REKLAMA

„Mamy hipotekę na działkę. Czy bank da nam »Bezpieczny kredyt 2 proc.« na dom?”

Wojciech Boczoń2023-11-28 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-28 06:00

„Bezpieczny kredyt 2 proc” mógł pokrzyżować plany osobom, które już wcześniej ustanowiły hipotekę na przykład na działce. Czytelnik pyta nas, czy może teraz zaciągnąć dodatkowy kredyt z dofinansowaniem na budowę domu na kredytowanej działce. Ekspert wyjaśnia, jakie kroki trzeba podjąć.

„Mamy hipotekę na działkę. Czy bank da nam »Bezpieczny kredyt 2 proc.« na dom?”
„Mamy hipotekę na działkę. Czy bank da nam »Bezpieczny kredyt 2 proc.« na dom?”
/ Shutterstock

Pan Mariusz (imię zmienione) spłaca standardowy kredyt hipoteczny, który zaciągnął na zakup działki. W planach miał postawić na niej dom. Teraz zastanawia się, czy będzie mógł wykorzystać środki z „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” na sfinansowanie nieruchomości. Doradca powiedział mu, że w takiej sytuacji nie ma szans.

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dodatkowy kredyt hipoteczny

- Nie posiadamy żadnej nieruchomości, ale mamy kredyt hipoteczny na działkę w banku, który nie zamierza brać udziału w programie. Planujemy wziąć kredyt na budowę domu na tej działce. Sama ustawa nie wyklucza nas, jeśli chodzi o wzięcie „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. Doradca kredytowy powiedział nam, że żaden bank nie da nam „BK2%” w takiej sytuacji. Musimy najpierw spłacić kredyt hipoteczny na działkę i może wtedy dopiero się uda. Chciałam się dowiedzieć, jak to faktycznie wygląda – pyta nas czytelnik.

Odpowiedzi udziela Grzegorz Granda, ekspert finansowy i dyrektor Oddziału Expander w Lublinie. - Bank udzielający „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.” nie wpisze hipoteki na drugim miejscu, z wyjątkiem sytuacji gdy on sam będzie na pierwszym miejscu – potwierdza ekspert.

W takiej sytuacji proponuje trzy rozwiązania:

 • spłacić kredyt z działki,
 • przenieść hipotekę na nieruchomość innej osoby (wymagana odpowiednia wartość, zgoda banku, zgoda właściciela i aneks do umowy kredytowej),
 • jeśli nie rozpoczęły się prace budowlane, refinansować kredyt działki do banku, który uczestniczy w programie.

Zasady „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” kierowany jest do osób, które nie ukończyły 45. roku życia. Nabywane mieszkanie ma być nieruchomością służącą do zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Oznacza to, że nie można w nim na przykład prowadzić firmy, czy wynajmować powierzchni.

Maksymalna kwota finansowania nie może przekroczyć 500 tys. zł w opcji dla singla, a w przypadku małżeństw – 600 tys. zł. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. Pozwala to więc na otrzymanie finansowania w kwocie 700-800 tys. zł.

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego będzie różnicą między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” – lista banków

Poniżej znajduje się lista banków, które podpisały umowy z BGK o współpracy w zakresie „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”:

 • Alior Bank
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 • Bank Ochrony Środowiska
 • Bank Pekao
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Santander Bank Polska – data rozpoczęcia oferowania 29.11.2023 r.
 • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem
 • VeloBank
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Jeśli macie pytania dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", piszcie na adres alert@bankier.pl lub redakcja@bankier.pl. Odpowiedzi na nadsyłane pytania publikujemy tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (1)

dodaj komentarz
-pio-
Kończą się pieniądze w programie. Nowych nie będzie a bankier zamieścił reklamę Expandera.
To nic. Najbardziej poruszyła mnie historia Pana Mariusza (imię zmienione) - koleś musi być naprawdę pokrzywdzony swoim, że musi być "ukryty".
Może to pisał chat?

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki