REKLAMA

Odbicie w mieszkaniówce. Wystrzał popytu skierował deweloperów na place budów?

Marcin Kaźmierczak2023-09-21 10:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-21 10:50

Sierpień był czwartym miesiącem z rzędu ze wzrostem liczby rozpoczynanych budów mieszkań przez deweloperów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W Polsce obecnie powstaje jednak najmniej mieszkań i domów od kwietnia 2019 r.

Odbicie w mieszkaniówce. Wystrzał popytu skierował deweloperów na place budów?
Odbicie w mieszkaniówce. Wystrzał popytu skierował deweloperów na place budów?
/ Shutterstock

Rozpoczęte budowy mieszkań i domów

Zgodnie z danymi GUS na koniec sierpnia w budowie pozostawało 807,9 tys. lokali mieszkalnych – o blisko 67 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i jednocześnie najmniej od kwietnia 2019 r. To efekt mizernych pod tym względem poprzednich miesięcy.

Sam sierpień 2023 r. nie był jednak najgorszy. Deweloperzy ruszyli bowiem z budową 10 781 mieszkań, co przełożyło się na wzrost o 16,4 proc. względem lipca oraz o 107,4 proc. w relacji do analogicznego okresu 2022 r., gdy byliśmy świadkami drastycznego ograniczenia liczby rozpoczynanych budów.

Bankier.pl

Inwestorzy indywidualni w sierpniu rozpoczęli prace przy budowie 6664 domów. Liczba ta od kilku miesięcy utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Względem lipca zanotowano wzrost o 0,4 proc. Tych nowych było jednak o 10,8 proc. mniej niż przed rokiem oraz o 31 proc. mniej niż w rekordowym pod tym względem sierpniu 2021 r.

Od początku roku deweloperzy rozpoczęli 67 997 budów mieszkań (-20,1 proc. r/r), z kolei inwestorzy indywidualni zapisali po swojej stronie 48 875 budów (-20,5 proc. r/r). W obu przypadkach jest to najniższy wynik od 2016 r.

Trudno jednoznacznie ocenić, czy większe zaangażowanie deweloperów w nowe budowy mieszkań to efekt wystrzału popytu spowodowanego uruchomieniem programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Nie da się jednak ukryć, że spora część mieszkań zniknęła z rynku. Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej w lipcu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 43,47 tys. potencjalnych kredytobiorców – o 208,3 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu 2022 r. Z kolei w sierpniu liczba wniosków zamknęła się liczbą 38,87 tys., co oznaczało wzrost o 213,8 tys. w ujęciu rocznym.

Pozwolenia na budowę mieszkań i domów

Deweloperzy mają jednak w swoich rękach rekordową liczbę pozwoleń na budowę. Poprzednie lata były bowiem okresem skrzętnego ich gromadzenia. W samym tylko – rekordowym pod tym względem 2021 r. - deweloperzy uzyskali w urzędach pozwolenia, na podstawie których można byłoby zbudować ponad 211 tys. mieszkań. Nieznacznie gorszy 2022 r. zamknął się liczbą 201,3 tys. pozwoleń na budowę.

Od kwietnia 2020 r., a więc początku pandemii COVID-19, nie przytrafił się także miesiąc, w którym deweloperzy otrzymaliby mniej niż 10 tys. pozwoleń na budowę.

Bankier.pl

Nie inaczej było w sierpniu 2023 r., gdy deweloperzy zebrali w urzędach 12 754 pozwolenia na budowę mieszkań – o 6,5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 9,9 proc. mniej niż przed rokiem.

Inwestorzy indywidualni wystarali się o 6535 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych (+0,6 proc. m/m i -8,5 proc. r/r). Podobnie, jak w przypadku rozpoczynanych budów, liczba pozwoleń uzyskiwanych w ostatnich miesiącach utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

Od początku 2023 r. do końca sierpnia polskie urzędy wydały pozwolenia uprawniające do budów 151 163 lokali mieszkalnych, co oznacza blisko 30-procentowy spadek względem analogicznego okresu 2022 r. Głębszą obniżkę zanotowali deweloperzy (98 494 pozwolenia i -32,9 proc. r/r).

Mieszkania i domy oddane do użytku

Po lipcowym spadku, do poziomu znacznie przekraczającego 10 tys., wróciła liczba mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów. W sierpniu przekazali oni do użytkowania 12 708 lokali – o 36,7 proc. więcej niż w lipcu i jednocześnie o 9,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Za mieszkaniówką (przynajmniej w wydaniu deweloperskim) najlepszy sierpień pod tym względem odkąd GUS gromadzi dokładne dane.

Bankier.pl

Nie da się tego powiedzieć o liczbie domów jednorodzinnych oddawanych przez inwestorów indywidualnych. W sierpniu zatrzymała się ona na 5227 lokalach. I choć było ich o 8 proc. więcej niż w lipcu, to zarówno względem sierpnia 2022 r. jak i sierpnia 2021 r. zanotowano ponad 20-procentowy spadek.

Biorąc pod uwagę pierwsze osiem miesięcy 2023 r., nie jest jednak tak źle. Inwestorzy indywidualni oddali w tym czasie 55 901 domów – o 4 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 r. oraz o 1 proc. mniej niż dwa lata temu, ale zdecydowanie więcej niż przed 2021 r.

Deweloperzy w tym czasie przekazali w użytkowanie 85 779 mieszkań i był to drugi najlepszy okres w historii danych GUS. Więcej mieszkań oddano do użytku jedynie w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2020 r. Wpływa na to jednak przede wszystkim wysoka liczba rozpoczynanych budów w poprzednich latach.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lukaszslask
Znajoma Lekarka,dwa etaty,plus gabinet….
Chciala wybudowac dom,a mieszkanie zostawic Corce….a tu zdolnosc tylko pol miliona….i co za to kupi wybuduje???
Teraz beda probowali sprzedac mieszkanie plus kredyt i moze wybuduja,ale pewnisci nje ma,a to jednak Zawod mile w banku widziany…..
lukaszslask
Do Szprota
Niestety wiekszosc deweloperow sie nie przejmuje co bedzie za cztery lata,bo prawie wszyscy buduja na kredyt i w razie plajty maja spolki akcyjne lub zoo a teraz wyciagaja bokiem np z materialow budowlanych
Z tymi pustostanami zostana banki,ale pracownicy sie tym nie przejmuja,bo liczy sie teraz prowizja,bo sami
Do Szprota
Niestety wiekszosc deweloperow sie nie przejmuje co bedzie za cztery lata,bo prawie wszyscy buduja na kredyt i w razie plajty maja spolki akcyjne lub zoo a teraz wyciagaja bokiem np z materialow budowlanych
Z tymi pustostanami zostana banki,ale pracownicy sie tym nie przejmuja,bo liczy sie teraz prowizja,bo sami maja kredyty i oplaty
Potem sie zdymisjonuje jednego prezesa,Glapcio dodrukuje i lecimy dalej,oczywiscie zaplaca wszyscy polacy w oplatach i kredytach,a barazie dalej wieczny balon….
lukaszslask
Do Romulus6
Do zakonczenia wojny na Ukrainie,wredy zobaczysz te pusty kurniki,jak wiekszosc wroci do siebie,a nasi pojada to pomoc odbudowywac….
a_niedomagalczyk
To raczej wystrzał pazerności w reakcji na zorganizowaną nagonkę ostatniej fali jeleni pod hasłem kredyt 2%. Bulandyjskie chłopki-dewelopki swoje byznes-plany opracowują na podstawie raz: że dotąd się zawsze sprzedawało i dwa: czytając "analizy expertów" typu jak ten tutaj, czy HREtyniarzy. Wystrzał podaży dla wielu chłopków-To raczej wystrzał pazerności w reakcji na zorganizowaną nagonkę ostatniej fali jeleni pod hasłem kredyt 2%. Bulandyjskie chłopki-dewelopki swoje byznes-plany opracowują na podstawie raz: że dotąd się zawsze sprzedawało i dwa: czytając "analizy expertów" typu jak ten tutaj, czy HREtyniarzy. Wystrzał podaży dla wielu chłopków-dewelopków wkrótce okaże się strzałem we własne kolany.
szprotkafinansjery
Już za cztery lata wodogrzmoty... to jak to jest, dewelopery też się dają robić mediom? Wszechmocny Kisiel i koledzy z HRE - trzęsą polską gospodarką! :D LOL
A na peronie zaraz jesień...
bartoszw1973 odpowiada szprotkafinansjery
Spróbuj sprzedać coś droższego niż 600 000.
bartoszw1973 odpowiada szprotkafinansjery
I śpiesz się z tą sprzedażą bo po 15 X gdy nowa władza zrobi audyt finansów państwa to okaże się że jest DRAMAT. Zresztą już to widać w budżecie na przyszły rok a jest on zapewne mocno przypudrowany. Program 2% skończy się zanim się poważnie zacznie, a rentowności obligacji i stopy poszybują w górę.
romulus6
Ludzi ubywa . Chałup przybywa. Jak długo jeszcze.

Powiązane: Budownictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki