REKLAMA

Oczekiwania sprzedających mieszkania złamały barierę. Warszawa bez dzielnicy poniżej 10 tys. zł/mkw.

Marcin Kaźmierczak2023-11-30 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-30 06:00

W październiku w Warszawie nie było już dzielnicy, w której średnia cena ofertowa mieszkania nie przekraczałaby 10 tys. zł/mkw. – wynika z danych SonarHome.pl. W sześciu najdroższych sprzedający wpisują w ogłoszeniach średnio powyżej 15 tys. zł/mkw.

Oczekiwania sprzedających mieszkania złamały barierę. Warszawa bez dzielnicy poniżej 10 tys. zł/mkw.
Oczekiwania sprzedających mieszkania złamały barierę. Warszawa bez dzielnicy poniżej 10 tys. zł/mkw.
fot. udmurd / / Shutterstock

I choć oczywiście dane te nie oznaczają, że mieszkań tańszych niż 10 tys. zł/mkw. nie znajdziemy w stolicy, to stawki w ostatnich miesiącach zdecydowanie poszły w górę.

O tym, że w stolicy wciąż można znaleźć dzielnicę, w której średnia cena ofertowa nie przekroczyła psychologicznej granicy 10 tys. zł/mkw., pisaliśmy ledwo dwa miesiące temu. Październik przyniósł jednak zasadniczą zmianę. Do grona „dziesięciotysięczników” dołączył Rembertów i mamy komplet.

W październiku sprzedający mieszkania w dzielnicy Rembertów oczekiwali średnio 10 436 zł/mkw. – o 6,3 proc. więcej niż we wrześniu, gdy średnia cena ofertowa wciąż broniła się przed przekroczeniem psychologicznej bariery 10 tys. zł/mkw. W ujęciu rocznym średnia stawka wpisywana w ogłoszeniach wzrosła o 13,7 proc.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w Warszawie – październik 2023

Dzielnica

Średnia cena

[w zł/mkw.]

Zmiana m/m

[w proc.]

Zmiana r/r

[w proc.]

Śródmieście

19042

+0,6

+13,5

Żoliborz

17084

+4,0

+22,9

Wilanów

16790

+2,2

+16,5

Wola

16321

+3,2

+21,4

Mokotów

15378

+2,4

+18,8

Ochota

15153

+1,6

+20,7

Włochy

13639

+1,4

+14,6

Praga-Północ

13909

+1,1

+18,5

Ursynów

13613

+2,3

+15,6

Praga-Południe

13558

+3,6

+19,1

Bielany

13429

+5,0

+22,1

Bemowo

12819

+4,0

+16,1

Ursus

11935

+3,8

+18,8

Targówek

11500

+0,7

+13,1

Wawer

11500

+5,0

+21,5

Białołęka

11364

+5,2

+19,4

Rembertów

10436

+6,3

+13,7

Źródło: Bankier.pl

Jest to jednak jeden z mniej okazałych wzrostów w stolicy. Najmocniej – o blisko 23 proc. względem analogicznego miesiąca 2022 r. wzrosła średnia wycena mieszkań na Żoliborzu – drugiej najdroższej dzielnicy Warszawy ze średnią ceną ofertową na poziomie blisko 17,1 tys. zł/mkw. Próg +20 proc. r/r przekroczony został także na Bielanach, Woli, Ochocie oraz w Wawrze.

Relatywnie stabilnie na tym tle wygląda najdroższe Śródmieście, gdzie w październiku zanotowano wzrost o 0,6 proc. w ujęciu miesięcznym oraz o 13,5 proc. w relacji rocznej. Średnia stawka wpisywana w ogłoszeniach nieustannie zmierza jednak w kierunku innej psychologicznej bariery – 20 tys. zł/mkw. Jak na razie w październiku po raz pierwszy przekroczyła 19 tys. zł/mkw.

Niedługo przed Rembertowem (w lipcu 2023 r.) do grona dzielnic ze średnią ceną ofertową powyżej 10 tys. zł/mkw. dołączyła Białołęka. Również w lipcu, ale po raz drugi, próg ten przekroczony został w Wawrze. Wcześniej powyżej 10 tys. zł/mkw. oczekiwano tam w marcu 2023 r., ale w kolejnych miesiącach byliśmy świadkami nieznacznej korekty.

Już nie 10, a 15 tys. zł/mkw.

W sześciu najdroższych warszawskich dzielnicach (Śródmieściu, Żoliborzu, Wilanowie, Woli, Mokotowie i Ochocie) średnie ceny ofertowe przekroczyły 10 tys. zł/mkw. jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. Najwcześniej – w Śródmieściu – w styczniu 2018 r.

W dwunastu z siedemnastu warszawskich dzielnic średnie stawki wpisywane w ogłoszeniach sprzedaży przekroczyły 10 tys. zł ponad dwa lata temu.

Dodatkowo, w Śródmieściu (gdzie średnia cena przekracza już 19 tys. zł/mkw.), na Żoliborzu, Wilanowie, Woli, Mokotowie i Ochocie mówimy już o przekroczeniu kolejnej psychologicznej granicy – 15 tys. zł/mkw. Miało to miejsce pomiędzy sierpniem 2021 r. a październikiem 2023 r.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” przyspieszył wzrost cen mieszkań

Nabierające na sile podwyżki widać nie tylko w ogłoszeniach, ale również aktach notarialnych. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, w III kw. 2023 r. nie inaczej było w Warszawie, gdzie średnia cena ofertowa dyktowana na rynku pierwotnym wzrosła o ponad 6 proc. w ujęciu kwartalnym i wyniosła 11 713 zł/mkw.

Na rynku wtórnym zanotowano wzrost o 3,2 proc. k/k do 12 269 zł/mkw. Ze względu jednak na obniżki notowane w pierwszej połowie 2023 r., w ujęciu rocznym średnia stawka była o 2,2 proc. niższa niż w III kw. 2022 r.

Oczekiwania sprzedających rozmijają się z rzeczywistością. Średnio o kilkanaście procent

O tym czym są jednak średnie ceny ofertowe, o czym nam mówią, a o czym nie, wyjaśniamy w artykule „Co naprawdę mówią dane o cenach mieszkań? Tłumaczymy”. Odrzucając więc średnie stawki, trzeba podkreślić, że w dalszym ciągu podczas przeglądania portali ogłoszeniowych znajdziemy mieszkania, za które sprzedający oczekują mniej niż 10 tys. zł/mkw. Przede wszystkim będą to jednak lokale większe, a więc takie, za które ostatecznie trzeba zapłacić więcej, ale cena w przeliczeniu na metr kwadratowy jest niższa, a także mieszkania o niższym standardzie lub oddalone od centrum.

Dodatkowo, średnie ceny ofertowe mówią nam jedynie o tym, jakich kwot za oferowane przez siebie mieszkania oczekują sprzedający. To, jakie stawki wpisywane są w aktach notarialnych (przynajmniej przeciętnie), pokazują natomiast ceny transakcyjne. Różnice pomiędzy jednymi a drugimi, zwłaszcza na rynku wtórnym, są coraz większe i w przypadku Warszawy w III w. 2023 r. przekroczyły już 18 proc.,

Pamiętajmy także, że stawki ofertowe zawsze możemy negocjować, choć w dobie „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” jest to coraz trudniejsze.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (45)

dodaj komentarz
gornadomka
No niestety. Ale warto się za okazjami rozglądać. Moje mieszkanie prosto od fabryki domów kupiłam w całkiem przystępnej cenie
monuz
Rozumiem, że w Warszawie nie ma też dzielnicy, gdzie się zarabia poniżej 10 000 zł.
trolley
Daj spokój XD. Zostało pół miesiąca na kręcenie FOMO a od stycznia ceny skaczą na główkę do pustego basenu - koniec wakajków, koniec beki, koniec gwarancji wkładu i takich tam deweloperskich wynalazków podpisanych przez Budę hrehrehre.
dasbot
PRS (Private Rented Sector)......poczytajcie sobie ilu deweloperów liczy na hordy funduszy, które będą chciały hurtowo kupować od nich mieszkania, aby je wynajmować................."Nie będziecie mieli nic i będziecie szczęśliwi".......brzmi znajomo?......A nowy rząd tylko temu przyklaśnie, bo nie po to taki Trzaskowski PRS (Private Rented Sector)......poczytajcie sobie ilu deweloperów liczy na hordy funduszy, które będą chciały hurtowo kupować od nich mieszkania, aby je wynajmować................."Nie będziecie mieli nic i będziecie szczęśliwi".......brzmi znajomo?......A nowy rząd tylko temu przyklaśnie, bo nie po to taki Trzaskowski i inni jeżdżą na tajne spotkania Grupy Bilderberg, aby później robić oligarchii "koło pióra" i nakładać na nich podatki i inne obciążenia.........Głosujcie dalej lemingi, na pewno się Wam poprawi.........Clown world.
bartoszw1973
Analizowanie cen ofertowych ma minimalną wartość poznawczą.
bartoszw1973
Tak jakby analizować życzeniowe płace i na tej podstawie twierdzić że płace rosną.
jacmen odpowiada bartoszw1973
To się nazywa oczekiwania placowe i tak to się również mierzy i na tej podstawie również wysuwa się wnioski takie czy inne.
jpelerj
Szkoda, że tradycyjnie epatują życzeniami a nie podali, ile transakcji po cenach życzeniowych się udało domknąć. Chyba się serio zaczyna kisić, bo nawet Kaźmierczakowi przestali podsyłać informacje że byczo jest" i kolejki u deweloperów.
jpelerj
Ilość transakcji jest istotna, bo przy małym wolumenie nawet kilka apartamentów w centrum istotnie zawyża wskaźniki procentowe.
jacmen odpowiada jpelerj
W jednym komentarzu piszesz o cenach ofertowych po czym sam sobie odpowiadasz pytając o wolumen?
Powinszować:D
Skoro mało się sprzedaje, a jak twierdzicie podaż rośnie a nie spada, to mamy coraz więcej mieszkań na rynku. Z jakiegoś tylko powodu nie pasującego do waszej narracji ich ceny ciągle rosną:D

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki