REKLAMA

Unimot uruchomił linię produkcyjną modułów fotowoltaicznych

2021-08-05 12:48
publikacja
2021-08-05 12:48
Unimot uruchomił linię produkcyjną modułów fotowoltaicznych
Unimot uruchomił linię produkcyjną modułów fotowoltaicznych
fot. wjarek / / Shutterstock

Grupa Unimot uruchomiła linię produkcyjną paneli fotowoltaicznych w fabryce PZL Sędziszów w Sędziszowie Małopolskim. Pojawią się one m.in. w ofercie AVIA Solar, marki należącej do grupy, na początku IV kwartału tego roku - poinformował prezes Unimotu Adam Sikorski.

Wartość inwestycji grupy Unimot na tym etapie wyniosła ok. 500 tys. euro. Obecna moc linii produkcyjnej wynosi 15 MW rocznie, co przekłada się na produkcję około 40.000 modułów fotowoltaicznych.

Grupa Unimot nie wyklucza w przyszłości rozbudowy linii produkcyjnej.

"Jesteśmy gotowi do zwiększenia mocy do 50 MW" - powiedział prezes Sikorski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Unimot jest właścicielem linii produkcyjnej paneli, ale właścicielem infrastruktury i całego otoczenia jest PZL Sędziszów, on też zapewnia pracowników. Pozwoliło to Unimotowi kilkukrotnie obniżyć konieczne wydatki inwestycyjne, Unimot nie ponosi też kosztów związanych m.in. z obsługą administracyjną fabryki.

Prezes Sikorski ocenia, że już przy produkcji rzędu 5-6 MW koszty będą pokryte i będzie ona rentowna.

"Obecnie czekamy na certyfikację, ale już produkujemy na magazyn, żeby być gotowi. Jesteśmy realistami, więc zakładanie, że od pierwszego dnia fabryka ruszy z pełnymi mocami produkcyjnymi byłoby nieprawdziwe. Ten rok jest bardziej na rozruch, sprawdzenie, naukę. Liczę, że w 2022 roku będziemy mogli powiedzieć, że wyprodukowaliśmy połowę mocy produkcyjnych" - powiedział Adam Sikorski.

Na linii produkowanych jest kilka rodzajów modułów PV różniących się kolorystyką, kształtem i wymiarami. Za certyfikację produktu oraz linii produkcyjnej odpowiada niemiecki instytut certyfikujący TüV.

Podczas procesu certyfikacji zostanie również zweryfikowana rzeczywista moc produkowanych paneli, która obecnie szacowana jest na 360-370 Wp dla największego modułu.

Panele fotowoltaiczne wyprodukowane w Sędziszowie powinny trafić do sprzedaży na początku IV kwartału tego roku i będą dostępne, między innymi, w ofercie należącej do Grupy Unimot marki Avia Solar. (PAP Biznes)

pr/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki