REKLAMA

Czym skutkuje wynajem mieszkania kupionego za „Bezpieczny kredyt 2 proc.”? Czy można wynająć jedno piętro?

Wojciech Boczoń2023-11-30 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-30 06:00

Co do zasady „Bezpieczny kredyt 2 proc.” nie może być przeznaczony na zakup mieszkania na wynajem. Czytelnicy pytają nas jednak o nietypowe kwestie z tym związane. Na przykład czy można wynająć tylko jedno piętro lub czy można wstrzymać dopłaty na okres wynajmu. Eksperci rozwiewają ich wątpliwości.

Czym skutkuje wynajem mieszkania kupionego za „Bezpieczny kredyt 2 proc.”? Czy można wynająć jedno piętro?
Czym skutkuje wynajem mieszkania kupionego za „Bezpieczny kredyt 2 proc.”? Czy można wynająć jedno piętro?
fot. tomertu / / Shutterstock

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” opracowany został z myślą o rodzinach, które potrzebują kupić pierwsze mieszkanie w celu prowadzenia tam gospodarstwa domowego. Tak finansowanego mieszkania nie można przeznaczyć na wynajem lub prowadzenie w nim firmy. Pojawiają się jednak szczegółowe pytania, co do których nie ma jednoznacznej wykładni. Poprosiliśmy ekspertów o wyjaśnienie wątpliwości.

Kupno mieszkania krok po kroku

Opłaty, formalności, dokumenty

Kupno mieszkania krok po kroku

Kupujesz mieszkanie, w szczególności pierwsze? Podpowiadamy jak to zrobić i z jakimi dodatkowymi opłatami musisz się liczyć. Dodatkowe koszty w największych polskich miastach mogą przekroczyć nawet 30 tys. zł. W tym e-booku znajdziecie informacje, na jakie opłaty trzeba się przygotować, jak zabrać się za kupno mieszkania, w jaki sposób skutecznie przeprowadzić transakcję oraz jakie stawki obowiązują obecnie na rynku pierwotnym i wtórnym.

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Czy mogę wynająć jedno piętro?

Pierwsze z pytań dotyczy kwestii zakupu domu. Czytelnik pyta nas, czy może zaciągnąć „Bezpieczny kredyt 2 proc.” na zakup nieruchomości. Jedno z pięter chciałby przeznaczyć na mieszkanie i prowadzenie gospodarstwa domowego, drugie – wynająć. Czy ustawa dopuszcza taką możliwość?

- Nie. Chcąc zachować dopłaty, nie można wynająć domu w żadnej części – mówi Grzegorz Granda, ekspert finansowy i dyrektor Oddziału Expander w Lublinie.

Wynajem po spłacie kredytu

Drugie pytanie wiąże się z wcześniejszą spłatą kredytu. - Czy jeśli zamierzam spłacić „Bezpieczny kredyt 2 proc.” w ciągu sześciu lat, to czy po tych 6 latach mogę zacząć wynajmować mieszkanie? – pisze do nas czytelnik.

- Tak, można wynająć mieszkanie po spłacie zobowiązania. Można też wynająć je w trakcie, ale wiąże się to ze stratą dopłat na okres najmu. Po zakończeniu okresu najmu dopłaty mogą być wznowione – tłumaczy Marcin Berus, ekspert kredytowy Lendi.

Są jednak pewne wyjątkowe sytuacje, w którym można wynająć mieszkanie kupione za „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, o czym szczegółowo pisaliśmy tutaj. Chodzi o osoby pozostające w nieformalnych związkach. Jeśli jeden z partnerów posiada mieszkanie – drugi może kupić nieruchomość za „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Po ślubie można wprowadzić się osoby, która posiadała wcześniej mieszkanie i wynająć kredytowaną nieruchomości bez utraty dopłat.

Dla kogo „Bezpieczny kredyt 2 proc.”?

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to rozwiązanie kierowane do osób do 45 roku życia. Mogą z niego skorzystać single, jak i pary. Nowe lokum ma być przeznaczone na zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Z możliwości zaciągnięcia kredytu wykluczone są osoby, które posiadają lub posiadały w przeszłości mieszkanie. W nowo zakupionym lokum nie można prowadzić działalności gospodarczej.

Maksymalna kwota finansowania wynosi 500 tys. zł w przypadku singla i 600 tys. dla par. Wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. zł. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego będzie różnicą między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat.

Obecnie rozwiązanie to oferują następujące banki:

 • Alior Bank
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 • Bank Ochrony Środowiska
 • Bank Pekao
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem
 • VeloBank
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie
 • Santander Bank Polska

Jeśli macie pytania dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", piszcie na adres alert@bankier.pl lub redakcja@bankier.pl. Odpowiedzi na nadsyłane pytania publikujemy tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki