REKLAMA

Inflacja w strefie euro wyraźnie wyhamowała za sprawą wysokiej bazy

Maciej Kalwasiński2023-03-31 11:30analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-31 11:30

Za sprawą efektu bazy w marcu inflacja konsumencka zwolniła we wszystkich państwach strefy euro za wyjątkiem Malty i Słowenii, wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Za to we wszystkich państwach eurozony ceny wzrosły w porównaniu do lutego.

Inflacja w strefie euro wyraźnie wyhamowała za sprawą wysokiej bazy
Inflacja w strefie euro wyraźnie wyhamowała za sprawą wysokiej bazy
fot. monticello / / Shutterstock

Inflacja HICP w strefie euro wyhamowała w marcu do 6,9 proc. wobec 8,5 proc. w lutym i 7,1 proc. oczekiwanych przez ekonomistów. Jest to najniższy odczyt od lutego 2022 r.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Wyraźne spowolnienie inflacji jest zasługą efektu wysokiej bazy. Po zeszłorocznym ataku Rosji na Ukrainę mocno w górę poszły ceny paliw, a wraz z nimi punkt odniesienia dla dzisiejszych danych o dynamice cen. W bieżącym miesiącu Eurostat zanotował spadek cen w kategorii energia o 0,9 proc. w porównaniu do marca 2022 r. W lutym roczny wzrost wynosił 13,7 proc.

Coraz szybciej wciąż drożała żywność, alkohol i papierosy - o 15,4 proc. rdr wobec 15 proc. rdr miesiąc wcześniej i 14,1 proc. w styczniu. Przyspieszał również wzrost cen usług - do 5 proc. rdr wobec 4,8 proc. w lutym i 4,4 proc. na początku roku. Nieznacznie zwolniła za to dynamika cen dóbr przemysłowych - do 6,6 proc. rdr wobec 6,8 proc. w poprzednim miesiącu i 6,7 proc. w styczniu.

Inflacja bazowa - wyliczana z pominięciem żywności, energii oraz alkoholu i papierosów - przyspieszyła zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów do 5,7 proc. wobec 5,6 proc. w lutym. To najwyższy odczyt w historii serii danych Eurostatu sięgającej 2001 r.

Jako że efekty bazy zakłócają porównanie w perspektywie rocznej, szczególną uwagę warto zwrócić na dane w ujęciu miesięcznym. W porównaniu do lutego ceny w strefie euro wzrosły o 0,9 proc. - szacuje Eurostat. Jest to najwyższa miesięczna dynamika od października (1,5 proc. mdm). W lutym wyniosła 0,8 proc. mdm, przerywając 3-miesięczną serię spadków. Szczególną uwagę zwraca wzrost cen żywności nieprzetworzonej aż o 1,9 proc. i zmniejszenie cen energii o 2,2 proc.

W ujęciu rocznym inflacja zwolniła w marcu w niemal wszystkich państwach strefy euro. Nadal najszybciej rosły ceny w państwach bałtyckich: na Łotwie (17,3 proc.), w Estonii (15,6 proc.) i Litwie (15,2 proc.), a tuż za podium znalazła się Słowacja (14,8 proc.). Po drugiej stronie inflacyjnej tabeli uplasowały się Luksemburg (3 proc.) i Hiszpania (3,1 proc.). Inflacja w Holandii spadła aż o 4,4 punkty procentowe, czyli prawie o połowę - do 4,5 proc. Na Malcie pozostała stabilna (7 proc.), a przyspieszyła jedynie w Słowenii - o 1 p.proc., do 10,4 proc.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

W porównaniu do lutego ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły we wszystkich państwach eurozony. Najszybciej drożały dobra w Portugalii (2 proc. mdm) i Grecji (1,6 proc. mdm), najwolniej - w krajach Beneluksu - o 0,2 proc.

Warto pamiętać, że zmiany wskaźników inflacji cenowej (a niekoniecznie samej inflacji) w wielu państwach są zasługą nadzwyczajnych rozwiązań wprowadzanych przez władze. W rezultacie wskaźniki inflacji w krajach Unii Europejskiej (zarówno CPI, jak i HICP) przestały być ze sobą porównywalne. Urzędowe limity cen energii albo przejściowe obniżki stawek podatków wpływają na obniżenia wskaźnika HICP (albo CPI), ale nie na spadek inflacji samej w sobie rozumianej jako spadek siły nabywczej pieniądza.

Inflacja HICP jest przy tym odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez polski GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lancealot
I tylko u nas inflacja bazowa rośnie...
grzegorzkubik
U nas 16,2% ale z kwiecień spadnie pewnie ze 3% i podobnie za maj.
bha
Raczej wyhamowała najmocniej w statystykach bo raczej nie w najmocniej golonym rosnącymi cenami prawie wszystkich detalu. W detalu inflacja jest od dawna dużo wyższa od tej oficjalnie raczej skromnie podawanej i wybiórczo wyliczanej. W detalu niestety ceny rosną zmieniają się non stop jak w kalejdoskopie bez umiaru!!!!, jak w obłędzie.Raczej wyhamowała najmocniej w statystykach bo raczej nie w najmocniej golonym rosnącymi cenami prawie wszystkich detalu. W detalu inflacja jest od dawna dużo wyższa od tej oficjalnie raczej skromnie podawanej i wybiórczo wyliczanej. W detalu niestety ceny rosną zmieniają się non stop jak w kalejdoskopie bez umiaru!!!!, jak w obłędzie. Cóż... To taka raczej przedświąteczna i nie tylko globalna muzyczka dla wygodnej wielu nie tylko na rynkach muzyczki. Niestety w detalu coraz mocniej i mocniej dojnej detalicznej nie bez celu mydlącej oczy, grającej pozorami i udającej jarząbka rynkowej rzeczywistości.Niestety
simonsoft8
dane są dość dobrze pozorowane
jenak
Tam jest tak dobrze (wiadomo I prędkość), a tłuką się w tej Francy niemiłosiernie. Od lat, chyba już pięciu. Coraz bardziej. Raz bo podwyższył cenę paliwa, innym razem, bo emerytura ma się zbliżyć powoli do polskiej (choć tyle inżynierów dobierają od dekad), raz z powodu drożyzny.

I wierz tu komu. Nie chcę takiej I prędkości.
Tam jest tak dobrze (wiadomo I prędkość), a tłuką się w tej Francy niemiłosiernie. Od lat, chyba już pięciu. Coraz bardziej. Raz bo podwyższył cenę paliwa, innym razem, bo emerytura ma się zbliżyć powoli do polskiej (choć tyle inżynierów dobierają od dekad), raz z powodu drożyzny.

I wierz tu komu. Nie chcę takiej I prędkości. Może być u nas II. Postoję.
dfa
Właśnie. Ważne, by te plusy nie przysłoniły Ci minusów.
kololux
U nas wysoką bazę właśnie robią. Inflacja ponad 18%, lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 12-13%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić,U nas wysoką bazę właśnie robią. Inflacja ponad 18%, lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 12-13%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
W STREFIE EURO NAJNIŻSZA OD ROPOCZĘCIA WOJNY A W POLSCE JEST NAJWYZSZA! 18.4% VS 6.9% !

WOLACY! ZOSTALIŚCIE ZDRADZENI O SWICIE! 2022.02.24
1984
Ciszej chłopie! Przez ten wrzask dużymi literami nie dociera do ciebie i plusujących wpis to co napisano w artykule. Podano inflację za marzec, a a nie luty gdy mieliśmy ponad 18%. Inflacja w Polsce też zaczyna spadać (obecnie 16.2%) i będzie spadać. Wbrew temu co wmawiasz wzrost cen zaczął się już w 2021r, 2022 to była kontynuacja Ciszej chłopie! Przez ten wrzask dużymi literami nie dociera do ciebie i plusujących wpis to co napisano w artykule. Podano inflację za marzec, a a nie luty gdy mieliśmy ponad 18%. Inflacja w Polsce też zaczyna spadać (obecnie 16.2%) i będzie spadać. Wbrew temu co wmawiasz wzrost cen zaczął się już w 2021r, 2022 to była kontynuacja wcześniejszego trendu.

Przestań krzyczeć to może rzeczywistość zauważysz.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki