REKLAMA

Wielki powrót amerykańskiej inflacji

Krzysztof Kolany2021-04-13 14:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-13 14:30

W marcu inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych mocno wzrosła i osiągnęła najwyższy poziom od ponad dwóch lat, przekraczając w ten sposób oficjalny cel Rezerwy Federalnej.

Wielki powrót amerykańskiej inflacji
Wielki powrót amerykańskiej inflacji
/ theta

Inflacja CPI w USA wyniosła w marcu 0,6% mdm i 2,6% rdr – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy. W lutym inflacja konsumencka w USA wyniosła 0,4% mdm i 1,7% rdr, a w styczniu osiągnęła wartość 0,3% mdm i 1,4% rdr.

Wiosenne przyspieszenie inflacji CPI nie było wielkim zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się, że dynamika CPI wzrośnie do 2,5% w ujęciu rocznym. Niemniej jednak roczny wzrost koszyka cen dóbr konsumpcyjnych w USA osiągnął najwyższą wartość od października 2018 roku i zdecydowanie przekroczył oficjalny, dwuprocentowy cel inflacyjny Rezerwy Federalnej (aczkolwiek Fed preferują inną miarę inflacji konsumenckiej, jaką jest bazowy deflator PCE).

Prognozy bankierów centralnych i większości rynkowych ekonomistów zakładają, że podwyższona inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych jest zjawiskiem „przejściowym” i że po zaabsorbowaniu popytowego szoku w 2022 roku powróci do poziomu ok. 2%. Równocześnie już w zeszłym roku Fed wprost ogłosił, że przez „jakiś czas” może tolerować „umiarkowanie wyższą” inflację. Oznacza to, że nawet inflacja CPI rzędu 2,5-3,0% zapewne nie skłoni amerykańskich władz monetarnych do porzucenia polityki zerowych stóp procentowych.

Przekonania o przejściowym charakterze inflacji w USA nie podzielają inwestorzy z rynku długu, na którym od początku roku nasilają się oczekiwania inflacyjne, czego przejawem jest wzrost rentowności długoterminowych obligacji skarbowych. We wtorek dochodowość 10-letnich obligacji rządu USA wynosiła ok. 1,68% po tym, jak pod koniec marca osiągnęła najwyższy poziom od roku, dochodząc do 1,77% wobec ok. 1% na początku roku.

Warto też mieć świadomość, że marcowy (i w jeszcze większej mierze także kwietniowy) odczyt CPI w Stanach Zjednoczonych jest dodatkowo podbity przez efekt silnego spadku cen paliw z wiosny 2020 roku. BLS oszacował, że przez ostatnie 12 miesięcy benzyna w USA podrożała o 22,5%, a olej napędowy o 20,2%. Tzw. inflacja bazowa – czyli wskaźnik po wyłączeniu cen żywności, paliw i energii – wyniósł w marcu 1,6% rdr.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (7)

dodaj komentarz
drzaraza
Tylko blach, blacha i jeszcze raz blacha.
demeryt_69
Właśnie tak mówią stare blachary :)
demeryt_69
Ciekawe co sądzą o tym jakże liczni tutaj frustraci :)
fred_
Tylko krypto waluty teraz sie licza. Najlepsze stopy zwrotu.
fred_ odpowiada fred_
Negatywy od osob co trzymaja gotowke w banku? A moze kupili samosplacajace sie mieszkania na wynajem? Krypto +30% dziennie to czesta sprawa.
obiektywny_komentator odpowiada fred_
Teraz krypto to jak Amber Gold. Ci co wchodzą na koniec stracą. Takie Goldmany i inne skupują od Robin Hoodów innych "brokerów" detalicznych dane o transakcjach drobnicy, obrabiają wieloaspektowo te dane i precyzyjniej mogą określić czy strumień pieniądza od klienta detalicznego jeszcze się sączy. I w odpowiednim momencie Teraz krypto to jak Amber Gold. Ci co wchodzą na koniec stracą. Takie Goldmany i inne skupują od Robin Hoodów innych "brokerów" detalicznych dane o transakcjach drobnicy, obrabiają wieloaspektowo te dane i precyzyjniej mogą określić czy strumień pieniądza od klienta detalicznego jeszcze się sączy. I w odpowiednim momencie zacząć dystrybucję. Wszyscy nie mogą zarobić.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki