne urządzenia (27,9 proc.). Margines stanowiły leasingowane nieruchomości (0,7 proc.).

fot. ZPL / 

„Elektryki” przyspieszą wzrost?

Branża leasingowa w I poł. 2021 r. sfinansowała pojazdy lekkie o łącznej wartości 17,7 mld zł, co było wynikiem o 29 proc. wyższym względem ubiegłego roku. Mocniejszy wzrost zaliczyły w tej grupie auta osobowe (+31,1 proc. r/r) niż dostawcze (+18,4 proc. r/r).

– Finansowanie pojazdów lekkich przy udziale leasingu może w kolejnych miesiącach jeszcze wzrosnąć. Coraz większa liczba klientów będzie zwracać się w stronę finansowania zeroemisyjnych samochodów. W ostatnim czasie na europejskich rynkach było widać rosnące zainteresowanie. Znaczący wpływ na wzrost leasingu aut elektrycznych mogą mieć m.in. krajowe programy dotacji. Program „Mój elektryk”, który jako branża mieliśmy okazję konsultować, ma kolejną odsłonę. Bardzo cieszymy się również, że tym razem program dopuszcza dopłaty do rat leasingu. Prawdą bowiem jest, że większość nowych samochodów w Polsce kupują przedsiębiorcy, którzy posiłkują się leasingiem – komentuje Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

Leasing aut ciężarowych najmocniej w górę

Ubiegłoroczny kryzys w największym stopniu obniżył wolumen finansowania pojazdów ciężarowych, dzięki czemu odbicie w tym segmencie rynku jest najbardziej znaczące. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku leasingodawcy podpisali umowy o łącznej wartości 9,4 mld zł, wobec 4,9 mld, co oznaczało wzrost o 91,8 proc. Za tak znaczącą dynamikę odpowiadały w równym stopniu transakcje dotyczące ciągników siodłowych (+117 proc. dynamika r/r), naczep i przyczep (+105,9 proc. dynamika r/r) jak i pojazdów o masie powyżej 3,5 tony (+59,7 proc. wzrost r/r). Gorsze wyniki branża zanotowała jedynie w obszarze finansowania autobusów.

Względem pierwszego półrocza 2020 r. urósł także sektor finansowania maszyn, który jednak w ubiegłym roku w najmniejszym stopniu odczuł skutki recesji. Dzięki transakcjom o łącznej wartości 11,3 mld zł w I poł. 2021 r. wzrost w relacji rocznej wyniósł 21,8 proc.

W analizowanym okresie dodatnie wyniki notowały wszystkie segmenty rynku maszyn. Najmocniej – o 57,1 proc. w relacji rocznej wzrosła wartość leasingu maszyn poligraficznych, leasing sprzętu budowlanego wzrósł w tym czasie o 37,5 proc., maszyn do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metali o 35,7 proc., sprzętu medycznego o 20,8 proc., maszyn dla przemysłu spożywczego o 19,1 proc., a maszyn rolniczych o 14,7 proc.

Sektor MŚP bierze w leasing najchętniej

W I poł. 2021 r. najczęściej z leasingu korzystali mikro przedsiębiorcy, których obroty nie przekraczały 5 mln zł. Ich udział wyniósł 55 proc. Małe firmy o obrotach od 5 do 20 mln zł stanowiły 18,9 proc. usługobiorców firm branży leasingowej. Natomiast udział klientów indywidualnych w leasingu wyniósł 0,7 proc.

fot. ZPL / 

Suma aktywów finansowanych leasingiem w I poł. 2021 r. (34,7 mld zł) ponad sześciokrotnie przewyższała łączną wartość przedmiotów sfinansowanych pożyczką inwestycyjną (5,7 mld zł).

– Pierwsze sześć miesięcy tego roku pokazało, że przedsiębiorcy wrócili do inwestycji i realizowali je przy udziale leasingu. Aktywność polskich firm, głównie z segmentu MŚP, w prosty sposób przekłada się na wyniki sektora leasingowego, a te są bardzo dobre. Równie wysokie są oczekiwania na kolejne miesiące tego roku – ocenia Paweł Pach, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

fot. ZPL / 

Jak wynika z prognoz ZPL, choć wzrost w II poł. 2021 r. ma być nieco niższy i przełożyć się w całym 2021 r. na 20-procentowy wzrost w relacji rocznej, to wartość leasingowanych przedmiotów w 2021 r. ma być najwyższa w historii i wynieść 84,3 mld zł. Dla porównania we wciąż najlepszym pod tym względem 2018 r. wartość leasingowanych przedmiotów wyniosła 82,6 mld zł.

– Firmy leasingowe spodziewają się wyższego poziomu finansowania dla wszystkich badanych grup środków trwałych. Wyraźne wzrosty finansowania oczekiwane są dla maszyn i IT – czytamy w prognozie ZPL.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
demeryt_69

Pytanie do licznych znafcuff: czy ten lizynk to dawna dzierżawa?

demeryt_69
Handełe, handełe ... krenczy szę!

Powiązane: Leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki