REKLAMA

Amerykańska inflacja CPI zaskoczyła ekonomistów i sięgnęła 5%

2021-06-10 14:30
publikacja
2021-06-10 14:30
Amerykańska inflacja CPI zaskoczyła ekonomistów i sięgnęła 5%
Amerykańska inflacja CPI zaskoczyła ekonomistów i sięgnęła 5%
fot. Anikin Denis / / Shutterstock

Po raz pierwszy od upadku banku Lehman Brothers inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom 5%. To wyraźnie więcej, niż oczekiwała większość ekonomistów.

Inflacja CPI w USA wyniosła w maju 0,6% mdm i aż 5,0% rdr – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy. Już w kwietniu wskaźnik ten odnotował 13-letnie maksimum na poziomie 4,2% rdr. W marcu amerykańska CPI osiągnęła wartość 2,6%, a jeszcze w lutym wynosił zaledwie 1,7%.

Ekonomiści byli świadomi tego, że inflacja w maju wyraźnie przyspieszy. Ale tylko najwięksi pesymiści prognozowali odczyt na poziomie 5%. Mediana prognoz kształtowała się na poziomie 4,7%. Mamy więc drugie z rzędu silne zaskoczenie wzrostem inflacji CPI w największej gospodarce świata.

Na bardzo niepokojącym – i coraz wyższym – poziomie znalazła się inflacja bazowa. Ten wskaźnik pomijający ceny żywności, paliw i energii  w kwietniu osiągnął wartość 0,7% mdm i 3,8% rdr. Także ten wskaźnik zaskoczył ekonomistów, którzy spodziewali się inflacji bazowej na poziomie 0,4% mdm i 3,4% rdr.

To najwyższy odczyt inflacji bazowej w USA od 29 lat! To jasny sygnał, że przyspieszającą inflacja cenowa nie jest zasługą wyłącznie wzrostu cen paliw i że dotyczy już praktycznie całej gospodarki USA.

Względem maja 2020 roku wzrost cen odnotowano we wszystkich kategoriach z wyjątkiem towarów medycznych. Za sprawą efektu niskiej bazy sprzed roku benzyna w USA podrożała o 56,2%, a olej napędowy o 50,8% rdr. Energia elektryczna podrożałą o 6,2% rdr, a gaz ziemny o 13,5%.

Wciąż „inflacyjnym hitem” za Atlantykiem pozostają ceny używanych samochodów, które w maju były o niemal 30% (!) wyższe niż rok wcześniej. Usługi transportowe poszły w górę o 11,2%. Ceny usług wzrosły o 2,9%, a żywności o 2,2%.

KK

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (43)

dodaj komentarz
wtomek
"zaskoczyła ekonomistów "- Liczy ktoś ile razy "ekonomiści lub analitycy zostali zrobieni w konia?. Nudne już to jest, po cholerę ktoś jeszcze płaci im za te odkrycia?. Najłatwiejszy zawód świata, przepraszam -jestem zaskoczony.

the_mind_renewed
A tymczasem. Francuski Macron wzywa G-7 do sprzedaży rezerw złota w celu sfinansowania i ratowania Afryki w obliczu problemów z Covid19..

Co za upośledzenie umysłowe… „Sprzedaj całe złoto Rosji i Chinom za gotówkę, które odwrócimy i spłuczemy w toalecie w Afryce”. Facet dosłownie szuka jak najszybszego sposobu na zniszczenie
A tymczasem. Francuski Macron wzywa G-7 do sprzedaży rezerw złota w celu sfinansowania i ratowania Afryki w obliczu problemów z Covid19..

Co za upośledzenie umysłowe… „Sprzedaj całe złoto Rosji i Chinom za gotówkę, które odwrócimy i spłuczemy w toalecie w Afryce”. Facet dosłownie szuka jak najszybszego sposobu na zniszczenie swojego kraju, ponieważ oczywiście nieskrępowana nielegalna imigracja nie działa wystarczająco szybko. Proponuję powielić tę sama genialną myśl Bidenowi USA i babci Merkel bo z tą solą na powitanie to był niewypał oraz naszemu Gapciowi z NBP. Jestem gotowy bilety bankowe mam naszykowane, chcę pomóc czekam na wyprzedaż, rzucajcie na rynki złoto! Ziomalom z Afryki trzeba pomóc. Oni wykorzystają te środki bardzo racjonalnie. Czy ktoś powiedział że politycy powinni być poddawani badaniom psychiatrycznym?
klc2
Niech dla przykładu sprzeda swoje złoto. Wzywać innych to każdy głupi potrafi
1a2b
To dlatego ten amerykański sklerotyk Biden tek ochoczo daje doopy Putinowi. Bo do tej ich inflacji brakuje jeszcze żeby Rosja zrezygnowała z dolara w rezerwach (30% rezerw).
demeryt_69
Jakich ekonomistów to zaskoczyło? Wie ktoś?
iluminata
Niekoszernych.
Koszerni wiedzą, że jest 10%.
mikroprzedsiebiorca
Polska wreszcie ma w czym konkurować z USA :D
scuti1986
Przestańcie pisać, że inflacja kogokolwiek zaskoczyła !!! Większej bzdury nie słyszałem !!! Jeśli jakiegoś ekonomistę zaskoczył wzrost cen to jest piz** a nie ekonomista !!! Cała plandemia i wszystkie działania rządów i banków centralnych są nastawione na wywołanie inflacji i to im się udało bo narody ciemne i durne !!! Zadziwiające,Przestańcie pisać, że inflacja kogokolwiek zaskoczyła !!! Większej bzdury nie słyszałem !!! Jeśli jakiegoś ekonomistę zaskoczył wzrost cen to jest piz** a nie ekonomista !!! Cała plandemia i wszystkie działania rządów i banków centralnych są nastawione na wywołanie inflacji i to im się udało bo narody ciemne i durne !!! Zadziwiające, że miliardy ludzi na świecie da się okraść bandzie bogatych, którzy drukują pieniądze dla siebie w dowolnej już ilości. Kiedyś ludzi, których celem było tylko "bycie" nazywano bydłem. Dziś to słowo nabiera sensu jak patrzy się na te narody (w tym PL), które dają się dym** bez masła i myślą, ze to wszystko dla ich dobra !!!
jan888
Wygląda na to, że nie ma już ucieczki przed podwyżkami stóp, giełdy czeka załamanie, a gospodarki podwyżki podatków i stagflacja na najbliższe kilka lat.
scuti1986
Nie, wcale na to nie wygląda !!! Wygląda na to, że ludzi będzie się bezczelnie nadal okradać inflacją przy niemal zerowych stopach. A dlaczego? Bo nikt nie zareaguje. Ludzie nie chcą godnej pracy tylko jakiejkolwiek pracy. Wystarczy im, że mają etacik i siedzą cicho nawet jak są grabieni. Taka natura współczesnego niewolnika, że Nie, wcale na to nie wygląda !!! Wygląda na to, że ludzi będzie się bezczelnie nadal okradać inflacją przy niemal zerowych stopach. A dlaczego? Bo nikt nie zareaguje. Ludzie nie chcą godnej pracy tylko jakiejkolwiek pracy. Wystarczy im, że mają etacik i siedzą cicho nawet jak są grabieni. Taka natura współczesnego niewolnika, że jedyne czego pragnie to być niewolnikiem.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki