REKLAMA

"Bezpieczny kredyt 2 proc." cieszy się wzięciem. ZBP pokazał nowe dane

2023-09-28 11:06, akt.2023-09-28 12:29
publikacja
2023-09-28 11:06
aktualizacja
2023-09-28 12:29

Banki podpisały prawie 12 tys. umów w ramach "Bezpiecznego kredytu" z dopłatą państwa do rat - poinformowała w czwartek wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka. Dodała, że łączna wartość zawartych umów to około 4,7 mld zł.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." cieszy się wzięciem. ZBP pokazał nowe dane
"Bezpieczny kredyt 2 proc." cieszy się wzięciem. ZBP pokazał nowe dane
fot. Bartlomiej Kudowicz / / FORUM

"Jeżeli chodzi o kredyt 2 proc., według stanu na 21 września, mamy złożonych 47 tys. 249 wniosków i zawarte 11 tys. 993 umowy, co jest dosyć istotnym wzrostem biorąc pod uwagę stan zaraportowany w poprzednim tygodniu. W ciągu tygodnia liczba umów przyrosła nam o ponad 2 tys." - powiedziała wiceprezes.

Dodała, że średnia wartość kredytu udzielanego w programie to około 389 tys. zł.

"Oznacza to, że mamy już w programie zawarte umowy o wartości około 4,7 mld zł. Jak widać program cieszy się bardzo dużym powodzeniem" - stwierdziła Wachnicka.

Przekazała też, że zawarto 2 tys. 737 umów na prowadzenie rachunków mieszkaniowych, co oznacza, że Polacy są zainteresowani długoterminowym oszczędzaniem na mieszkanie

1 lipca br. w życie weszła ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat, oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa.

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Kwota "bezpiecznego kredytu 2 proc." nie może przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma, co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe, (jeśli będą pobierane). Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (6)

dodaj komentarz
czeslaw2020
ja też chętnie bym cieszył się wzięciem na kredyt na 2 procęt, tylko niech mi ktoś pawie jak go zmienić z 9 procęt.
jpelerj
Niecałe 12 K umów w ciągu 3 pierwszych miesięcy programu, który reklamowany był miesiącami. To porażka programu, wygląda na to, że do końca roku może dociągną do tych spodziewanych przez rząd na początku 20K kredytów (potem, po korektach warunków, spodziewano się 40K, ale w tym tempie to IM nierealne).
czeslaw2020
Chyba dalej żyjesz na swoim peronie i zazdrościsz innym bo niemasz zdolnosci nawet zeby wzioć kredyt na 2 procęt.
devu
Cieszy się wzięciem pośród Ukraińców na których trzeba pracować. Bandyckie rządy umożliwiają zadłużanie mieszkańców dla obcych. To jest niepojęte.
kobiety_na_traktory
Polacy kupują wszystko chętnie pod warunkiem że za darmo, z kredytu lub dofinansowane. Wolny rynek juz nie istnieje. Wolny rynek to już tylko wykrwawianie się firm.
sramzes
Nowoczesna definicja bogactwa.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki