W przyszłym tygodniu posiedzenie podkomisji ds. frankowców

Na stronach sejmu pojawiła się informacja, że czwartek, 24 stycznia o godz. 11 odbędzie się posiedzenie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się kredytami frankowymi . W ub.r. podkomisja zebrała się tylko dwa razy.

W porządku posiedzenia jest praca nad wszystkimi projektami ustaw ws. frankowiczów: dwóch poselskich oraz dwóch prezydenckich.

3 października przewodniczący podkomisji Tadeusz Cymański mówił, że prezydencka ustawa o wsparciu kredytobiorców, niezależnie od jej kształtu, powinna zostać przyjęta przez parlament do końca 2018 roku. Tak się jednak nie stało.

O zajęcie się tym projektem apelował w imieniu prezydenta zastępca szefa prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha. "Jest wolą prezydenta RP jak najpilniejsze podjęcie prac nad tym projektem i doprowadzenie do sytuacji takiej, aby ten projekt stał się obowiązującym w Polsce prawem" - mówił. "Jesteśmy zainteresowani, aby te prace postępowały jak najszybciej" - dodał.

7 stycznia br. doszło do spotkania zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP Pawła Muchy z szefem podkomisji frankowej Tadeuszem Cymańskim (PiS) oraz szefem Stałego Komitetu Rady Ministrów Jackiem Sasinem w sprawie dalszego losu ustaw frankowych. Po spotkaniu Cymański poinformował PAP, że posiedzenie kierowanej przez niego podkomisji zostanie zwołane jeszcze w styczniu br.

"Jest wola kontynuowania prac nad projektem i zgoda co do potrzeby uchwalenia zmian. Niewykluczone, że zostaną złożone i przyjęte poselskie poprawki, które jednak nie naruszają konstrukcji ustawy" - powiedział.

15 stycznia minęły cztery lata od "czarnego czwartku", po którym problem posiadaczy walutowych (głównie frankowych). 15 stycznia 2015 roku Szwajcarski Bank Centralny (SNB) podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego.

Spowodowało to, że wielu właścicieli frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji - wiele przypadkach wartość hipoteki okazała się niższa niż wartość kredytu. Wielu kredytobiorców miało też do spłacenia więcej niż przed laty zaciągnęli.

Pomoc dla frankowców była jedną z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ drag/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 20 jes

Wybory coraz bliżej ...

! Odpowiedz
0 6 search

Chcecie pomocy biuro Duda Pomoc znow niedlugo otworzy sie dla swoich wiernych wyrborcow , tych zdecydowanych i malo przekonanych do wizji Prezydenta, najwybitniejszego z wybitnych, meza stanu i europy, Polaka Patrioty i narciarza.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-12-09
WIBOR 3M 0,0000 1,7000%
2019-12-09
LIBOR 3M CHF -0,0032 -0,7258%
2019-12-03
EURIBOR 3M 0,0010 -0,3920%
2019-12-09