REKLAMA

150 wojskowych kierowców ma rozwozić paliwo w Wielkiej Brytanii

2021-09-28 13:52
publikacja
2021-09-28 13:52
150 wojskowych kierowców ma rozwozić paliwo w Wielkiej Brytanii
150 wojskowych kierowców ma rozwozić paliwo w Wielkiej Brytanii
fot. Edward Crawford / / Shutterstock

Do 150 wojskowych kierowców cystern ma pomóc w dostarczaniu paliwa na stacje benzynowe w Wielkiej Brytanii, aby złagodzić kryzys, będący efektem problemów z dostawami i panicznych zakupów - podała we wtorek stacja BBC.

Jak poinformowała, początkowo w gotowości ma być 75 wojskowych kierowców, a kolejnych 75 może dołączyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ale BBC wskazała, że kierowcy ci muszą przejść specjalistyczne przeszkolenie, które może potrwać do pięciu dni, co oznacza, iż nie mogą się włączyć w rozwiązywanie kryzysu paliwowego natychmiast.

Brytyjski minister transportu Grant Shapps ocenił we wtorek, że paniczne wykupowanie paliwa na stacjach się trochę uspokoiło. "Zaczynamy widzieć, że paniczne kupowanie się uspokaja i jest więcej rodzajów paliwa na większej liczbie stacji" - powiedział dziennikarzom.

Wezwał też, by nie przywozić butelek po wodzie na stacje benzynowe, co jest zarówno niebezpieczne, jak i nie pomaga w rozwiązaniu kryzysu. To wezwanie jest efektem zamieszczonych w mediach zdjęć, na których niektórzy kierowcy tankują paliwo nie tylko do samochodów, ale też do prowizorycznych kanistrów.

Tymczasem cena benzyny w Wielkiej Brytanii wzrosła od najwyższego poziomu od ośmiu lat. Jak przekazała we wtorek firma RAC, która świadczy pomoc drogową i inne usługi dla kierowców, średnia cena litra benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wynosiła w niedzielę 136,59 pensów i była najwyższa od września 2013 r.

W odpowiedzi na kryzys paliwowy brytyjski rząd ogłosił, że przyzna do 5 tys. czasowych, trzymiesięcznych wiz dla kierowców cystern oraz kierowców zaopatrzenia, aby uniknąć braku towarów przed świętami Bożego Narodzenia. Jednak cytowani przez brytyjskie media kierowcy z krajów Unii Europejskiej wskazują, że ta oferta jest mało atrakcyjna, bo trzy miesiące to zbyt krótki czas, by było to opłacalne. To zresztą i tak byłoby tylko doraźne rozwiązanie, bo szacuje się, że w Wielkiej Brytanii brakuje obecnie ok. 100 tys. kierowców w transporcie towarowym.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
tysiak35
Szkoda tylko tych żołnierzy zajadą ich i tyle z tego będzie
tysiak35
Brakuje kierowców bo ten zawód to wypalenie zawodowe , wielkie trudy i problemy .
tysiak35
Nie szanowali kierowców , traktowali ich jak niewolników , jak śmieci to mają , ja ich nie żałuje .
the_mind_renewed
Sterowane aranżowane upierdliwe uprzykrzanie życia społeczeństwom ciąg dalszy aby doprowadzić nas w końcu do pełnej desperacji i potulnego poddania się nowemu światowemu ładowi gospodarczemu. To są zbrodnie przeciwko ludzkości, te występujące problemy światowe można rozwiązać w jeden dzień, ale nie takie są cele elit.
bialy_kruk
W Polsce paliwo jest o ok 30% tańsze niż w UK.
Panie obajtek czy Pan to widzisz i się nie wstydzisz?
gronostaj
3 miesięczna wiza? Zwróci się chociaż bilet na samolot?
Zakładam, że z UE raczej mało kto się skusi, więc zostają Indie/Pakistan.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki