REKLAMA

Zapaść w kredytach hipotecznych – najsłabsza sprzedaż od 10 lat

Michał Kisiel2016-12-29 13:33analityk Bankier.pl
publikacja
2016-12-29 13:33
fot. leaf / YAY Foto

Od kilku miesięcy pojawiały się sygnały, że koniec roku może być wyjątkowo kiepski dla banków udzielających kredytów mieszkaniowych. Zapowiadały to m.in. prognozy samych bankowców ankietowanych przez NBP. Dane Biura Informacji Kredytowej wskazują na ziszczenie się oczekiwań pesymistów – na rynku zapanowała „mała epoka lodowcowa”.

W listopadzie 2016 r. banki podpisały 13,3 tys. nowych umów kredytów hipotecznych na kwotę ok. 3 mld zł, informuje Biuro Informacji Kredytowej. Tylko nieco lepiej wyglądają wyniki z października – odpowiednio 15 tys. umów i 3,4 mld zł. Tak słabej sprzedaży hipotek nie odnotowano w sezonie jesiennym od 10 lat.

W porównaniu z jesienią 2015 r. sprzedaż hipotek spadła o prawie 20 proc. BIK

W porównaniu z okresem październik-listopad w 2015 r. udzielono o 19,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 16 proc. „Spadkowy trend wydaje się mieć obecnie charakter trwały” – tak podsumowują rozwój sytuacji na rynku analitycy BIK. Niekorzystnego rozwoju wydarzeń oczekiwali zresztą sami bankowcy. W ostatnich edycjach ankiety NBP kierowanej do komitetów kredytowych sygnalizowano obserwowane pogorszenie popytu i zamiary podnoszenia marż i zaostrzania warunków dostępu do finansowania.

Jednym z czynników osłabiających zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi jest wyczerpanie się środków z programu „Mieszkanie dla młodych”. W lipcu BGK zaprzestał przyjmowania wniosków o dofinansowanie na 2017 r. Druga połowa puli zostanie odblokowana już za parę dni - w styczniu. Wówczas można także spodziewać się krótkotrwałego wzrostu popytu na hipoteki.

Wyjątkowo kiepskim wynikom sprzedaży kredytów towarzyszą doniesienia o ożywionym popycie na mieszkania. W ostatniej edycji raportu o sytuacji na rynku nieruchomości Narodowy Bank Polski wskazywał, że w kilku miastach można mówić wręcz o boomie. Bank centralny szacuje, że nawet dwa na trzy nowe mieszkania kupowane są za gotówkę, co tłumaczyłoby mizerne zainteresowanie finansowaniem bankowym.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (72)

dodaj komentarz
~it_MAN


Banierzy ciągle tylko krecą i oszukują.. kolejna afera


http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/panama-papers-relacje-mediow-zagranicznych,140,0,2053260.html

GoldMAN Sachs:

Porozumienie rządu USA z Goldman Sachs dotyczy zarzutów o podejmowanie działań, które doprowadziły do światowego


Banierzy ciągle tylko krecą i oszukują.. kolejna afera


http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/panama-papers-relacje-mediow-zagranicznych,140,0,2053260.html

GoldMAN Sachs:

Porozumienie rządu USA z Goldman Sachs dotyczy zarzutów o podejmowanie działań, które doprowadziły do światowego kryzysu finansowego 2008 roku. Chodzi o łączenie różnych papierów wartościowych z ryzykownymi obligacjami z amerykańskiego rynku nieruchomości i ukrywanie ryzyka związanego z zakupem tak "spakowanych" instrumentów finansowych. Ugoda przewiduje, że Goldman Sachs zapłaci 5 miliardów 60 milionów dolarów w ramach różnego rodzaju kar o odszkodowań, w tym dla kredytobiorców, których zadłużenie przekroczyło wartość nieruchomości.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/goldman-sachs-zaplaci-w-koncu-kare-5,185,0,2058681.htmlDB Złoto i srebro:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Deutsche-Bank-przyznal-sie-do-manipulacji-na-rynkach-zlota-i-srebra-7359930.html
~Banier
A kto to są "Banierzy" ?
Bo ci którzy tworzą bańki spekulacyjne to są 'spkulanci' a nie 'banierzy'.
~md71
Hipoteczne to raczej niebardzo, a 'chwilówki jak najbardziej.
Przypomniał mi się tekst z 'dawnych' czasów:
"Żeby dostać kredyt musisz udowodnić, że wcale go nie potrzebujesz."
~Ja
Czego sie dziwic, kogo stac na 20% wkladu wlasnego.
~ObywatelWolak
Jeżeli nie jesteś w stanie oszczędzić 20% na wkład własny to lepiej odpuść sobie kupno mieszkania na kredyt..
~Franek
A kto odda bankom pieniadze ktore mogliby zarobic na kredytach? Proponuje rowny podzial strat 50% panstwo / 50% banki.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~kutasiogon
po co za gotówkę , rentownośc inwestycji w mieszkanie to 5% , czyli 20lat trzeba żeby wyszło na 0, rozród w polszcze jest słaby więc nie za bardzo ma kto to najmować, emigrantów nasi bogobojni i gościnni rodacy podatni na demagogie boją sie jak ognia, to po co pakować 400k pln w 4 ściany , a rząd napewno dołoży podatek po co za gotówkę , rentownośc inwestycji w mieszkanie to 5% , czyli 20lat trzeba żeby wyszło na 0, rozród w polszcze jest słaby więc nie za bardzo ma kto to najmować, emigrantów nasi bogobojni i gościnni rodacy podatni na demagogie boją sie jak ognia, to po co pakować 400k pln w 4 ściany , a rząd napewno dołoży podatek od metrażu ponad norme czyli pewnie 30m2 na twarz , głupi pomysł gotówka...
~asad
Wróci PO/PSL zorganizują jakiś program dotacji z budżetu dla biednych Deweloperów i Bankierów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki