REKLAMA

Amerykańska inflacja ani myśli zwalniać

2021-10-13 14:30
publikacja
2021-10-13 14:30
Amerykańska inflacja ani myśli zwalniać
Amerykańska inflacja ani myśli zwalniać
fot. Alexander Mils / / Pexels

Wrzesień przyniósł nieznaczne przyspieszenie i tak już bardzo wysokiej inflacji cenowej w Stanach Zjednoczonych – wynika z najnowszych danych Biura Statystyki Pracy. Ekonomiści spodziewali się wyniku nieco niższego.

Inflacja CPI w USA we wrześniu wyniosła 0,4% mdm i 5,4% rdr – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). W ujęciu rocznym jest to odczyt nieco wyższy niż w sierpniu (0,3% mdm i 5,3% rdr) i zarazem jeden z najwyższych wyników odnotowanych po 2008 roku. Dane o CPI okazały się z nieco wyższe od oczekiwań ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał wynik na poziomie 0,3% mdm i 5,3% rdr.

Z kolei inflacja bazowa – czyli wskaźnik cen nieuwzględniający paliw, żywności i energii – ukształtowała się na poziomie 0,2% mdm i 4,0% rdr. Rezultat ten był zgodny z oczekiwaniami większości analityków. To także rezultat niższy niż jeszcze w lipcu, gdy inflacja bazowa w USA wyniosła 0,3% mdm i 4,3% rdr.

W sierpniu statystycy BLS oszacowali wzrost koszyka cen dóbr konsumpcyjnych na 0,3% mdm i 5,3% rdr, w lipcu na 0,5% mdm i 5,4% rdr, a w czerwcu na 0,9% mdm i 5,4% rdr, co było najwyższym odczytem od lipca 2008 roku (gdy zanotowano wzrost CPI o 5,5% rdr). Jak dotąd to właśnie w czerwcu i lipcu odnotowano kulminację inflacji cenowej, która w największej gospodarce świata szybko narastała nieprzerwanie od początku roku. Już w maju amerykańska inflacja osiągnęła 5 proc. wobec kwietniowego rezultatu na poziomie 4,2 proc. rdr. W marcu amerykańska CPI osiągnęła wartość 2,6 proc., jeszcze w lutym wynosiła zaledwie 1,7 proc.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych w dalszym ciągu bardzo wyraźnie przekracza 2-procentowy cel Rezerwy Federalnej. Z każdym kolejnym miesiącem utrzymywania się powyżej linii 5% coraz trudniej będzie wmawiać ludziom, że jest to zjawisko „przejściowe”. Tym bardziej że genezą tego inflacyjnego szoku jest kombinacja potężnej stymulacji monetarnej z lat 2020-21 połączonej z polityką lockdownów, które nadwyrężyły globalne łańcuchy dostaw i obniżyły zdolności produkcyjne światowej gospodarki.

Najbardziej jaskrawym punktem na inflacyjnej mapie są paliwa. Benzyna w USA była we wrześniu o 42,1% droższa niż rok temu, a olej napędowy podrożał o 42,6%. Ceny gazu ziemnego przez poprzednie 12 miesięcy poszły w górę o 20,6%, a energia elektryczna zdrożała o 8,5%. Jednakże galopujące ceny paliw i energii to nie wszystko.

Wzrost cen odnotowano w prawie wszystkich kategoriach. Żywność była o 4,6% droższa niż przed rokiem. Nowe samochody podrożały o 8,7%, a auta używane aż o 24,4%. Ceny usług poszły w górę o 2,9%, a koszty zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych o 3,2%. Tańsze niż rok temu (o 1,6%) według BLS były jedynie towary medyczne.

W reakcji na publikację danych o amerykańskiej inflacji CPI dolar umocnił się względem euro. Kurs EUR/USD do godziny 14:50 obniżył się do 1,1543 wobec ok. 1,1557 przed publikacją raportu BLS. Co ciekawe, mocno w dół poszły notowania kontraktów terminowych na złoto (z ok. 1776 USD/oz. do niespełna 1760 USD/oz.).

KK

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (55)

dodaj komentarz
drzaraza
Co miesiąc w Bazylei jest spęd prezesów banków i tam najważniejsi ustalają co i jak a reszta dostaje zadania do wykonania . Glapiński jest zadaniowcem i jeszcze dokłada swoje.
drzaraza
„Większość” na tym forum nie chce $ po 2 zł. Rozumiem dbacie o gospodarkę bo wam „eksport” jebnie, he,he. A śmieciowy złoty dostaje dwa razy w d….
the_mind_renewed
Premier Mateusz Morawiecki na wiosnę 2020 roku powiedział: "Świat po pandemii będzie zupełnie inną rzeczywistością. Mało kto zdawał sobie sprawę co tak naprawdę premier ma na myśli. Dzisiaj już mniej więcej wiemy - sterowana inflacja i galopujące ceny. Ciekawe że mamy spędy kodo-mitów i innych w protestach. Ale czy gdzieś mamy Premier Mateusz Morawiecki na wiosnę 2020 roku powiedział: "Świat po pandemii będzie zupełnie inną rzeczywistością. Mało kto zdawał sobie sprawę co tak naprawdę premier ma na myśli. Dzisiaj już mniej więcej wiemy - sterowana inflacja i galopujące ceny. Ciekawe że mamy spędy kodo-mitów i innych w protestach. Ale czy gdzieś mamy protest i zapytanie co się dzieje z cenami? Nie bo jesteśmy "inteligentni" i rozumiemy że to trend światowy, a więc przyjmujemy je z pokorą.

Update: Bazując na modelu bitcoin, banki centralne planują produkować własne „cyfrowe waluty”. Usunięcie wszelkiej pozostałej prywatności, zapewnienie całkowitej kontroli nad każdą transakcją, a nawet ograniczenie tego, na co zwykli ludzie mogą wydawać pieniądze.


Obecne wybory gdziekolwiek na świecie to football polityczny. Niezależnie jakie skrzydło wybierzesz to i tak one należą do tego samego skorumpowanego ptaka przez globalnych zamordystów.

Mój niezależny komentarz, napisany na podstawie obserwacji wydarzeń na świecie, głównie zainspirowany zadłużeniem świata na przestrzeni szeregu dekad. Które doprowadziło nas do obecnego stanu. Wybory nie mają znaczenia.
"Plandemię i obecne kryzysy, nakręcają elity, to samo skrzydło co finansowało Hitlera i Stalina" Zamordyści realizują swój chory plan.
Planowany upadek. - Fałszywy kryzys. PRAWDZIWE kłopoty dopiero przed nami. Plan-demia- kryzysów. Nie będziemy nawet w stanie utrzymać to co posiadamy. !!!

Jedyne co jest pewne to to że na Kremlu mają niezłą bekę. Bo to przecież nie Putin wyznaczył na kierownictwo Zachodu grupy skorumpowanych, trans, zielonych, globalistycznych lewicowców, cenzurę i innych patoli, Kodziarzy. Zrobiliście to sobie sami, głupcy.

Breaking news by Spartacus: Będę go powtarzał.
Proszę przeczytaj powoli ze zrozumieniem. I bądź pomimo to pozytywnie nastawiony, zło prędzej czy później zawsze upada, a trzeba przyznać że wszyscy mamy jakiś tam w tym udział.:
"Obecnie w wyborach i wprowadzaniu nowego ładu światowego biorą udział tylko naiwniacy i pożyteczni głupcy" A potencjalna zmiana rządzących nic nie da. To po prostu obecnie czysty absurd i naiwność.

Jak weźmiesz pod uwagę sterowane globalne uprzykrzenie życia występujące wszędzie, pogłębiające się braki w zaopatrzeniu, energi, skłócanie społeczeństw, zastraszanie, kontenerowce parkujące w nieskończoność na redach wypełnione towarem - (setki) w USA, Pandemia (plan-demic), LGBT, inflacja, braki benzyny, teatry opieki zdrowotnej, bzdurne przepisy i regulacje, szalone narastające nowe i nowe podatki pompowane giełdy i Fiat money bez pokrycia. To po prostu są przestępstwa na masową skale przeciwko ludzkości, które mają doprowadzić do tego abyśmy przełknęli nowy światowy ład jaki nam wprowadzą. A to jeszcze daleko do finału, to zrozumiesz że mam racje rozszerzając myśl Orwella.

"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell. I tu Orwell nie docenił potęgi obecnych Korporacji, które potrafią doprowadzić do swoich niecnych celów niezależnie od tego kogo byś nie wybrał. Tak że twój udział w wyborach nie ma żadnego znaczenia !.

Ostre porządkowanie należało by rozpocząć od polityków, szefów korporacji oraz filantropów którzy posiadają nieograniczone środki finansowe w tym też (Dodruk) w przeciwieństwie do ubezwłasnowolnionych przez nich rządów, i chcą na siłę naszego dobra. Wtrącając nas w otchłań długu zastraszenia, nowoczesnej niewoli i wy-szczepienia populacji. Bo po prostu jesteśmy na etapie gdzie Korporacje przejmują świat ! Przy pomocy totalnie skorumpowanych rządów.

Jeśli zamordyści sfinalizują swe totalitarne cele (a wszystko na to wskazuje) będziemy całkowicie pod ich kontrolą. Świat jest prowadzony do totalnej globalizacji.Obecne ceny to będziecie wspominać jak bajkę. Cyfrowa waluta już wchodzi, w NYC powstał bank cyfrowy gotówka będzie zlikwidowana. Bo zamordyści już wprowadzają czarne karty kredytowe, która blokuje zakupy, gdy przekroczysz emisję CO2. Względnie będziesz nieposłuszny władzom, doprowadzi to do tego ze będziesz głodował pod sklepem pełnym wiktuałów. Z aktem własności na nieruchomości, bitcoinem, albo złotem w kieszeni.

Wchodzimy w nową rewolucję technologiczną. Gdzie maszyny będą produkować maszyny, Ludzi nie będzie potrzeba tylu do pracy, musimy sobie zdawać sprawę że część z nas zostanie wysłana do domów z dochodem podstawowym. Klaus Martin Schwab przed pandemią powiedział że globalny rygor musi świat przyjąć albo zostanie nam narzucony siłą.
jas2
Jeśli w USA jest inflacja 5,4% to w Polsce powinna być o około 2% wyższa, czyli 7,4%.
Gonimy zachód, jeśli chodzi o płace, więc ceny usług muszą u nas rosnąć szybciej niż na zachodzie.
liczygrosz
Jak prezes zachce to GUS poda inflację nawet 3%
stachsgh
U Nas podobnie. I robi się kiepsko...
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
darius19
dziwne ze migranci napieraja na US czy UE granice. Nie na Rosyjska, Bialoruska, KRLD czy Chinska. Czy to jakies miliony wariatow? Jak tow. "ajwaj_" to wytlumaczy? Widze tu pole dla ladnej teoryjki spiskowej.
the_mind_renewed
Jeśli zamordyści sfinalizują swe totalitarne cele (a wszystko na to wskazuje) będziemy całkowicie pod ich kontrolą. Świat jest prowadzony do totalnej globalizacji.Obecne ceny to będziecie wspominać jak bajkę. Cyfrowa waluta już wchodzi, w NYC powstał bank cyfrowy gotówka będzie zlikwidowana. Będziemy całkowicie pod ich kontrolą. Jeśli zamordyści sfinalizują swe totalitarne cele (a wszystko na to wskazuje) będziemy całkowicie pod ich kontrolą. Świat jest prowadzony do totalnej globalizacji.Obecne ceny to będziecie wspominać jak bajkę. Cyfrowa waluta już wchodzi, w NYC powstał bank cyfrowy gotówka będzie zlikwidowana. Będziemy całkowicie pod ich kontrolą. Bo zamordyści już wprowadzają czarne karty kredytowe, która blokuje zakupy, gdy przekroczysz emisję CO2. Względnie będziesz nieposłuszny władzom, doprowadzi to do tego ze będziesz głodował pod sklepem pełnym wiktuałów. Z aktem własności na nieruchomości, bitcoinem, albo złotem w kieszeni.
Wchodzimy w nową rewolucję technologiczną. Gdzie maszyny będą produkować maszyny, Ludzi nie będzie potrzeba tylu do pracy, musimy sobie zdawać sprawę że część z nas zostanie wysłana do domów z dochodem podstawowym. Klaus Martin Schwab przed pandemią powiedział że globalny rygor musi świat przyjąć albo zostanie nam narzucony siłą. .

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki