REKLAMA
PIT 2023

Rynek hipotek rozgrzany do czerwoności. Popyt na kredyty wzrósł o 299,9 proc. rdr

2023-09-05 06:54, akt.2023-09-05 08:03
publikacja
2023-09-05 06:54
aktualizacja
2023-09-05 08:03

W sierpniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 38,87 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 12,39 tys. rok wcześniej, to wzrost o 213,8 proc. - poinformowało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 410,4 tys. zł - dodano.

Rynek hipotek rozgrzany do czerwoności. Popyt na kredyty wzrósł o 299,9 proc. rdr
Rynek hipotek rozgrzany do czerwoności. Popyt na kredyty wzrósł o 299,9 proc. rdr
fot. jumpingsack / / Shutterstock

Jak wskazano we wtorkowej informacji, o prawie 300 proc. wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2023 r., o czym informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM).

"Wartość Indeksu oznacza, że w sierpniu 2023 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 299,9 proc. w porównaniu do sierpnia 2022 r." - przekazano.

BIK

Jak dodano, w sierpniu tego roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 38,87 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 12,39 tys. rok wcześniej – to wzrost o 213,8 proc. W porównaniu do lipca 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 10,5 proc.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu br. wyniosła 410,4 tys. zł i była wyższa o 21,9 proc. w relacji do wartości z sierpnia 2022 r. W porównaniu do lipca br. była na praktycznie takim samym poziomie.

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak podkreślił główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski, sierpniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe "wystrzelił niczym rakieta kosmiczna osiągając historycznie najwyższy poziom prawie 300 proc., co oznacza, że potencjalni kredytobiorcy złożyli wnioski kredytowe na wartość aż trzykrotnie wyższą niż przed rokiem".

"To niewątpliwie z jednej strony efekt dużego zainteresowania kredytem w ramach programu +Bezpieczny Kredyt 2 proc.+. BIK szacuje, że ok. 60 proc. wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w sierpniu br. to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł w banku uczestniczącym w programie" - przekazał Rogowski.

Jak podkreśli, warto śledzić zachowanie dwóch składowych Indeksu, czyli liczbę osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy oraz średnią kwotę wnioskowanego kredytu.

"Jeżeli chodzi o ten pierwszy element, to decydującym może być poziom zainteresowania programem +Bezpieczny Kredyt+. Co do drugiego, to średnia wnioskowana kwota kredytu powinna nadal rosnąć wraz ze wzrostem cen nieruchomości" – ocenia Rogowski.

Grupa BIK jest głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce. W jej skład wchodzą Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Digital Fingerprints.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (49)

dodaj komentarz
hotei
tak mi sie skojarzylo: https://www.youtube.com/watch?v=_KE40HvfqFM
zakooo
Nie będzie spadków cen mieszkań do czasu wzrostu bezrobocia. Dopóki każda kwotę kredytu można przerzucić na wynajmującego to ceny nie będą spadać. Taka jest rzeczywistość. Mieszkania nie mogą tanieć jak 2- pokojowe mieszkanie w miastach wojewódzkich jest wynajmowane za 4k miesięcznie. Swoją drogą dziwni mnie to, że znajdują się na Nie będzie spadków cen mieszkań do czasu wzrostu bezrobocia. Dopóki każda kwotę kredytu można przerzucić na wynajmującego to ceny nie będą spadać. Taka jest rzeczywistość. Mieszkania nie mogą tanieć jak 2- pokojowe mieszkanie w miastach wojewódzkich jest wynajmowane za 4k miesięcznie. Swoją drogą dziwni mnie to, że znajdują się na to klienci skoro to jest kwota raty kredytowej na własne M, ale dopóki ten precedens trwa nie będzie żadnych spadków. Gwarantuje wam, jakby tzw. rentierzy dopłacili do mieszkań parę k na miesiąc mielibyśmy wysp gotowców inwestycyjnych wykonanych w stylu pewnego szwedzkiego sklepu z meblami. Dlaczego w USA podnoszenie stóp procentowych prowadzi do kryzysu i spadku cen nieruchomości i najmu? Odpowiedź jest prosta, rośnie bezrobocie, spadają zarobki i ludzie którzy zarabiali na wynajmie mieszkań je sprzedają bo nie mogą znaleźć klientów. Skoro za takie mieszkanie musi płacić kredyt lub chociaż media to generuje mu koszty. Zostaje więc wystawione na sprzedaż. Zwiększa się więc podaż mieszkań i ceny spadają. Cała zagadka cyklu ;)
jaszczura
I masz odpowiedź, dlaczego polityka monetarna ma wymiar klasowy.
jaszczura
Póki klasa ludowa będzie przetwarzać materię, drążyć dziury, wznosić piramidy, rżnąć lasy, póty system będzie stabilny. A spróbujcie zabrać im tę pracę ;) Nie, żebym był klasistą, ale to własnie nie elity rujnują planetę. Tak zwani "zwyczajni ludzie". Przykre, że polityka np. w Polsce od 8 lat, sprowadza się do podtrzymywania Póki klasa ludowa będzie przetwarzać materię, drążyć dziury, wznosić piramidy, rżnąć lasy, póty system będzie stabilny. A spróbujcie zabrać im tę pracę ;) Nie, żebym był klasistą, ale to własnie nie elity rujnują planetę. Tak zwani "zwyczajni ludzie". Przykre, że polityka np. w Polsce od 8 lat, sprowadza się do podtrzymywania tej iluzji, że klasa robotnicza buduje dobrobyt przez przewracanie łopatą materii z prawa na lewo. I, że kolejne benefity dla tejże klasy mogą podtrzymać iluzję o dobrostanie dla wszyskich i na zawsze. Oczywiście bez nakręcania spirali inflacji, hehe... Powodzenia, misie. Jeśli jeszcze nie wiecie: masa wytworów gatunku homo sapiens przekroczyła niedawno całą masę biosfery. Jeszcze jakies pytania, czy uniekniemy katastrofy?? XD
jaszczura
Np. tu artykulik, googluj: "Beton, stal, plastik... Wszystkie rzeczy wytworzone przez człowieka ważą już tyle, co cała biosfera Ziemi"
bha
38tyś. wniosków w 40mln kraju cóż hossa rynkowa niesamowita???. to jak już to raczej taka raczej krótkotrwała niby hossa 2% raczej wygodna dla swojaków na ciepłych, wygodnych, intratnych i dochodowych stołkach.
velazquez
„Rozgrzany do czerwoności? Równie merytoryczny komentarz do w/w stwierdzenia:
www.youtube.com/watch?v=Jw9H_OdcKC8

A teraz (nieco) poważniej. Od stycznia do lipca 2023 roku włącznie udzielono ok. 66 tys. kredytów mieszkaniowych. Dla porównania w całym 2021 roku było to ponad 250 tys. To „rozgrzany do czerwoności” czy jednak nie? XD
simonsoft8
rynek powina się cieszyć na tak optymistyczna dane, chyba że jest prawdziwio
czeslaw2020
Nawet patrząc na te szare słupki są wzrosty o 150 procęt w porównaniu z zeszłem rokiem, więc jakby nie patrzył ludzie biorą więcej kredytów czyli mieszkań sprzedaje się coraz więcej. tak, peroniarzom to nie wsmak, ale takie są prawdziwe fakty.
trolley
a w porównaniu z 2019-2021 to takie wzrosty że ho ho ho... a nie .... czekaj XD

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki