REKLAMA
Tour de spółki

Synektik zacznie II fazę badań nad kardioznacznikiem w '16, chce pozyskać partnera

2016-11-03 13:06
publikacja
2016-11-03 13:06

Synektik, który zakończył I fazę badań klinicznych nad radioznacznikiem kardiologicznym, planuje rozpoczęcie II fazy jeszcze w 2016 r. - poinformował wiceprezes spółki Dariusz Korecki. Synektik chce na rynek USA pozyskać partnera, który będzie m.in. współfinansował III fazę badań.

"W ciągu kilku tygodni będziemy mogli poinformować o rozpoczęciu II fazy badań klinicznych. Będą one prowadzone w trzech ośrodkach w Polsce" - powiedział Korecki na spotkaniu z dziennikarzami.

"W I połowie 2017 r. rozpoczniemy przyjmowanie pacjentów. Zakończenie tej fazy przewidujemy na I kwartał 2018 r., przy założeniu, że proces będzie przebiegać zgodnie z założeniami" - dodał.

Wiceprezes poinformował, że Synektik ma zabezpieczone finansowanie tych badań. Spółka pozyskała na rozwój znacznika ponad 21 mln zł dotacji, w tym ok. 5 mln zł z NCBiR oraz ok. 16 mln zł z unijnego programu Horyzont 2020. Korecki oszacował koszt I fazy na ok. 700 tys. euro.

"Można prowadzić rozmowy z potencjalnymi partnerami w trakcie II fazy, ale podpisanie porozumienia jest możliwe po jej zakończeniu" - powiedział.

Korecki wyjaśnił, że badany radioznacznik ma służyć do diagnostyki perfuzji mięśnia sercowego znajdującej zastosowanie w przypadku choroby wieńcowej. Strategicznym rynkiem dla tego produktu są Stany Zjednoczone, gdzie przeprowadza się rocznie kilkanaście milionów procedur kardiologicznych z wykorzystaniem radiofarmaceutyków.

Wiceprezes dodał, że porozumienie z partnerem miałoby zakładać współfinansowanie III fazy badań klinicznych, które miałyby być prowadzone częściowo w USA, a częściowo w Europie. Synektik chce ubiegać się o rejestrację znacznika zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Unii Europejskiej.

Pozyskany partner otrzymałby licencję na produkcję i dystrybucję radioznacznika w USA. Synektik otrzymałby udział w przychodach ze sprzedaży, a wcześniej płatności za osiąganie kolejnych kamieni milowych w pracach nad produktem.

"Dostosowanie produkcji do nowego radioznacznika zajmuje 6-12 miesięcy, dlatego zwykle porozumienia podpisuje się w trakcie III fazy badań klinicznych, żeby uniknąć przerwy pomiędzy rejestracją a wprowadzeniem produktu na rynek" - powiedział Korecki.

"Trudno o wiarygodną statystykę jaki procent badań klinicznych nad radiofarmaceutykami kończy się powodzeniem, ponieważ firm, które takie projekty prowadzą, jest na świecie tylko kilka. Ponadto, część dostępnych i wykorzystywanych obecnie znaczników była rejestrowana w innej procedurze i nie przechodziła badań klinicznych" - dodał.

Synektik prowadzi działalność w segmencie diagnostyki obrazowej i medycyny nuklearnej. Spółka jest producentem radiofarmaceutyków, posiadającym dwa ośrodki: w Kielcach i Warszawie, zajmuje się także dystrybucją sprzętu diagnostycznego i oprogramowania dla medycyny.

Po trzech kwartałach przychody grupy wynosiły ok. 35 mln zł, z czego 11,4 mln zł wypracował segment radiofarmaceutyków, a 22,1 mln zł segment sprzętu i oprogramowania. W tym okresie na poziomie EBITDA produkcja radiofarmaceutyków przyniosła spółce 3,1 mln zł, zaś sprzedaż urządzeń i IT 1,1 mln zł. (PAP)

mj/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki