REKLAMA

W pierwszym półroczu ruch na autostradzie Kraków-Katowice większy o ponad 20 proc.

2022-08-01 10:38
publikacja
2022-08-01 10:38
W pierwszym półroczu ruch na autostradzie Kraków-Katowice większy o ponad 20 proc.
W pierwszym półroczu ruch na autostradzie Kraków-Katowice większy o ponad 20 proc.
fot. Piotr Guzik / / FORUM

Średnio 45,3 tys. pojazdów na dobę korzystało w pierwszym półroczu br. z płatnego odcinka autostrady A4 Kraków-Katowice. To 21 proc. więcej niż w porównywalnym okresie przed rokiem. Przychody z poboru opłat wzrosły o 18,3 proc. – podała w poniedziałek Grupa Stalexport Autostrady.

Jak wynika z danych Grupy, do której należy spółka zarządzająca drogą, w pierwszym półroczu ruch samochodów osobowych wzrósł rok do roku na tym odcinku A4 o 23,9 proc., a ruch ciężarówek o 8,8 proc.

Półroczne przychody z poboru opłat sięgnęły 185,5 mln zł, co wynika m.in. z podwyżki (od 1 października ub. roku) stawki preferencyjnej dla aut osobowych, korzystających z płatności automatycznych, z 8 do 9 zł na każdej bramce. Stawka dla większych pojazdów wzrosła wówczas z 20 do 22 zł, a preferencyjne stawki dla ciężarówek zostały zniesione.

Przychody całej Grupy Stalexport Autostrady wzrosły w pierwszym półroczu do 187,7 mln zł (18 proc. rok do roku), zaś zysk netto, podobnie jak przed rokiem, wyniósł blisko 49 mln zł. Wartość wskaźnika EBITDA osiągnęła 112,6 mln zł.

Głównym powodem niezwiększenia zysku, mimo zauważalnego wzrostu przychodów, był w pierwszym półroczu 25,5-proc. wzrost kosztów działalności operacyjnej, które wyniosły 121,7 mln zł. Firma utworzyła rezerwy na wymianę nawierzchni drogi w związku ze wzrostem cen na rynku budowlanym.

„Spółka dokonała aktualizacji kosztów prac związanych z wymianą nawierzchni, które jest zobligowana wykonać do końca okresu koncesji. Rezultatem tych działań było nie tylko zwiększenie kosztu utworzenia rezerw, ale także zasilenie rachunku rezerwowego na wymianę nawierzchni” – poinformował Stalexport w poniedziałkowym komunikacie.

Spółka zapewnia o kontynuowaniu działań zmierzających do skrócenia czasu transakcji oraz zwiększenia przepustowości placów poboru opłat autostrady A4 Katowice-Kraków w Balicach pod Krakowem oraz w Brzęczkowicach – dzielnicy Mysłowic.

„W najbliższym czasie zakładamy kontynuację działań, których celem jest podniesienie jakości obsługi użytkowników zarządzanej przez nas autostrady, m.in. poprzez udoskonalenie systemu poboru opłat. Stawiając na rozwój płatności automatycznych, dążymy do zwiększenia przepustowości placów poboru opłat poprzez znaczne skrócenie czasu transakcji w porównaniu z tradycyjnymi płatnościami gotówkowymi i kartami bankowymi” – poinformował, cytowany w komunikacie, prezes Stalexportu Emil Wąsacz.

Na obu placach poboru opłat uruchomione zostały dodatkowe bramki wyłącznie dla płatności automatycznych. Obecnie dostępne są po trzy linie obsługi automatycznych przejazdów z aplikacjami do videotollingu i elektronicznym poborem opłat A4Go i Telepass w każdym kierunku, w tym osobna dla ciężarówek.

W pierwszym półroczu Grupa Stalexport Autostrady zainwestowała na autostradzie 30,8 mln zł - głównie były to prace budowlane i roboty związane z odwodnieniem śląskiego odcinka autostrady. (PAP)

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki