REKLAMA

Sondaż: 59 proc. Brytyjczyków chce rezygnacji Johnsona w związku z imprezami na Downing Street

2022-05-25 20:55
publikacja
2022-05-25 20:55
Sondaż: 59 proc. Brytyjczyków chce rezygnacji Johnsona w związku z imprezami na Downing Street
Sondaż: 59 proc. Brytyjczyków chce rezygnacji Johnsona w związku z imprezami na Downing Street
fot. Pool / / Reuters

Brytyjski premier Boris Johnson w środę po południu ponownie oświadczył, że nie zamierza rezygnować ze stanowiska w efekcie raportu o imprezach na Downing Street w czasie restrykcji covidowych, choć - jak wynika z sondażu - chce tego 59 proc. Brytyjczyków.

W środę opublikowano długo oczekiwaną pełną wersję raportu urzędniczki służby cywilnej Sue Gray z prowadzonego przez nią dochodzenia w sprawie nieformalnych spotkań towarzyskich w biurze premiera w czasie restrykcji covidowych. Wskazała ona, że wyższe kierownictwo Downing Street - zarówno polityczne jak i urzędnicze - musi ponieść odpowiedzialność za kulturę imprezowania, która się wytworzyła, bo nie tylko byli oni obecni na części z opisywanych spotkań, ale nawet je organizowali.

Po publikacji raportu Johnson ponownie przeprosił w Izbie Gmin za to, że do takich wydarzeń doszło, ale też wyjaśniał kontekst sytuacji i mówił, że uczestniczył w nich przez krótki czas i nie miał wiedzy na temat tego, co się działo po jego wyjściu. Ponownie podkreślił, że nie zamierza z tego powodu rezygnować ze stanowiska. Później po południu brytyjski premier jeszcze dwa razy musiał się ustosunkowywać do niewygodnego dla niego raportu - najpierw na konferencji prasowej, a potem na spotkaniu z posłami Komitetu 1922, który skupia wszystkich szeregowych posłów Partii Konserwatywnej, a to od nich w głównej mierze zależy jego los.

Podczas konferencji zaprzeczył, jakoby był kłamcą, powtórzył, że jest mu przykro z powodu tego, co się stało i ponownie oświadczył, że myślał, iż przyjęcie, za które został ukarany, było imprezą służbową. Zapytany, czy kiedykolwiek rozważał rezygnację z pełnionej funkcji w trakcie całego, trwającego od listopada zamieszania, podkreślił, że "moim zadaniem jest kontynuacja i realizacja zobowiązań zawartych w naszym manifeście". "Bez względu na to, jak gorzkie i bolesne mogą być wnioski z tej sytuacji, a są, i bez względu na to, jak bardzo są one upokarzające, muszę iść naprzód i rząd musi iść naprzód. I to właśnie robimy" - podkreślił Johnson.

Innego zdania jest jednak brytyjska opinia publiczna. Według sondażu przeprowadzonego przez ośrodek YouGov, 59 proc. ankietowanych uważa, że premier powinien ustąpić, a 30 proc., że może pozostać na stanowisku.

Ale na razie los premiera jest w rękach posłów z Partii Konserwatywnej, którzy - jeśli złożona zostanie odpowiednia liczna wniosków - mogą przeprowadzić głosowanie nad wotum nieufności dla niego jako lidera partii. Jak twierdzą brytyjskie media, choć wśród posłów z Komitetu 1922 nadal jest wzburzenie z powodu całej afery, a część z nich chce odejścia Johnsona, podczas spotkania z nimi premierowi udało się jednak nieco stonować ich gniew. Sposobem na uspokojenie nastrojów, zarówno w partii, jak i wśród opinii publicznej, ma być przedstawiony w czwartek pakiet działań w odpowiedzi na rosnące koszty życia, co jest teraz najbardziej palącym problemem w kraju.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
2kbb
Brytyjczycy maja cos dziwnego w sobie... Sa malo odpowiedzialni za siebie swoje rodziny, zdrowie, przyszlosc... Jest cos co w odrozniuniu od kontynentu europejskiego zdejmuje z nich odpowiedzialnosc... Tym czyms jest w mojej opinii system monarchiczno demokratyczny. Krolowa jest swieta dla Brytyjczykow i stwarza fikcyjne poczucie Brytyjczycy maja cos dziwnego w sobie... Sa malo odpowiedzialni za siebie swoje rodziny, zdrowie, przyszlosc... Jest cos co w odrozniuniu od kontynentu europejskiego zdejmuje z nich odpowiedzialnosc... Tym czyms jest w mojej opinii system monarchiczno demokratyczny. Krolowa jest swieta dla Brytyjczykow i stwarza fikcyjne poczucie bezpieczenstwa czy opieku nad brytyjskim spoleczenstwem. Tym czasem to niewydolny przezarty korupcja system ktory zaczyna przegrywac konkurencje z demokracjami europejskimi..
prawda_
Nie rozumiem dlaczego uwazasz ze sa malo odpowiedzialni za siebie, zdrowie i przyszlosc. Owszem maja inna mentalnosc, zwyczaje i historie, nie sa doswiadczeni przez komunizm i zyja chwila ale wychodzi im to na dobre. Po za tym sa bardzo honorowi i szanujacy samych siebie. Polacy w odroznieniu niby sa goscinni ale wobec siebie samych Nie rozumiem dlaczego uwazasz ze sa malo odpowiedzialni za siebie, zdrowie i przyszlosc. Owszem maja inna mentalnosc, zwyczaje i historie, nie sa doswiadczeni przez komunizm i zyja chwila ale wychodzi im to na dobre. Po za tym sa bardzo honorowi i szanujacy samych siebie. Polacy w odroznieniu niby sa goscinni ale wobec siebie samych sa agresywni, aroganncy i potrafia Cie olupic jak robi to polski rzad. Dobrym przykladem jest wojna polsko-polska ktora widzi sie na codzien.

I jeszcze jedno, Wielka Brytania to czesc kontynentu Europejskiego - zapraszam do mapy.
2kbb
Cos zlego dzieje sie w UK. Jakosc uslug budowlanych jest na skandalicznie niskim poziomie byc moze po wyjezdzie Polakow i innych nacji a moze z racji braku zimy, i tak bylo zawsze? . Po Brexit miala byc umowa handlowa USA-UK ktorej nadal nie ma. UK ratuja tylko powiazania GB z dawnymi koloniami, wielkosc -70mln ludnosci i aktywnosc Cos zlego dzieje sie w UK. Jakosc uslug budowlanych jest na skandalicznie niskim poziomie byc moze po wyjezdzie Polakow i innych nacji a moze z racji braku zimy, i tak bylo zawsze? . Po Brexit miala byc umowa handlowa USA-UK ktorej nadal nie ma. UK ratuja tylko powiazania GB z dawnymi koloniami, wielkosc -70mln ludnosci i aktywnosc biznesmenow brytyjskich z racji London City, kultury i jezyka z calym Swiatem. Jednak mieszkajac w UK daje sie odczuc izolacje tego rynku, kultury, ludzi od reszty kontynentu. Wraz z dalszym spadkiem sily Funta brytyjskiego bedzie malec atrakcyjnosc tego kraju a to powodowac zmniejszanie powiazan z kontynentem europejskim To z kolei zapoznienia i problemy pracownicze gospodarcze i ekonomiczne...
jenak
Próba sondażowego obalenia rządu. Która to już w ostatnim czasie? Niedawno przytrafiło się to Austrii. Nawet dwukrotnie.

Mutanty tak liczne w plandemii na nic się zdały, a tu patrz pan, może party w ogródku obali Brexitowca.
jpelerj
I nawet wojna na UKR mu nie pomogła. A chciał swoje Falklandy.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki