Goodyear przegłosował warunkowe podwyższenie kapitału Dębicy, Altus TFI protestuje

2018-10-23 23:00
publikacja
2018-10-23 23:00
Dębica

Głosami głównego akcjonariusza, firmy Goodyear, NWZ Dębicy zdecydowało o upoważnieniu zarządu do warunkowego podwyższania kapitału zakładowego o max 82,8 mln zł z możliwością wyłączenia prawa poboru. Altus TFI ocenia, że działania Goodyear są niekorzystne dla mniejszościowych akcjonariuszy i zapowiada podjęcie kroków prawnych. Zarząd Dębicy nie zgadza się z zarzutami Altusa.

Obecnie kapitał zakładowy Firmy Oponiarskiej Dębicy wynosi 110,42 mln zł i dzieli się na 13,8 mln akcji. Goodyear jest właścicielem 81,4 proc. akcji spółki.

W dniu 23 października zakończyło się walne zgromadzenie Dębicy, rozpoczęte 25 września, a następnie dwukrotnie przerywane.

Głosami Goodyear przegłosowana została uchwała dotyczącą upoważnienia zarządu spółki do podwyższenia kapitału z możliwością pozbawienia akcjonariuszy prawa poboru w całości lub części za zgodą rady nadzorczej.

Nie podjęto natomiast m.in. uchwały dotyczącej skupu maksymalnie 2,57 mln akcji własnych spółki, czyli wszystkich niebędących w posiadaniu głównego akcjonariusza. Projekt tej uchwały zgłosił Altus TFI, który posiada 5,62 proc. akcji spółki i jest największym mniejszościowym akcjonariuszum Dębicy.

Przedstawiciele Altus TFI zapowiadają podjęcie kroków prawnych, które - w ich opinii - mają chronić inwestorów mniejszościowych Dębicy.

"Zmiana treści uchwały dotyczącej warunkowego podwyższenia kapitału i wyłączenia prawa poboru, a następnie przegłosowanie jej przez Goodyear, jednoznacznie uderza we wszystkich inwestorów mniejszościowych" - powiedział PAP Biznes Wojciech Dębski, zarządzający Altus TFI.

"Będziemy podejmować kroki prawne mające na celu ochronę inwestorów przed szkodliwymi działaniami głównego akcjonariusza" - dodał.

Dębski poinformował, że w trakcie walnego zgromadzenia Altus TFI zgłosił projekty uchwał dotyczące ustalenia warunków pożyczek Dębicy dla Goodyear na parametrach rynkowych oraz zwołania NWZ w celu powołania w spółce biegłego rewidenta ds. szczególnych.

"Obie uchwały nie zostały zaakceptowane przez Goodyear" - powiedział.

We wrześniu Dębica podała, że łączna wartość pożyczek udzielonych Goodyear wynosi 225 mln zł. 27 września spółka udzieliła głównego akcjonariuszowi rocznej pożyczki na 70 mln zł, z oprocentowaniem opartym o stawkę WIBOR1Y powiększoną o 0,1 proc. marży.

Zarząd Dębicy, w stanowisku przesłanych PAP Biznes, poinformował, że nie zgadza się z opiniami formułowanymi przez przedstawicieli funduszy zarządzanych przez Altus TFI. (PAP Biznes)

epo/ kuc/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki