REKLAMA

Wielki powrót amerykańskiej inflacji

Krzysztof Kolany2021-04-13 14:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-13 14:30
Wielki powrót amerykańskiej inflacji
Wielki powrót amerykańskiej inflacji
/ theta

W marcu inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych mocno wzrosła i osiągnęła najwyższy poziom od ponad dwóch lat, przekraczając w ten sposób oficjalny cel Rezerwy Federalnej.

Inflacja CPI w USA wyniosła w marcu 0,6% mdm i 2,6% rdr – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy. W lutym inflacja konsumencka w USA wyniosła 0,4% mdm i 1,7% rdr, a w styczniu osiągnęła wartość 0,3% mdm i 1,4% rdr.

Wiosenne przyspieszenie inflacji CPI nie było wielkim zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się, że dynamika CPI wzrośnie do 2,5% w ujęciu rocznym. Niemniej jednak roczny wzrost koszyka cen dóbr konsumpcyjnych w USA osiągnął najwyższą wartość od października 2018 roku i zdecydowanie przekroczył oficjalny, dwuprocentowy cel inflacyjny Rezerwy Federalnej (aczkolwiek Fed preferują inną miarę inflacji konsumenckiej, jaką jest bazowy deflator PCE).

Prognozy bankierów centralnych i większości rynkowych ekonomistów zakładają, że podwyższona inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych jest zjawiskiem „przejściowym” i że po zaabsorbowaniu popytowego szoku w 2022 roku powróci do poziomu ok. 2%. Równocześnie już w zeszłym roku Fed wprost ogłosił, że przez „jakiś czas” może tolerować „umiarkowanie wyższą” inflację. Oznacza to, że nawet inflacja CPI rzędu 2,5-3,0% zapewne nie skłoni amerykańskich władz monetarnych do porzucenia polityki zerowych stóp procentowych.

Przekonania o przejściowym charakterze inflacji w USA nie podzielają inwestorzy z rynku długu, na którym od początku roku nasilają się oczekiwania inflacyjne, czego przejawem jest wzrost rentowności długoterminowych obligacji skarbowych. We wtorek dochodowość 10-letnich obligacji rządu USA wynosiła ok. 1,68% po tym, jak pod koniec marca osiągnęła najwyższy poziom od roku, dochodząc do 1,77% wobec ok. 1% na początku roku.

Warto też mieć świadomość, że marcowy (i w jeszcze większej mierze także kwietniowy) odczyt CPI w Stanach Zjednoczonych jest dodatkowo podbity przez efekt silnego spadku cen paliw z wiosny 2020 roku. BLS oszacował, że przez ostatnie 12 miesięcy benzyna w USA podrożała o 22,5%, a olej napędowy o 20,2%. Tzw. inflacja bazowa – czyli wskaźnik po wyłączeniu cen żywności, paliw i energii – wyniósł w marcu 1,6% rdr.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (7)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
drzaraza
Tylko blach, blacha i jeszcze raz blacha.
demeryt_69
Właśnie tak mówią stare blachary :)
demeryt_69
Ciekawe co sądzą o tym jakże liczni tutaj frustraci :)
fred_
Tylko krypto waluty teraz sie licza. Najlepsze stopy zwrotu.
fred_ odpowiada fred_
Negatywy od osob co trzymaja gotowke w banku? A moze kupili samosplacajace sie mieszkania na wynajem? Krypto +30% dziennie to czesta sprawa.
obiektywny_komentator odpowiada fred_
Teraz krypto to jak Amber Gold. Ci co wchodzą na koniec stracą. Takie Goldmany i inne skupują od Robin Hoodów innych "brokerów" detalicznych dane o transakcjach drobnicy, obrabiają wieloaspektowo te dane i precyzyjniej mogą określić czy strumień pieniądza od klienta detalicznego jeszcze się sączy. I w odpowiednim momencie Teraz krypto to jak Amber Gold. Ci co wchodzą na koniec stracą. Takie Goldmany i inne skupują od Robin Hoodów innych "brokerów" detalicznych dane o transakcjach drobnicy, obrabiają wieloaspektowo te dane i precyzyjniej mogą określić czy strumień pieniądza od klienta detalicznego jeszcze się sączy. I w odpowiednim momencie zacząć dystrybucję. Wszyscy nie mogą zarobić.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki