Enea i Energa zawiesiły finansowanie projektu Ostrołęka C na czas dalszych analiz

2020-02-13 20:30, akt.2020-02-14 09:13
publikacja
2020-02-13 20:30
aktualizacja
2020-02-14 09:13
Energa

Enea i Energa zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem w Ostrołęce - poinformowała Energa w komunikacie. Decyzja jest związana z potrzebą analiz, co do dalszych działań w projekcie i jego dalszego finansowania.

 

[Aktualizacja 09.12: Inwestorzy pozytywnie przyjęli informację. Na początku piątkowej sesji na GPW, akcje Energi drożeją o 3,2 proc., a Enei o 4,85 proc.]

Analizy będą w szczególności dotyczyć parametrów technicznych, technologicznych, ekonomicznych i organizacyjnych projektu.

W komunikacie podano, że Energa i Enea biorą udział w poszukiwaniu finansowania zewnętrznego, jednakże dotychczasowy przebieg działań zmierzających do pozyskania inwestora dla projektu nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.

"W ostatnim czasie wystąpił ponadto szereg okoliczności mogących mieć w ocenie sponsorów wpływ na projekt, co skutkuje koniecznością kompleksowego przeanalizowania kwestii dalszych działań w projekcie, w tym jego dalszego finansowania" - napisano w komunikacie.

Energa i Enea wskazują na planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej oraz nową politykę kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego wobec sektora elektroenergetycznego wraz z powiązaną z nią inicjatywą Komisji Europejskiej z 11 grudnia 2019 r. w zakresie tzw. Zielonego Ładu, czyli planu działań zmierzających do zapewnienia neutralności klimatycznej UE do 2050 roku, a także wezwanie ogłoszone przez PKN Orlen do sprzedaży 100 proc. akcji Energi.

"Powyższe okoliczności stanowią w ocenie sponsorów nadzwyczajną zmianę uwarunkowań, których sponsorzy nie przewidywali na etapie podejmowania decyzji w przedmiocie i sposobie finansowania projektu. Okoliczności te uzasadniają zawieszenie finansowania projektu na czas planowanych zgodnie z porozumieniem analiz" - napisano w komunikacie.

Minister "zaskoczony" dekarbonizacją. Ostrołęcki pat

- Nie ukrywam, że są inwestycje rodzące problemy. Jedną z nich stanowi Ostrołęka, będąca rzeczywiście kłopotem dla inwestorów, czyli Energi i Enei. Od czasu podjęcia decyzji o realizacji radykalnej zmianie uległo rynkowe otoczenie. Mamy unijną politykę klimatyczną wywierającą presję na odejście od węgla, która utrudnia pozyskanie finansowania dla inwestycji węglowych. Dlatego trzeba poważnie przeanalizować sens takiego projektu - mówi Jacek Sasin.

Z jednej strony cieszyć może fakt, że minister dostrzega problematyczność inwestycji. Z drugiej mocno zastanawia, że "unijną politykę klimatyczną" minister nazywa "radykalną zmianą rynkowego otoczenia". Prawo i Sprawiedliwość brnęło w ten projekt, mimo że budził on kontrowersje od lat. Wypowiedź Jacka Sasina jest zatem co najmniej kontrowersyjna, szczególnie że podejście UE do węgla znane jest od dawna. Być może jednak to polityczny manewr, który ma przygotować grunt pod zmianę kursu.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenia, że zawieszenie przez Energę i Eneę finansowania projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem Ostrołęka C jest słuszną decyzją biznesową.

"Spółki Energa i Enea podjęły słuszną decyzję biznesową. Przyjmujemy ją z zadowoleniem. Jako podmiot, który ogłosił wezwanie na zakup akcji Grupy Energa, nie mamy wątpliwości, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana. Analizujemy jednak różne warianty tego projektu, tak aby wpisywały się w strategię Orlenu" - poinformował PAP Biznes prezes Obajtek.

Energa i Enea przyjmują, że zawieszenie finansowania projektu będzie powodowało konieczność zawieszenia zawartego kontraktu na budowę elektrowni Ostrołęka C z 12 lipca 2018 r., a także umowy na przebudowę infrastruktury kolejowej dla obsługi Elektrowni Ostrołęka C z 4 października 2019 r. Generalnym wykonawcą bloku elektrowni jest konsorcjum spółek GE Power i Alstom Power Systems, a konsorcjum firm Torpol i Zakładów Automatyki Kombud realizuje przebudowę infrastruktury kolejowej dla obsługi Elektrowni Ostrołęka C.

Zgodnie z kontraktem, termin zakończenia realizacji projektu wynosi 56 miesięcy, liczony od dnia wydania polecenia rozpoczęcia prac. Energa poinformowała, że przewidziany w umowie okres zawieszenia nie oznacza automatycznie zmiany terminu ukończenia inwestycji przez generalnego wykonawcę.

Zaawansowanie realizacji inwestycji w ujęciu procentowym na 31 stycznia 2020 r. wynosi 5 proc. i jest to mierzone relacją zrealizowanych i opłaconych zadań w stosunku do łącznej wartości projektu.

Ostrołęka C to 1000 MW blok na węgiel kamienny, którego budowa - według założeń - ma kosztować ok. 6 mld zł brutto. Inwestorem jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Energa i Enea. Według harmonogramu nowy blok ma zostać oddany do eksploatacji w 2023 roku. Elektrownia Ostrołęka C zawarła umowę mocową i miałaby świadczyć usługę mocową od 2023 r.

30 kwietnia 2019 roku Enea zawarła porozumienie z Energą w sprawie finasowania projektu budowy nowego bloku węglowego - elektrowni Ostrołęka C - o mocy 1.000 MW brutto. Na mocy porozumienia Enea zobowiązała się zapewnić nakłady finansowe na realizację projektu w kwocie 819 mln zł od stycznia 2021 r. w ramach zadeklarowanego w porozumieniu z grudnia 2018 roku zaangażowania finansowego w wysokości 1 mld zł, uwzględniając środki finansowe już przekazane na potrzeby wypłaty zaliczki dla generalnego wykonawcy bloku w kwocie ok. 181 mln zł.

Energa zobowiązała się wtedy zapewnić nakłady finansowe w kwocie nie mniej niż 819 mln zł. Informowała, że będzie wykonywać swoje zobowiązanie w latach 2019 i 2020 i w kolejnych latach.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował we wtorek, że zarządy Enei i Energi prowadzą analizy w kwestii wyboru paliwa dla nowego bloku energetycznego w Ostrołęce. Wskazał, że od czasu podjęcia decyzji o realizacji tej inwestycji zmianie uległo rynkowe otoczenie, w tym podejście np. w kwestii polityki klimatycznej. Jak powiedział, decyzja o wyborze paliwa do bloku C w Ostrołęce zapadnie przed końcem wezwania Orlenu na Energę.

Wicepremier Sasin przyznaje, że dla inwestorów, czyli Energi i Enei, kłopotem jest budowa nowego bloku energetycznego opalanego węglem. Wskazuje, że od czasu podjęcia decyzji o realizacji tej inwestycji radykalnej zmianie uległo rynkowe otoczenie.

Zapisy w wezwaniu PKN Orlen na akcje Energi trwają od 31 stycznia do 9 kwietnia. Za jedną akcję gdańskiej spółki energetycznej PKN Orlen zaoferował 7 zł.

Zarząd PKN Orlen zapowiadał wcześniej, że po przejęciu Energi przejrzy wszystkie projekty inwestycyjne gdańskiego koncernu energetycznego, w tym budowę bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka. Sugerował jednak, że bliższe jest mu paliwo gazowe, a strategia Orlenu nie przewiduje zaangażowania w aktywa węglowe. Energa, oprócz bloków węglowych w Ostrołęce, ma też udziały w Polskiej Grupie Górniczej. (PAP Biznes)

pr/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ajwaj
jesli PISa Misiewicz, Maciorewicz, Kaczynski itd. nie wkrocza z pomoca
Bedzie lipa
kimdzongtusk
To ile kasy przepalone ? Słomiane inwestycje, zakupy F-35, 2 miliardy na TVP a ludzie umierają na SOR-ach , na niepełnosprawnych nie ma....
scylla7
Panie Obajtek, teraz to pan jak rozumiem zmienia cenę wezwania na Energę na 10 zł za akcję
jendreka
Oto prawdziwe oblicze Rządów PiS. ZERO ekonomi, ZERO logiki, ZERO przyszłości i 100% bezmyślności i arogancji jak stare dziady zakorzenieni w średniowieczu pełni strachu przed wyzwaniami i nowym porządkiem. Sami hełpią się tylko obaleniem komuny i zdeterminowaniem zmiany porządku prawa, prawa w ich mniemaniu.
newconnect
Proszę nie obrażać Kaczyński i Obajtek to wielcy ekonomiści! Jak ja żałuję że pracuję w międzynarodowej korporacji i pan Obajtek na prezesa raczej do nas nie trafi. Zaprawdę wielki to i doświadczony manager. Kto nie wierzy niech pojedzie do Pcimia.
antek10
Dojna zmian wydoiła te dwie firmy i nie mają na inwestycje.

Powiązane: Elektrownia Ostrołęka C

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki