REKLAMA

ZBP proponuje kryterium dochodowe w wakacjach kredytowych

2023-09-28 11:49
publikacja
2023-09-28 11:49

Z przedłużonych wakacji kredytowych powinny skorzystać jedynie osoby mające problemy ze spłatą rat kredytów hipotecznych, a kryterium dochodowe powinno być tak skonstruowane, by upoważnionymi do zawieszenia spłaty były osoby przeznaczające ponad 50 proc. dochodu na spłatę raty - uważa Związek Banków Polskich.

ZBP proponuje kryterium dochodowe w wakacjach kredytowych
ZBP proponuje kryterium dochodowe w wakacjach kredytowych
/ Puls Biznesu

Przedłużenie wakacji kredytowych na rok 2024 zapowiedział przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki. Powiedział, że ta kwestia ma być jedną z pierwszych inicjatyw PiS w nowym Sejmie. Szef rządu informował, że trwają już prace w KNF nad określeniem progu uprawniającego do skorzystania z przerwy w spłacaniu zobowiązań.

Premier zastrzegł, że wakacje kredytowe nie będą dotyczyć konsumentów o najwyższych dochodach.

"Zawieszenie spłaty kredytu powinno przysługiwać konsumentowi o ile stosunek wydatków kredytobiorcy, związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu mieszkaniowego, do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekracza 50 proc. na dzień złożenia wniosku" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

Szef ZBP poinformował, że zgodnie z najnowszymi danymi, koszt wakacji kredytowych dla banków sięgnął około 15 mld zł.

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom weszła w życie pod koniec lipca 2022 r. Wprowadziła ona tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. W obecnej formie nie ma żadnych kryteriów dochodowych.

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (11)

dodaj komentarz
xyzq
Czyli tak... Na początku klient poddany ocenie kredytowej, która powinna brać pod uwagę zmiany na rynku - miał zdolność. Teraz tej zdolności nie ma - więc kroplówka z "wakacji kreatywnych". A co potem? Kroplówki do końca życia (kredytu)?
krisg12
A gdzie pomoc dla tych którym kredyt zabiera 40 procent dochodu i nigdy by się nie zgodzili na takie warunki wcześniej. Znów pomoc dla najuboższych a gdzie wsparcie dla średniej klasy ludzi?? Brak słów...
maxykaz
A gdzie równośc wobec konstytucji?
samsza
zapowiedział ?

"przedłużamy" "będą" - to określenia na zapowiadanie inicjatywy w nowym sejmie ??
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Premier-Przedluzamy-wakacje-kredytowe-na-rok-2024-Jest-haczyk-8615107.html
awaa
Czyli wniosek o wakacje będzie donosem na siebie i zaproszeniem banku do wypowiedzenia kredytu/żądania doubezpieczenia, bo spełnienie warunków wakacji kredytowych będzie jednocześnie oznaczało brak zdolności kredytowej?
kaczdzonjar
Związek Bandytów Polskich - znów proponuje, bo przeciez banki tak malo zarobiły ze system się zapadnie

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki