REKLAMA
BADANIE

Szefowa MSW Austrii zapowiedziała kontynuowanie kontroli granicznych

2016-03-10 12:15
publikacja
2016-03-10 12:15

Minister spraw wewnętrznych Austrii Johanna Mikl-Leitner zapowiedziała w czwartek kontynuowanie kontroli granicznych wprowadzonych przez jej kraj w celu ograniczenia napływu uchodźców.

fot. Alkis Konstantinidis / / FORUM

"Podstawowym warunkiem, by zniesiono wewnątrzunijne kontrole graniczne, musi być rzeczywiste zabezpieczenie kontroli granic zewnętrznych (Unii Europejskiej). I trzeba na to poczekać" - oświadczyła Mikl-Leitner w Brukseli przed odbywającym się tam spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych państw UE.

Zapytana o przewidziane w terminarzu Komisji Europejskiej zlikwidowanie do grudnia wszystkich kontroli na granicach wewnętrznych odparła: "Brak mi wiary, że to się rzeczywiście uda". Zaznaczyła jednocześnie, że terminarz ten stanowi bardzo dobry punkt wyjścia. "Z pewnością jednak nie będziemy na nim polegać, ale pozostaniemy nadal przy naszych przedsięwzięciach, kontynuując mianowicie czasowe kontrole graniczne i przygotowując ich przedłużenie" - powiedziała Mikl-Leitner. Podstawa prawna obecnych kontroli wygasa w przypadku Austrii w połowie maja.

Szefowa austriackiego MSW potwierdziła swe krytyczne stanowisko wobec podjętych na niedawnym szczycie UE starań o osiągnięcie z Turcją porozumienia w sprawie zwalczania nielegalnej imigracji. "Czymś wzbudzającym nadzwyczaj wiele wątpliwości jest to, że Turcja obejmuje przymusowym zarządem krytyczną wobec rządu gazetę, a w trzy dni później konfrontuje Unię Europejską z listą życzeń i jest jeszcze wynagradzana tym, że dyskutuje się o przyspieszeniu liberalizacji wizowej. Nasuwa mi to już nawet pytanie, czy w ostatecznym rachunku nie wyrzucamy nas i naszych wartości za burtę" - zaznaczyła Mikl-Leitner.

Zapytana co sądzi o przewidywanym przez planowane porozumienie transferze uchodźców z Turcji odpowiedziała, że Ankara "musi najpierw zapewnić świadczenia wstępne". Turcja musi pokazać, że rzeczywiście udało się jej znacznie zredukować napływ uchodźców i "potem będzie można uczynić następny krok" - podkreśliła. Dodała, że w sprawie przyjętych na szczycie uzgodnień istnieje jeszcze wiele pytań natury praktycznej i prawnej. Nie ustalono również szczegółowo, jak ma funkcjonować odsyłanie syryjskich nielegalnych migrantów do Turcji i związane z tym przyjmowanie z Turcji takiej samej liczby syryjskich uchodźców wojennych.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Mikl-Leitner ponownie wystąpiła z deklaracją o zamknięciu bałkańskiej trasy uchodźców. "Austria pozostaje przy swej polityce. Nie zmieniam tu stanowiska, że trasa bałkańska będzie także w przyszłości zamknięta. Przepuszczanie musi być trwale wstrzymane. Niekontrolowane przepływy migracyjne muszą należeć do historii" - powiedziała.

Według austriackiej minister największym problemem jest to, że u uchodźców nadal budzi się nadzieje i oczekiwania. "Najuczciwiej będzie, jeśli uchodźcom powie się, że nie ma przejazdu trasą bałkańską", a zaopatrzenie 35 tys. przebywających w Grecji migrantów to zadanie, które "można i da się wykonać" - podkreśliła Mikl-Leitner. (PAP)

dmi/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~ed
Prosze prosze ...jeszcze kilka miesiecy temu kanclerz Austrii obrazal Orbana za te same decyzje

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki