REKLAMA

Inflacja w Ameryce mocno przyspieszyła

Krzysztof Kolany2021-03-10 14:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-10 14:30
Inflacja w Ameryce mocno przyspieszyła
Inflacja w Ameryce mocno przyspieszyła
/ theta

Luty przyniósł wyraźne przyspieszenie inflacji cenowej w Stanach Zjednoczonych. Rządowy wskaźnik CPI osiągnął najwyższą dynamikę od rozpoczęcia pandemii Covid-19.

Inflacja CPI w największej gospodarce świata wyniosła w lutym 0,4 proc. mdm i 1,7 proc. rdr – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy. W styczniu inflacja konsumencka w USA wyniosła 0,3 proc. mdm i 1,4 proc. rdr., a w grudniu osiągnęła wartość 0,2 proc. mdm i 1,4 proc. rdr.

Lutowe przyspieszenie inflacji CPI nie było zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się, że dynamika CPI wyniesie właśnie 0,4 proc. mdm i 1,7 proc. rdr. Niemniej jednak roczny wzrost koszyka cen dóbr konsumpcyjnych w USA osiągnął najwyższą wartość od lutego 2020 roku.

Wzrost cen odnotowano w zdecydowanej większości kategorii. Aż o 9,3% droższe niż w lutym 2020 roku były używane samochody. Gaz ziemny podrożał o 6,7% rdr, żywność o 3,6%, energia elektryczna o 3,2%, a usługi medyczne o 3%. Tańsze niż przed rokiem były jedynie meble (o 3,6%) i usługi transportowe (o  4,4%). Tylko nieznacznie więcej niż przed rokiem Amerykanie płacili za paliwa (o 1,6%), które jednakże mocno drożały w ostatnich kilku miesiącach.

Zaskoczeniem okazała się niższa od oczekiwań inflacja bazowa – czyli wskaźnik po wyłączeniu cen żywności, paliw i energii. Bazowy CPI był tylko o 0,1% wyższy niż w styczniu (oczekiwano wzrostu o 0,2% mdm) oraz o 1,3% wyższy niż w lutym 2020. Zatem ujęciu rocznym inflacja bazowa wręcz obniżyła się z 1,4% rdr w styczniu do 1,3% rdr w lutym.

Na rynkach finansowych od kilku miesięcy narastają oczekiwania inflacyjne, czego przejawem jest wzrost rentowności długoterminowych obligacji skarbowych. W poniedziałek dochodowość 10-letnich obligacji rządu USA osiągnęła najwyższy poziom od marca 2020, dochodząc do 1,60 proc. wobec ok. 1 proc. na początku roku.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (3)

dodaj komentarz
demeryt_69
Najbardziej przyspieszyła w Ameryce Płd. - Kolumbia, Wenezuela, Argentyna.
masekrut555
Cała elita zapowiadała że do 2030 zlikwidują nasz majątek prywatny
no i poki co świetnie im idzie w rzymiańskim Polin czy na świecie
ajwaj_
A kal-boje prawie wymyslili perpetuum-mobile
sypac kase z helikoptera, a kraj bogatszy, ludzie happy, "niech sie mury pna do góry"
Funkcjonuje coraz gorzej, stare i nowe wydmuszki i zielone bez pokrycia maja granice

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki