Ceny ofertowe mieszkań na sprzedaż, na wynajem i działek budowlanych

Ile kosztują mieszkania na sprzedaż w największych miastach w Polsce? Za ile można kupić działkę budowlaną? Jak drogi jest wynajem w Warszawie, Wrocławiu czy w Łodzi? Publikujemy aktualne ceny ofertowe.

(Bankier.pl)

Na łamach Bankier.pl od 2013 roku co miesiąc publikujemy ofertowe ceny nieruchomości, które udostępnia nam na podstawie swoich danych serwis ogłoszeniowy Otodom.pl. Nasze raporty obejmują stawki ofertowe mieszkań i wynajmu mieszkań od stycznia 2012 roku oraz stawki działek budowlanych od stycznia 2013 roku.

Informacje w raportach z rynku nieruchomości obejmują:

  • ceny mieszkań na sprzedaż (rynek pierwotny i wtórny),
  • ceny wynajmu,
  • ceny działek budowlanych.

Ceny ofertowe mieszkań

Oczekiwania cenowe sprzedawców mieszkań analizujemy na grupie 9 miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy, Wrocławia, a od lipca 2014 roku także dla Lublina i Szczecina. W każdym z przypadków rozpatrywany jest zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny.

Ceny mieszkań w danym miesiącu prezentujemy jako średnie stawki dla całego miasta oraz bardziej szczegółowych wartości w podziale na kategorie metrażowe. W analizie przyjęto stały podział na mieszkania o powierzchni do 38 mkw., od 38 do 60 mkw. oraz od 60 do 90 mkw.

Ceny wynajmu mieszkań

Miesięczne ceny najmu dotyczą samego odstępnego, którego oczekują oferenci w ogłoszeniach mieszkań na wynajem zamieszczanych w serwisie Otodom.pl.

Podobnie jak w przypadku cen sprzedaży, zbierane dane obejmują średnie stawki dla całego miasta oraz stawki szczegółowe dla poszczególnych metraży – do 38 mkw., od 38 do 60 mkw. i od 60 do 90 mkw. Analiza obejmuje 10 polskich miast: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław.

Ceny ofertowe działek budowlanych

Zakres analizy rynku działek budowlanych jest pod względem grupy miast najszerszy. Co miesiąc prezentujemy dane dla każdego z 16 polskich województw i ich głównych miast, tj: Wrocławia, Bydgoszczy, Lublina, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Krakowa, Warszawy, Opola, Rzeszowa, Białegostoku, Gdańska, Katowic, Kielc, Olsztyna, Poznania i Szczecina.

Prezentowane stawki, poza średnią dla całego obszaru (miasta i województwa), są również prezentowane w podziale na powierzchnię działki budowlanej. Przedziały uwzględniają parcele o powierzchniach: do 800 mkw., od 800 do 1200 mkw., od 1200 do 2000 mkw., od 2000 do 5000 mkw., od 5000 do 10 000 mkw. oraz powyżej 10 000 mkw.

Wszystkie dotychczasowe raporty o cenach ofertowych na rynku nieruchomości można znaleźć TUTAJ.

Ceny ofertowe a transakcyjne mieszkań

Ceny ofertowe na rynku nieruchomości najczęściej nie są stawkami ostatecznymi - tymi, które pojawiają się w aktach notarialnych przy zakupie mieszkania. Na rynku od lat szacuje się, że różnica pomiędzy stawkami ofertowymi i transakcyjnymi wynosi ok. 10 proc. 

Wraz z analizą cen ofertowych, pełniącą rolę podglądową dla planujących sprzedaż swojej nieruchomości, w ujęciu kwartalnym publikujemy na łamach Bankier.pl ceny transakcyjne mieszkań dla rynku pierwotnego i wtórnego oraz co miesiąc analizujemy odczyty indeksu cen nieruchomości, który bada trend cenowy na rynku nieruchomości.

Wszystkie dotychczasowe raporty dotyczące cen transakcyjnych na rynku nieruchomości publikujemy TUTAJ.

Mateusz Gawin, Marcin Kaźmierczak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 mimidusia

Kto te wykresy tutaj stworzył? Co to jest? Na wykresie wrostu cen mieszkań, niewiadomo czy to wGdańsku czy we Wrocławiu wzrosły ceny.amatorszczyzna.......

! Odpowiedz
1 10 1a2b

Większość towaru zwanego "mieszkaniami" to kurne chaty z paleniskami w ciemnym kącie chałupy. W mieszkaniu (takim do mieszkania) kuchnia jest chyba najważniejszym pomieszczeniem. No ale takich mieszkań prawie nie ma w ofercie. Z tego punktu widzenia można powiedzieć, że na rynku jest bardzo mało mieszkań. Jest za to przebogata oferta sypialń z łazienkami. Wyspać się, wyszorować i do roboty!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 rekin1986

Oferty ofertami a transakcje swoją drogą wołać to jedno a dostać to drugie

Gdzie lepsze lokalizacje były to już dawno zeszły a teraz to zostały albo nieruchomości z cenami przyprawiającymi o ból głowy albo gdzieś dalej w gorszej lokalizacji

Ostatnio jak widziałem ogłoszenie o przetargu na sprzedaż działki w Warszawie blisko centrum działka o powierzchni 6500 m2 cena wywoławcza 115 mln z czyli ponad 17 tys za 1 m2

Podejrzewam , że działka pod jakiś wieżowiec na biura bo nikt normalny takiej działki nie kupi pod zabudowę mieszkalną

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 3 s1lusar3k

Najlepsze miejsca już dawno wykupione. I działki, które jeszcze stoją puste i lokale. Znalezienie atrakcyjnej oferty (cenowo i lokalizacyjnie) stanowi duże wyzwanie. Gdzieś pod miastem to nie problem ale jak chce się mieć mieszkanie na wynajem, zlokalizowane w dobrej dzielnicy, by było atrakcyjne, to już należy się sporo naszukać. Sam wiem ile czasu i energii straciłem na zakup mieszkania, które teraz wynajmuje. Chciałem mieć blisko ośrodków akademickich we Wrocławiu a śródmieście to tanich nie należy. Chyba 7 miesięcy szukałem okazji. Teraz szczęśliwie z pomocą DJN wynajmuje lokal podzielony na pokoje dla studentów. Wielu mówiło, że to nie będzie trafiona inwestycja, że studenci to koszmar itd. ale jak na razie mam spokój i żadnych strat spowodowanych najemcami. Ciekawe czy kiedyś ceny najmu przebiją szczyty z listopada 2015.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 tokio102 odpowiada s1lusar3k

wszystko zależy gdzie szukamy mieszkania... ale np. w warszawie znalezienie kawalerki na zakup graniczy z cudem! w tym segmencie chyba nie istnieje coś takiego jak negocjacje.... Mając na uwadze że mamy po kilka ofert na dzielnicę), a jeśli już coś znajdziemy sensownego to mamy cenę 300.000 wątpię aby ktoś sprzedał takie mieszkanie za mniej niż 270/280
kawalerek jest mało i są strasznie drogie, ale patrząc na rynek najmu kawalerki o wiele szybciej schodzą pomimo iż ceny ich są zbliżone do małych 2 pokojowych mieszkań.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 kaczka-po-smolensku odpowiada s1lusar3k

zebyś się nie zesrał jak ci nie zapłacą i nie wyprowadzą

! Odpowiedz
27 3 s1lusar3k

Rynek zmienia się, rośnie. Lokalizacja jest bardzo ważna. Ostatnio Wrocław mocno z cenami rósł. I pewnie jeszcze trochę w górę pójdzie. Mieszkania na wynajem warto mieć też w dużych ośrodkach akademickich. Studenci chętnie wynajmują, więc to jest dobry pomysł na inwestycje. Tylko takie mieszkanie powinno być większe i najlepiej podzielić je na pokoje. Łatwiej wynająć. DJN tak właśnie wynajmuje moje mieszkanie we Wrocławiu. Mieszkanie jest prawie cały czas wynajęte. Pustostanów jakoś nie pamiętam. Najważniejsze, że przelewy na koncie się zgadzają i że mieszkanie nie jest niszczone. A to już zasługa odpowiedniej umowy z zabezpieczeniem OC.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
51 1 bartolwerf

Prawda jest taka, że sytuacja na rynku mieszkaniowym jest dosyć dynamiczna. Wszystko zalezy od miasta, ale myślę, że trzeba mieć szczęście, aby trafic na korzystną ofertę. Można czekać na to "szczęście", ale można też wybrać się do specjalistów. Ja skorzystałem z oferty biura nieruchomości Abc dom, które przygotowało dla mnie propozycje miszkań, które spełniały moje wymogi, ale przede wszystkim możliwości finansowe. Decyzja była prosta i przyjemna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 30 tokio102

NIE REKLAMUJEMY!

! Odpowiedz
1 33 _justus

Ceny działek w zł/miesiąc . No litości. Kto te zestawienia opracowuje ? Gimnazjaliści ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne