REKLAMA

NOWE DANE NBP ZA II KW.Wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku, ale liczba budów szoruje po dnie

Marcin Kaźmierczak2023-09-29 12:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-29 12:30

W II kwartale tego roku w Polsce do użytku oddano ok. 56,5 tys. mieszkań, czyli o 3,6 proc. więcej względem analogicznego kwartału 2022 r. – poinformował w piątek Narodowy Bank Polski. To jednak koniec dobrych wieści płynących z mieszkaniówki. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, liczba nowych budów szoruje po dnie.

Wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku, ale liczba budów szoruje po dnie
Wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku, ale liczba budów szoruje po dnie
/ Shutterstock

W relacji do I kw. 2023 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania była o 2,1 proc. wyższa. Większość lokali (61 proc.) oddali do użytku deweloperzy.

Do podobnych wniosków skłaniają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z nimi, w II kw. 2023 r. deweloperzy oddali do użytku blisko 33,7 tys. mieszkań (+1,6 proc. r/r). Liczba lokali przekazanych do użytkowania mocniej wzrosła w ujęciu rocznym w przypadku inwestorów indywidualnych, po stronie których GUS zapisał ok. 22,2 tys. lokali - o 5,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 r.

Liczba nowych budów najniższa od siedmiu lat

To jednak efekt boomu mieszkaniowego, którego świadkami byliśmy przed dwoma i trzema laty, a który następnie wyraźnie wyhamował. W tym samym II kw. 2023 r. w Polsce rozpoczęto bowiem jedynie niespełna 44,5 tys. nowych budów (-30,5 proc. r/r) - najmniej od siedmiu lat. Sami deweloperzy ruszyli jedynie z budową 24,5 tys. lokali, co było wynikiem o ponad 38 proc. gorszym od zanotowanego w analogicznym okresie 2022 r. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli w tym czasie 20,9 tys. nowych budów - o 18,1 proc. mniej niż w II kw. 2022 r.

Jeszcze gorzej pod tym względem, ale także pod względem liczby mieszkań oddawanych do użytku wypadł lipiec, gdy deweloperzy przekazali w użytkowanie mniej lokali nawet niż na początku pandemii COVID-19.

Wystrzał popytu skierował deweloperów na place budów?

Patrząc na ostatnie miesiące i liczbę rozpoczynanych budów, to nadzieję przyniósł sierpień, gdy zanotowano nieznaczne odbicie. Trudno jednak jednoznacznie ocenić, czy większe zaangażowanie deweloperów w nowe budowy mieszkań to efekt wystrzału popytu spowodowanego uruchomieniem programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Nie da się jednak ukryć, że spora część mieszkań zniknęła z rynku.

Wracając jednak do II kw. 2023 r., zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, wartość wypłat nowych kredytów mieszkaniowych w Polsce w II kw. 2023 r. była niższa od wypłat kredytów w tym samym okresie 2022 r., co było związane z niższą zdolnością kredytową gospodarstw domowych.

Wartość nowych umów gospodarstw domowych na złotowe kredyty mieszkaniowe, (bez umów renegocjowanych) według danych NBP wyniosła w II kwartale br. 11,0 mld zł, tj. była wyższa o ok. 3,8 mld zł (+52 proc.) wobec wielkości z poprzedniego kwartału, jednak niższa o ok. 4,6 mld zł (-29 proc.) względem II kw. 2022 r.

Uruchomiony na początku lipca 2023 r. „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – program dopłat do kredytów hipotecznych sprawił jednak, że na początku III kw. 2023 r. popyt na hipoteki znacząco wzrósł.

Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej, w lipcu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 43,47 tys. potencjalnych kredytobiorców – o 208,3 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu 2022 r. Z kolei w sierpniu liczba wniosków zamknęła się liczbą 38,87 tys., co oznaczało wzrost o 213,8 tys. w ujęciu rocznym.

Źródło:PAP
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
tomaszektoma
Po co developerzy mieliby zwiększać podaż i więcej budować?

Ceny by spadły i marże, a to działanie na szkodę spółki
tomek323
Oj, jak źle, ojojojoj; koniecznie liczba oddanych mieszkań musi spaść, wtedy będzie lepiej, ajajaj ajwaj….

Powiązane: Budownictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki