REKLAMA
WEBINAR

EBC: spadek inflacji w 2022 r. potrwa dłużej, niż wcześniej oczekiwano

2021-11-25 16:10
publikacja
2021-11-25 16:10

Można oczekiwać, że zakupy aktywów netto w ramach programu PEPP zostaną zakończone zgodnie z planem w marcu 2022 r. - wynika z protokołu z posiedzenia EBC z 27-28 października. Bank dodał, że obecny wzrost inflacji powinien być przejściowy.

EBC: spadek inflacji w 2022 r. potrwa dłużej, niż wcześniej oczekiwano
EBC: spadek inflacji w 2022 r. potrwa dłużej, niż wcześniej oczekiwano
fot. Kai Pfaffenbach / / Reuters

„W związku ze zbliżającym się grudniowym posiedzeniem Rady Prezesów wyrażono pogląd, że na podstawie bieżących wydarzeń, można oczekiwać, że zakupy netto w ramach nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP) zostaną zakończone do marca 2022 r., zgodnie z planem” - napisano w sprawozdaniu.

„Uznano za ważne, aby Rada Prezesów zachowała wystarczającą elastyczność, aby umożliwić przyszłe działania w zakresie polityki pieniężnej, także poza grudniowym posiedzeniem" - dodano.

Z minutes wynika, że średniookresowe perspektywy inflacyjne są obarczone podwyższoną niepewnością i zasugerowano, że uzasadnia to „otwarte podejście" w reakcji na różne scenariusze, które mogą się rozwinąć.

„Członkowie Rady Prezesów zgodzili się, że obecny wzrost inflacji wynikał głównie z czynników przejściowych, które wygasną w średnim okresie. Jednocześnie członkowie zgodzili się, że presja cenowa była trwalsza, niż przewidywano we wrześniowych projekcjach ekspertów EBC. Chociaż oceniano, że efekty drugiej rundy nie były do tej pory widoczne, średniookresowa presja cenowa musi być ściśle monitorowana” – napisano w sprawozdaniu.

„Wyrażono przekonanie, że skutki wyższych cen energii i wąskich gardeł w dostawach będą tymczasowe, chociaż spadek inflacji w 2022 r. potrwa teraz dłużej, niż wcześniej oczekiwano" - dodano.

W ocenie Rady Prezesów rynek może niewłaściwie interpretować zamierzenia EBC.

„Wyrażono obawy, że oczekiwania dotyczące przyszłej ścieżki krótkoterminowych stóp procentowych na rynku pieniężnym są trudne do pogodzenia z forward guidance Rady Prezesów dotyczącymi stóp procentowych, ponieważ uczestnicy rynku spodziewali się znacznie wcześniejszego terminu pierwszej podwyżki stóp" - napisano w protokole.

„Pojawiło się pytanie, czy uczestnicy rynku mogą niewłaściwie rozumieć trzy warunki określone w wytycznych Rady Prezesów, które musiały zostać spełnione przed pierwszą podwyżką stóp procentowych. Warunki te polegają na tym, że inflacja powinna osiągnąć 2 proc. na długo przed końcem horyzontu projekcji oraz trwale do końca horyzontu projekcji, a w ocenie Rady wzrost inflacji bazowej był wystarczająco zaawansowany, aby był zgodny z celem stabilizacji inflacji na poziomie 2 proc. w średnim okresie" - dodano.

Rada Prezesów EBC pozostawiła 9 września bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC podtrzymał, że skup aktywów będzie prowadzony w umiarkowanie niższym tempie niż wcześniej.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała 28 października podczas konferencji prasowej po posiedzeniu, że presja inflacyjna powinna złagodnieć w 2022 r.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 15-16 grudnia. Po posiedzeniu zaprezentowane zostaną kwartalne prognozy makroekonomiczne.(PAP Biznes)

kkr/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
obiektywny_komentator
Najpierw się ludowi mówi, że inflacja jest przejściowa, potem że potrwa dłużej, potem będą "zaskoczeni" gospodarczą depresją, a na koniec krachem. No co, nie można się pomylić? Jesteśmy tylko ludźmi.
bha
Systemowi ,który reprezentują jest to na rękę.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki