REKLAMA

Sanok RC planuje wzrost nakładów inwestycyjnych do ok. 60 mln zł w 2021 roku

2021-03-26 11:08
publikacja
2021-03-26 11:08
Sanok RC planuje wzrost nakładów inwestycyjnych do ok. 60 mln zł w 2021 roku
Sanok RC planuje wzrost nakładów inwestycyjnych do ok. 60 mln zł w 2021 roku
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Sanok Rubber Company planuje wzrost nakładów inwestycyjnych do ok. 60 mln zł w 2021 roku z 50 mln zł w 2020 roku - poinformował podczas telekonferencji prezes spółki Piotr Szamburski. Dodał, że I kw. 2021 roku zapowiada się dla grupy dobrze, choć wzrost popytu w segmencie motoryzacyjnym jest selektywny.

"W 2020 roku inwestycje skupione były na dokończeniu hali i jej głównego wyposażenia. Wstrzymywaliśmy natomiast głównie te rzeczy, które w najbliższym okresie nie będą spełniać naszych założeń, co do potencjału wzrostu biznesu. Mówię o maszynach produkcyjnych, liniach i tego typu dodatkach, głównie związanych ze wzrostem mocy produkcyjnych" - powiedział prezes.

"Patrzymy dość ostrożnie na obecną sytuację, bo ona jest niestabilna. Staramy się, aby te dobre momenty z IV kw. realizować na dostępnych mocach produkcyjnych. Jeśli trend się utrzyma i poprawa będzie znacząca, i będzie wykazywała tendencję stabilizacji, to będziemy selektywnie przeglądać inwestycje i je uruchamiać. Pewnie wrócimy od poziomu CAPEX-u o którym wspominaliśmy, z częścią tego, czego nie zrealizowaliśmy w 2020 roku. CAPEX może sięgnąć ok. 60 mln zł w bieżącym roku" - dodał.

Szamburski zaznaczył, że odświeżaniu parku maszynowego, zawsze towarzyszy zwiększanie mocy produkcyjnych. W tym roku grupa planuje tego typu działania w obszarze non automotive.

W pierwszym kwartale 2020 roku spółka oddała do użytku halę o powierzchni 18 tys. m kw., która powstała na potrzeby ­produkcji uszczelek karoserii samochodowych w Sanoku. Koszt tej inwestycji wyniósł 60 mln zł.

Grupa Sanok Rubber Company produkuje wyroby gumowe i posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech, Chinach, Meksyku i na Białorusi. Jej wyroby wykorzystywane są w motoryzacji (systemy uszczelnień karoserii, systemy antywibracyjne), budownictwie (uszczelki stolarkowe, uszczelki samoprzylepne), a także w przemyśle (pasy klinowe, wyroby dla farmacji, wyroby dla AGD).

W ocenie prezesa pierwszy kwartał 2021 roku upływa dla grupy w miarę pozytywnie.

"Pierwszy kwartał upływa dobrze. W segmencie budownictwa i przemyśle sytuacja jest w miarę stabilna, podobnie jak w całym ubiegłym roku, aczkolwiek, jeśli chodzi o przewidywania dotyczące budownictwa, to różne są scenariusze analizowane. W budownictwie to, co się wydarzyło w ubiegłym roku może się z opóźnieniem przełożyć na negatywne efekty. Jeśli chodzi o motoryzację, to obserwujemy większe przyspieszenie, ale nie u wszystkich klientów. Selektywnie u niektórych klientów widzimy odbudowę popytu, a u niektórych płasko" - powiedział prezes.

Przychody z segmentu motoryzacji stanowią ponad 50 proc. przychodów grupy Sanok.

W 2020 sprzedaż grupy spadła do 976,1 mln zł z 1,052 mld zł w 2019 roku. EBIT wzrósł do 44,1 mln zł z 32,2 mln zł. Zysk netto j.d. zmniejszył się do 36,2 mln zł z 51,5 rok wcześniej.

(PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki