REKLAMA
BADANIE

Nikt nie narzeka na zarobki. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa pilnie poszukiwani

Katarzyna Wiązowska2023-02-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-01 06:00

Blisko połowa specjalistów z zakresu bezpieczeństwa IT otrzymuje tygodniowo ponad pięć zaproszeń do procesów rekrutacyjnych – wynika z raportu „Cybersecurity. Rynek pracy w Polsce 2023”. Zapotrzebowanie na pracowników posiadających kilkuletnie doświadczenie w branży jest ogromnie.

Nikt nie narzeka na zarobki. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa pilnie poszukiwani
Nikt nie narzeka na zarobki. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa pilnie poszukiwani
fot. Sergey Nivens / / Shutterstock

Jak pokazuje raport „Cybersecurity. Rynek pracy w Polsce 2023”, przygotowany na podstawie badania przeprowadzonego w ostatnim kwartale 2022 r. z udziałem ponad 500 specjalistów pracujących na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem IT, obecnie firmy zaciekle walczą o tych kandydatów do pracy.

Poszukiwani nawet kandydaci z niewielkim doświadczeniem

Aż 45 proc. ankietowanych stwierdziło, że otrzymują ponad pięć zaproszeń do procesów rekrutacyjnych tygodniowo. Natomiast 55 proc. osób biorących udział w badaniu przyznało, że takie zapytania otrzymuje od jednego do trzech razy tygodniowo. Te wyniki ilustrują skalę zapotrzebowania na pracowników z co najmniej kilkuletnim stażem w tej branży. Z doświadczenia Mikołaja Zbudniewka, Executive Directora w zespole HRK ICT, który specjalizuje się we wspieraniu firm w pozyskiwaniu pracowników specjalizujących się w cybersecurity wynika, że pracodawcy coraz częściej otwierają się także na kandydatów z niewielkim doświadczeniem lub bezpośrednio po specjalistycznych kursach.

- Pandemia sprawiła, że potrzeby rekrutacyjne związane z bezpieczeństwem IT gwałtownie wzrosły – mówi Mikołaj Zbudniewek. –  Obecnie specjalizacja ta jest zdecydowanie bardziej otwarta na osoby z mniejszym doświadczeniem. Wiele firm decyduje się także na kształcenie własnych kadr – organizuje programy stażowe i mocno inwestuje w rozwój pracowników. Dużym zainteresowaniem dalej cieszą się kandydaci z doświadczeniem, a także eksperci posiadający kompetencje managerskie, dzięki którym mogą nie tylko zarządzać bieżącą pracą, ale także rozwijać podlegające im zespoły – dodaje.

Bezpieczeństwo firm zagrożone jak nigdy wcześniej

Z kolei Marek Gajewski, General Manager for Poland HackerU, uważa, że zmiany w branży IT są bardzo dynamiczne, ale również zgodne z przewidywaniami.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

– Łatwo zauważyć wpływ dwóch czynników na kształt rynku. Pierwszy z nich to wzrost świadomości i znaczenia cyberbezpieczeństwa na świecie. Drugi to wyzwanie transformacji cyfrowej i potrzeba rozwoju kadry specjalistów z tej branży – twierdzi Marek Gajewski. – Dzisiaj odpowiadamy na jeden z największych problemów, z jakimi boryka się gospodarka, ponieważ bezpieczeństwo polskich firm i instytucji jest narażone jak nigdy wcześniej - wyjaśnia.

Nikt nie narzeka na zarobki

Pracownicy branży cybersecurity nie mają powodów do narzekań, jeśli chodzi o zarobki. Wynagrodzenie jest tu bardzo konkurencyjne. W tegorocznym badaniu widać zdecydowany wzrost wynagrodzeń w najwyższych widełkach płacowych (powyżej 20 tys. zł brutto miesięcznie). Podwyżki płac są odpowiedzią zarówno na rosnącą inflację, jak i wyższe wymagania pracowników, szczególnie tych, którzy posiadają dłuższe niż 3 lata doświadczenie zawodowe związane bezpieczeństwem IT.

Znacząco zmniejszyła się liczba badanych, deklarujących wynagrodzenie pomiędzy 5 tys. zł a 10 tys. zł brutto miesięcznie. Na taką zmianę ma wpływ wzrost oczekiwań kandydatów aplikujących na pozycje juniorskie oraz utrzymujący się wysoki popyt na kandydatów w tej branży.

Mniej popularna praca na etacie

Z badania „Cybersecurity. Rynek pracy w Polsce 2023” wynika również, że w branży coraz częściej preferuje kontraktorów i współpracowników. Liczba osób współpracujących z firmami w oparciu o kontrakty B2B wzrosła o 9 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Z doświadczenia rekruterów HRK pracujących z kandydatami tej specjalizacji wynika, że często to właśnie kandydaci są stroną, która inicjuje rozmowy o innych niż umowa o pracę formach współpracy. Jest to wynik niepewnych rozwiązań podatkowych i sytuacji gospodarczej – w przeciwieństwie do kandydatów z innych, bardziej narażonych na zwolnienia branż, specjaliści IT chętnie pracują w oparciu o kontrakt. Brak niektórych benefitów pozapłacowych kompensują zdecydowanie wyższym niż w innych specjalizacjach, wynagrodzeniem.

Praca nie tylko dla specjalistów IT

Pracą związaną z cyberbezpieczeństwem interesują się zarówno kandydaci z doświadczeniem w IT, jak i pasjonaci bez formalnego wykształcenia, którzy swoje zainteresowania postanowili przekuć na karierę zawodową.

- Ostatni rok zweryfikował cyberobronność polskich instytucji, zarówno państwowych, jak i prywatnych – twierdzi Maciej Cieśla - Head of Cybersecurity HackerU. – Zapotrzebowanie na specjalistów zdecydowanie wzrosło. Zwiększyło się również zainteresowanie tematem, co jest sporym sukcesem w dłuższej perspektywie cyberbezpieczeństwa kraju. Rynek jest tak zbudowany i wymagający, że już samo ukończenie studiów nie wystarczy. Brakuje praktyków nadążających za najnowszymi trendami, chcących się ciągle rozwijać, szkolić i specjalizować, w którejś z konkretnych dziedzin cybersecurity. Na naszych kursach widzę wiele osób, które zdecydowały się zmienić branżę. Z ogromną pasją wciąż się rozwijają, edukują i szkolą, aby w przyszłości wejść na rynek i rozpocząć pracę jako cyberspecjaliści - dodaje.

Popularna praca hybrydowa

Badanie pokazało również, że na stałym poziomie utrzymuje się liczba osób chcących pracować zdalnie, przy jednoczesnym minimalnym wzroście pracowników ceniących pracę z biura. Trend ten może wynikać ze zmęczenia pracą zdalną lub brakiem możliwości pracy w takim trybie ze względów lokalowych. Niezmiennie zdecydowana większość pracowników preferuje model hybrydowy. Najbardziej popularnym i preferowanym przez kandydatów sposobem pracy jest podział na 3 dni pracy zdalnej i 2 dni stacjonarnej.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jenak
Cyberbezpieczeństwo?

To mały pikuś.


Właśnie na sąsiednim portalu, wg mnie absolutnie warte przytoczenia (bardzo, ale to bardzo, jako przykład dla wielu niedzisiejszych kosmitów, czy delikatniej marzycieli), artykulik o RPA.

Co ja tam czytam, czytam pobieżnie, bo też ziewam w połowie. Do przeczytania. Warto.
Cyberbezpieczeństwo?

To mały pikuś.


Właśnie na sąsiednim portalu, wg mnie absolutnie warte przytoczenia (bardzo, ale to bardzo, jako przykład dla wielu niedzisiejszych kosmitów, czy delikatniej marzycieli), artykulik o RPA.

Co ja tam czytam, czytam pobieżnie, bo też ziewam w połowie. Do przeczytania. Warto. Wygooglować.

Przedruk z CNN.


Podsumowane, że znajdują się w tunelu, na końcu jawi się światło. To światło nadjeżdżającego pociągu......

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki