REKLAMA

KNF wprowadza zarząd komisaryczny w kolejnym SKOK-u

2013-08-02 11:48
publikacja
2013-08-02 11:48

SKOK "Wspólnota" w Gdańsku jest drugą spółdzielczą kasą, w której zarząd komisaryczny przejmuje wyznaczony przez Komisję Nadzoru Finansowego zarządca. Nadzorca zdecydował się na ten krok, ponieważ zdaniem KNF kasa nie podjęła do tej pory działań zmierzających do uzdrowienia jej finansów.

"Na zarządcę komisarycznego w SKOK Wspólnota została powołana Pani Małgorzata Żymierska, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, w tym w zakresie prowadzenia procesów restrukturyzacji banków o trudnej sytuacji ekonomiczno finansowej" - wskazano w komunikacie KNF.

Dodano, że celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia SKOK-u poprzez zwiększenie jej siły kapitałowej, wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację jej sytuacji finansowej przeprowadzoną pod bezpośrednim nadzorem zarządcy komisarycznego.

"To istotne, bo jak do tej pory SKOK Wspólnota nie podjął efektywnych działań zmierzających do dokapitalizowania i przeprowadzenia procesów sanacji" - stwierdzono.

Interwencja KNF bez wpływu na klientów

KNF zaznaczyła, że ustanowienie zarządcy komisarycznego nie wpłynie na sposób obsługi członków SKOK-u, a kasa nadal będzie świadczyła usługi w pełnym zakresie.

"Z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Kompetencje innych organów kasy ulegają zawieszeniu" - wskazano. Dodano, że na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie.

W komunikacie Komisji podkreślono, że w mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK z jej członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK-u.

Regulator poinformował też, że zarządca komisaryczny został zobowiązany do opracowania i uzgodnienia z KNF programu postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków SKOK-u. "Zarządca komisaryczny będzie kierować realizacją programu oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą Kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych. Zarządcę komisarycznego ustanowiono na czas realizacji w Kasie programu postępowania naprawczego" - dodano.

W komunikacie podano, że państwowy nadzór KNF nad systemem SKOK-ów sprawowany jest na podstawie ustawy o SKOK-ach, która weszła w życie w dniu 27 października 2012 r. oraz jej nowelizacji, która obowiązuje od 12 czerwca 2013 r. "Działania KNF od momentu objęcia kas nadzorem zmierzają do uporządkowania sytuacji zastanej w systemie SKOK" - stwierdzono.

Nie pierwszy raz...

29 lipca podobny los spotkał SKOK im. św. Jana z Kęt. Komisja przejęła nadzór nad spółdzielczymi kasami w zeszłym roku, a następnie dokonała przeglądu sytuacji finansowej systemu. Opublikowany w czerwcu raport wskazywał, że kilka mniejszych kas ma ujemne fundusze własne. Po uzupełnieniu danych o wyniki z I kwartału 2013 r. Komisja poinformowała o pogorszeniu się sytuacji sektora.

Wprowadzenie zarządu komisarycznego powoduje odwołanie członków zarządu SKOK. Zarządca wyznaczony przez KNF przejmuje prawo podejmowania wszystkich decyzji w sprawach dotyczących kasy. Kasa nadal będzie świadczyć usługi w pełnym zakresie.

Kilka dni temu informowaliśmy o pierwszym przypadku ustanowienia zarządu komisarycznego przez KNF w SKOK-u im. Św. Jana z Kęt w Rumii.

MK/Bankier.pl/PAP

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~dobrze pinf
Najprościej ujmując, skoki padły ofiarą misternie zaaranżowanej akcji przez polityków działających na rzecz niepolskich interesów. Minister Finansów (rząd) sztucznie wywołał problemy w skokach wprowadzając zarządzenia (tylko dla skoków) nakładające na nie obowiązki tworzenia znacznie wyższych niż dotychczas rezerw na pożyczki/kredyty Najprościej ujmując, skoki padły ofiarą misternie zaaranżowanej akcji przez polityków działających na rzecz niepolskich interesów. Minister Finansów (rząd) sztucznie wywołał problemy w skokach wprowadzając zarządzenia (tylko dla skoków) nakładające na nie obowiązki tworzenia znacznie wyższych niż dotychczas rezerw na pożyczki/kredyty przeterminowane. Nie tylko nie martwiąc się o to z kąt je mają wziąć, to jeszcze nie dano czasu na ich zgromadzenie (banki miały na to około 12 lat). Właśnie tak "nasz" rząd niszczy zdrową i dodać należy, że bardzo potrzebną naszej ojczyźnie tkanką społeczną, która pozostaje obecnie jedyną ochroną dla szerokiej grupy biednych ludzi którym niechybnie grozi "wykluczenie społeczne". Rząd dba jak widać na co dzień o interesy obce, a zwalcza skutecznie samopomoc własnych obywateli.
~MMXMM
sytuacji ekonomiczno finansowej"

Ciekawe o jakich bankach mowa bo od ponad dekady ja nie slyszalem o problemach w bankach. Jeżeli to doświadczenia z lat 90-tych to na dziś są niewiele warte.
~qwer
przespales "dokapitalizowanie bankow" z pieniedzy publicznych w unii i USA i problemy z powodu posiadania obligacji bankrutujacej grecji ?
my nie mamy swoich bankow, tylko filie bankow z zachodu. jak sie cos tam sypnie to jestesmy skonczeni
~ggggyyyy
zlodzieje w bankach czuja oddech. kazali zniszczyc skoki. od jakiegos czasu juz jest nagonka na nie ale jak widac ludzie sie nie przestraszyli wiec wyciagaja ciezsze dziala. okupacja i rozbior Polski trwa w najlepsze. im szybciej pogonimy tych niemieckich slugusow tym szybciej kraj stanie na nogi.
~ważne
bo to jest robione na zlecenie jewropejskiej banksterskiej finansjery!!! ludzie uciekają z łapsk złodziejskich pijawek, amber-goldów do bezpiecznych, polskich instytucji, stąd ta POlszewicka walka! ale wasze niedoczekanie, pachoły finansjery, antypolscy zdrajcy, rozliczenie wasze już jest blisko! czy ktoś słyszal o choćby 1000 zł bo to jest robione na zlecenie jewropejskiej banksterskiej finansjery!!! ludzie uciekają z łapsk złodziejskich pijawek, amber-goldów do bezpiecznych, polskich instytucji, stąd ta POlszewicka walka! ale wasze niedoczekanie, pachoły finansjery, antypolscy zdrajcy, rozliczenie wasze już jest blisko! czy ktoś słyszal o choćby 1000 zł przewalonych w SKOKach? a 700 MLN uwalone w amber-tusk-gold? NIC SIĘ NIE STAŁO, PO-lactwo, nic się nie stalo. oto POlszewicka "demokracja". zacznijcie mysleć i kojarzyć fakty a zrozumiecie że PO to dyktatura gorsza od PZPR!!
~mam pieniądze w SKOK
Nazwisk nie podadzą bo panowie prezesi zapewne obawiają się ewentualnego linczu. A do takiego niechybnie dojdzie jeśli ktokolwiek straci oszczędności życia. A tak przyjemnie było być panem "instytucji finansowej", "prawie banku", decydować o kredytach i ich oprocentowaniu czy o zatrudnianiu młodych atrakcyjnych Nazwisk nie podadzą bo panowie prezesi zapewne obawiają się ewentualnego linczu. A do takiego niechybnie dojdzie jeśli ktokolwiek straci oszczędności życia. A tak przyjemnie było być panem "instytucji finansowej", "prawie banku", decydować o kredytach i ich oprocentowaniu czy o zatrudnianiu młodych atrakcyjnych kasjerek, popijać kawusię, popalać cygara... I trwalo to nawet długo, zbyt długo.
~antynieudacznik
Skoro podano nazwisko zarządcy komisarycznego - symetrycznie powinny być podane nazwiska nieudaczników tzw. czlonków dotychczasowego Zarządu. Niestety to taki kraj gdzie ofermy zawsze są chronione przez prawo.
~bandit
a nasze państwo ma dodatnie czy ujemne fundusze własne?????????????? Jest chętny do zarządu komisarycznego?????????????
~show
DO ZET: i tak nikt nie słucha uzasadnień nadzoru bo to ściema taka sama jak powyższe decyzje administracyjne, o których wiedziano od wielu miesięcy. Kwestia była tylko kto pierwszy, drugi itd. To złodziejstwo na naszych oczach. Czas im zrobić kuku.
~rt
A może syn Tuska zatrudnił się w którymś SKOKU?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki