"Uprzejmie donoszę, że sąsiad wynajmuje mieszkanie". Banki skontrolują kredytobiorców „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”? Mają takie prawo

Wojciech Boczoń2023-08-29 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-08-29 06:00

Od lipca część banków oferuje „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Celem programu jest wsparcie młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania. Nieruchomość ma być przeznaczona do zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych - nie będzie jej można wynająć. Ekspert wyjaśnia, czy w związku z tym będą możliwe kontrole z banków.

"Uprzejmie donoszę, że sąsiad wynajmuje mieszkanie". Banki skontrolują kredytobiorców „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”? Mają takie prawo
"Uprzejmie donoszę, że sąsiad wynajmuje mieszkanie". Banki skontrolują kredytobiorców „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”? Mają takie prawo
fot. sommart sombutwanitkul / / Shutterstock

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to element rządowego programu „Pierwsze mieszkanie”. Zgodnie z jego założeniami osoby, które zdecydują się na preferencyjny kredyt mieszkaniowy, mogą kupić nieruchomość, ale tylko w celu prowadzenia tam gospodarstwa domowego. Nie jest możliwe wynajmowanie takiego mieszkania lub prowadzenie w nim działalności gospodarczej. W e-mailach do redakcji pytają Państwo, czy po przyznaniu "Bezpiecznego kredytu" można się spodziewać losowych kontroli, np. czy mieszkanie nie jest wynajmowane? Czy tylko po "uprzejmie donoszę"?

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Czy banki będą kontrolować nieruchomości kupione za "BK2"?

Grzegorz Granda, dyrektor Oddziału Expander Lublin, wyjaśnia, że zgodnie z ustawą bank ma możliwość przeprowadzenia kontroli i w umowach kredytowych są takie zapisy. Przyznaje jednak, że nie wiadomo, w jakiej formie miałoby się to odbywać. - Banki dziś nie mają narzędzi, by rzeczywiście móc to zrobić. Poza pobraniem pisemnego oświadczenia składanego przez kredytobiorcę pod rygorem odpowiedzialności karnej nie sądzę, aby mogły zrobić coś więcej – mówi Grzegorz Granda.

- Ciężko mi sobie wyobrazić np. wizyty terenowe i tego typu kontrole. Zwłaszcza że dopłaty to koszt budżetu państwa, a nie banków, więc nie mają motywacji, by angażować w to swoje zasoby, np. ludzkie. W przyszłości (raczej dalszej niż bliższej) bardziej prawdopodobne wydają mi się możliwości związane z rozwojem narzędzi informatycznych, takich jak sztuczna inteligencja, we współpracy z instytucjami administracji państwowej. Skorelowanie danych z bardzo wielu instytucji, portali społecznościowych, historii kont bankowych, mogłoby wskazać potencjalnych oszustów. Ale na dziś to science-fiction i należy bazować na uczciwości kredytobiorców – dodaje ekspert z Expandera.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” – zasady programu

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to rozwiązanie dla osób do 45. roku życia. Oprócz tego ograniczenia obowiązują jeszcze limity kwotowe. Maksymalna kwota kredytowania nie może być wyższa niż 500 tys. zł dla singla oraz 600 tys. zł dla par. Z kolei maksymalny wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. zł. Pozwala to na zakup mieszkania do kwoty 700-800 tys. zł.

Przez pierwsze 10 lat kredytobiorcy mogą liczyć na dopłaty do rat ze strony BGK. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego będzie różnicą między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” dostępny jest w wybranych bankach. Obecnie z oferty można skorzystać w następujących instytucjach: Alior Bank, Bank BPS i banki spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski, SGB-Bank i VeloBank.

Jeśli macie pytania dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", piszcie na adres alert@bankier.pl lub redakcja@bankier.pl. Odpowiedzi na nadsyłane pytania publikujemy tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (8)

dodaj komentarz
trooper
W interesie banku nie jest kontrolowanie kredyciarzy którzy płacą. To może być w interesie podatnika / rządu, którzy do tych kredytów dopłacają. Co bank obchodzi, kto w mieszkaniu mieszka? Oni swoje marże biorą i są szczęśliwi.
mba_tomy
Dokładnie. Bank ma takie samo prawo do kontrolowania swych Klientów, jakie ma listonosz, czy ktoś posiada TV, czyli żadne. Od tego są inne instytucje.

Dla Banków najważniejsza jest tylko kasa, a więc dla nich może w tych mieszkaniach mieszkać nawet milion nielegalnych imigrantów, najważniejsze aby raty na czas wpływały.
trolley
a czy to nie można kredyciarza z torbami puścić? :) dla swoich będzie tanio od komornika, kredyciarz zostanie obciążony resztą do spłaty i wszyscy zadowoleni :)
peluquero
"Zwłaszcza że dopłaty to koszt budżetu państwa, a nie banków"

Nigdy nie miałeś kredytu? Nic straconego, właśnie w podatkach dopłacasz innym do kredytu :)
ministerprawdy
W wielu krajach Europy inflacja spadła w okolice 1% , a np w Chinach do 0,1%. Ceny węgla, gazu, zboża rekorodowo niskie - dużo niższe niż przed wojną, nie mówiąc o szczytach z wojny. Czy można pozwolić na powrót niskich ten? NIGDY - rząd robi co może by pustym pieniądzem podtrzymać płomień inflacyjny. Inflacja postawą papierowego W wielu krajach Europy inflacja spadła w okolice 1% , a np w Chinach do 0,1%. Ceny węgla, gazu, zboża rekorodowo niskie - dużo niższe niż przed wojną, nie mówiąc o szczytach z wojny. Czy można pozwolić na powrót niskich ten? NIGDY - rząd robi co może by pustym pieniądzem podtrzymać płomień inflacyjny. Inflacja postawą papierowego wzrostu PKB i papierowego sukcesu gospodarczego!
mba_tomy
Jeśli Banki w Polsce to... kontrola swoich Klientów, rozliczanie ich, szpiegowanie, przekazywanie ważnych informacji innym podmiotom (tak wiem, takie prawo), rozliczanie, zawsze ryzyko Klienta 100% i zawsze, ale to zawsze nieoczekiwany zysk dla Banku...

A czy ktoś kontroluje banki? Ich jednostronne zmiany umów, cenników i
Jeśli Banki w Polsce to... kontrola swoich Klientów, rozliczanie ich, szpiegowanie, przekazywanie ważnych informacji innym podmiotom (tak wiem, takie prawo), rozliczanie, zawsze ryzyko Klienta 100% i zawsze, ale to zawsze nieoczekiwany zysk dla Banku...

A czy ktoś kontroluje banki? Ich jednostronne zmiany umów, cenników i nie informowanie o tym swoich Klientów? Oczywiście Banki uważają, że skoro gdzieś na ich stronie można znaleźć nowy cennik i regulamin, to wszystko OK.

Wyobraźmy sobie (pół) fikcyjną sytuację. Codziennie płacimy kartą. W pewnym momencie Bank zrobi sobie zmianę w regulaminie i wprowadzi opłaty do każdej transakcji 10 zł, nie poinformuje o tym klienta i w historii płatności nie wykaże tego (tego typu) potrącenia. Dowiadujemy się o tym przypadkiem po jakimś czasie. Czy jest to kradzież? Gdzie to można zgłosić?

A może to jednak jest OK, gdyż codziennie każdy Klient Banku powinien sprawdzać opłaty i regulaminy, czy czasem coś się nie zmieniło?
ministerprawdy
Oprócz kary za wynajęcie takiego mieszkania może się pojawić odpowiedzialność karna za złożenie fałszywego oświadczenia o przeznaczeniu na określony cel kredytu. Tak, że może być różnie. W końcu społeczeństwo w każego kredytobiorcę inwestuje po kilkaset tysięcy dopłaty.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki