REKLAMA

Czerwona błyskawica, symbol protestów, wyświetlana na Pałacu Kultury i Nauki

2020-10-30 19:45
publikacja
2020-10-30 19:45
Twitter

Na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wyświetlono w piątek wieczorem czerwoną błyskawicę, symbol protestów przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

"Jesteśmy z wami" – napisano na oficjalnym profilu PKiN na Twitterze. Wpis opatrzono serduszkiem i hasztagiem #StrajkKobiet.

W sąsiedztwie PKiN, na dźwigu w okolicach budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wywieszono baner z czerwoną błyskawicą i hasłem "Nie jesteśmy same". Komunikaty solidaryzujące się z protestującymi, np. "Kobiety jesteśmy z wami", wyświetlane są także na niektórych miejskich przystankach oraz pojazdach transportu miejskiego.

Ul. Marszałkowska wypełniona jest tysiącami manifestujących.

W ramach trwających od ponad tygodnia protestów w piątek trwa „Masz na Warszawę”. Uczestnicy demonstracji wyruszyli z placu Zamkowego, z placu Zawiszy i spod Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do ronda Dmowskiego. Według wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja w centrum miasta jest kilkadziesiąt tysięcy osób.

W czasie protestu dochodzi do zamieszek, w jego uczestników rzucane są race. Jak donoszą politycy opozycji, uczestników protestów atakują nacjonaliści. Do ataków doszło m.in. w rejonie ronda de Gaulle’a i na placu Zamkowym. Interweniowała policja. Dotychczas poinformowała o kilkunastu osobach zatrzymanych spośród grup pseudokibiców.

Protesty przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego trwają od zeszłego czwartku, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Wojciech Kamiński

agzi/ wnk/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
demeryt_69
PEKiN to dar Narodu Radzieckiego dla Polaków!

Powiązane: Strajk Kobiet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki