REKLAMA

Umowa na respiratory od firmy E&K z pozytywną rekomendacją CBA

2021-01-27 13:38
publikacja
2021-01-27 13:38
fot. New Africa / Shutterstock

Przy umowie na zakup respiratorów przez resort zdrowia od firmy E&K była pozytywna rekomendacja CBA - poinformował PAP przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Waldemar Andzel (PiS). Wykluczono powiązania korupcyjne między kierownictwem MZ a firmą.

Przed tygodniem komisja miała trzy posiedzenia - dwa zwołane na wniosek opozycji.

Andzel odpowiedział na pytania PAP o szczegóły posiedzenia poświęconego ewentualnym powiązaniom między transakcjami Ministerstwa Zdrowia oraz spółek Skarbu Państwa a działaniami służb specjalnych oraz o działania służb zabezpieczające takie transakcje.

Przewodniczący powiedział w środę PAP, że komisja w trybie niejawnym zapoznała się z informacjami na temat wsparcia służb specjalnych dla procesu zakupów realizowanych w celu zwalczania epidemii SARS CoV-2. Przyznał, że omawiano m.in. sprawę umowy na zakup respiratorów zawartej w kwietniu 2020 r. przez Ministerstwo Zdrowia ze spółką E&K.

"Z przedstawionej informacji wynika, że ówczesne kierownictwo resortu zdrowia, zawierając umowę, posiadało pozytywną rekomendację Centralnego Biura Antykorupcyjnego przy umowie na zakup respiratorów" - stwierdził w rozmowie z PAP Andzel.

"W czasie posiedzeń Komisja wysłuchała informacji o przeprowadzonej przez służby specjalne analizie powiązań i monitoringu działań stron transakcji między resortem zdrowia i spółką E&K" - poinformował.

Pytany, czy podczas posiedzenia analizowano też rolę b. ministra zdrowia i członków kierownictwa resortu w całej transakcji, powiedział, że "przedstawione Komisji informacje wykluczają jakiekolwiek powiązania korupcyjne między kierownictwem Ministerstwa Zdrowia a wskazaną firmą".

"Formułowane w debacie publicznej oskarżenia i tezy o możliwych powiązaniach między stronami zawartej umowy nie mają potwierdzenia w faktach" - zapewnił przewodniczący komisji.

Firma E&K należąca według mediów do handlarza bronią w 2020 r. podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości kontraktu - dostarczyła 200 sztuk respiratorów.

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (13)

dodaj komentarz
marszalek2020
No to przecież już dawno było wiadome.
Potwierdza się, że niektórym jak coś powiesz do ucha, to do rozumu dojdzie za kilka miesięcy :)))
jes
A do Ciebie dotarło, że to była ustawka służb i wiele osób z pisu i służb się na tym dorobiło czy dotrze dopiero za kilka miesięcy?
itso_promocja_pionka
tak to się robi aby władza trwała ktoś musi się podłożyć
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
_xyz
Trzeba będzie znowu ułaskawić krasnala w okularach.
jes
Ilu jeszcze jest naiwnych, że PiS to nie są dawne służby? :)
itso_promocja_pionka
hmm są u władzy wiec jakie dawne ?
marszalek2020
Gdyby były, to samolot w Smoleńsku by wylądował.
jes odpowiada marszalek2020
Gdyby Jarosław nie dzwonił?
jes odpowiada itso_promocja_pionka
Poszukaj słowa: geneza.

Powiązane: Kłopoty ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki