W 2012 roku zaległy urlop musisz wykorzystać do końca marca

Państwowa Inspekcja Pracy wypowiedziała się w sprawie wykorzystania zaległego urlopu w 2012 roku. Okazuje się, że jeszcze w przyszłym roku urlop należy wykorzystać do końca marca.

10 października 2011 r. prezydent RP podpisał ustawę z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Zgodnie z nią zaległy urlop należy wykorzystać do 30 września roku następującego po nabyciu praw do urlopu. Ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2012 roku. Początkowo projektodawcy zakładali przedłużenie terminu do końca lipca, ale w ostateczności granicę postawiono we wrześniu.

Do tej pory było tak, że jeżeli pracownik w ciągu roku nie wykorzystał wszystkich przysługujących mu dni urlopu wypoczynkowego i np. zostały mu jeszcze trzy, to pracodawca miał obowiązek wysłać go na zaległy urlop do końca marca następnego roku.

Zdaniem PIP tak samo będzie jeszcze w 2012 roku, ponieważ 1 stycznia 2011 roku obowiązywał przepis, że urlopu niewykorzystanego udziela się do końca marca. Pracownicy nabywają prawo do urlopu wypoczynkowego 1 stycznia danego roku kalendarzowego. Niestety, brakuje odpowiednich przepisów przejściowych, ale w gruncie rzeczy prawo nie może działać wstecz, stąd w 2012 roku powinien obowiązywać jeszcze stary przepis.

Trzeba się liczyć ze zdaniem PIP-ów


Chociaż PIP to nie sąd, to pracodawcy powinni liczyć się z opinią tej instytucji. Brak przepisów przejściowych daje dużą dowolność interpretacji, stąd wielu pracodawców najprawdopodobniej nie będzie sugerować się zdaniem PIP. Nowe przepisy wprowadzono, ponieważ uznano, że termin wykorzystania zaległego urlopu do końca marca jest niekorzystny dla pracowników z uwagi np. na mniejszą liczbę ciekawych ofert turystycznych niż w okresie wakacyjnym. Ci pracownicy, którzy uznają decyzję swojego pracodawcy za niekorzystną, będą mogli dochodzić swoich praw przed sądem.

Artykuł dotyczy stanowiska PIP w dniu 05.12.11


Komentuje analityk Bankier.pl, Piotr Szulczewski

Ciężko jest się zgodzić ze stanowiskiem PIP w sprawie wykorzystania zaległych urlopów do końca marca. Brak przepisów przejściowych nie może pozbawiać pracownika dodatkowego czasu na wykorzystanie urlopu w okresie między kwietniem a wrześniem (...)

Uważam, że czym innym jest nabycie prawa do urlopu (z dniem np. 1 stycznia 2011 r. lub w innym dniu roku 2011 w związku z nawiązaniem w tym roku stosunku pracy), a czym innym prawo do wykorzystania zaległego urlopu, przysługującego za rok poprzedni. Są to dwie odrębne instytucje prawne, zatem w zakresie nowelizowania ich powinny być traktowane odrębnie ... więcej
Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~KAK

PIP błędnie sądzi, że przepis o wykorzystaniu zaległego urlopu nie dotyczy urlopu za 2011r. bowiem prawo do urlopu powstało z dniem 01 stycznia 2011 r. Moim zdaniem przepisy trzeba umieć CZYTAĆ !!! Istotą omawianej regulacji prawnej jest odpowiedź na pytanie: KIEDY URLOP STAJE SIĘ URLOPEM ZALEGŁYM? Logicznym jest, iż urlop za 2011 r. staje się URLOPEM ZALEGŁYM DOPIERO W DNIU 01.01.2012 R. a więc zaległy urlop za 2011r. można wykorzystać zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi. I jeszcze jedno ... Nie trzeba żadnych rozporządzeń i wyjaśnień w tak prostej sprawie. ..... Moim zdaniem na określonych stanowiskach trzeba zatrudniać ludzi mądrych i biegłych. W polskich warunkach partyjna nomenklatura nigdy się nie sprawdzała i chyba czas już na zmiany!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pracownik

skoro ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia to dlaczego interpretacja jest: jeszcze 1 stycznia obowjazuje stara ustawa???,od 1 stycznia czyli od godz. 0:01 jest juz nowe i nowe brzmi , że zalegly urlop mogę wykorzystać do końca września ??? czyż nie tak???.

! Odpowiedz
0 0 markust71

Zamiast "W 2012 roku zaległy urlop musisz wykorzystać do końca marca" nagłówek powinien brzmieć "W 2012 roku pracodawca nie może odmówić Ci udzielenia zaległego urlopu do końca marca". W końcu ten urlop, nawet w tym terminie niewykorzystany, nie przepada, ekwiwalentu za bardzo, chyba, wypłacić nie można, a i posłanie pracownika na urlop przymusowo też trudno sobie wyobrazić ;)
Pozdrowienia dla redakcji ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 markust71

Ogólnie rzecz ujmując trudno się z tym nie zgodzić. Niestety w tym chorym kraju namnożyło się instytucji gromadzących tępaków, ale mających władzę. PIP m.in. jest tego doskonałym przykładem. Nie dość, że sejmowe tumany nie potrafią uchwalić kawałka spójnego prawa, to potem kolejne tumany interpretują je na własną korzyść. Pozostaje spokojnie czekać i w razie czego korzystać z procedur odwoławczych. W końcu dni urlopu, do których pracownik nabył prawo w dniu 1.1.2011 staną się "urlopem niewykorzystanym" dopiero 1.1.2012, a wtedy obowiązuje już nowa ustawa ;) Moim zdaniem proste i przejrzyste.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wdyr35

Falandyzacja prawa trwa w najlepsze. Jak wiadomo urlop jest podstawowym prawem pracownika, nie obowiązkiem. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie tego urlopu. Urlop przyznaje się zawsze na w n i o s e k pracownika ( z uwzględnieniem interesu pracodawcy ). Jeśli na wniosek ,to pracodawca nie może zmusić pracownika do jego wykorzystania w dowolnym czasie. Dlatego termin czy to 31 marca czy jakikolwiek inny wynika z ochrony pracownika, nie pracodawcy. Został wprowdzony aby pracodawca ( najczęściej chodzi o małe i mikro firmy zatrudniające jednego lub kilku pracowników ) miał obowiązek udzielić urlopu wypoczynkowego ale na wniosek pracownika. W tych firmach pracodawca najchętniej nigdy nie udzieliłby urlopu swemu pracownikowi. Prawdopodobnie nie zapewniłby mu również ekwiwalentu za ten należny urlop. Wiele takich spraw kończy się przed sądem, najczęściej po zwolnieniu pracownika.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne