REKLAMA

Rząd utworzy Fundusz Inwestycji Kapitałowych, zasilany m.in. z dywidend spółek Skarbu Państwa

2018-10-11 12:10
publikacja
2018-10-11 12:10

Rząd planuje utworzyć Fundusz Inwestycji Kapitałowych, który będzie zasilany m.in. wpływami odpowiadającymi 30 proc. wartości dywidend pochodzących od spółek Skarbu Państwa - podano w uzasadnieniu do projektu ustawy.

fot. / / KPRM

"W związku z potrzebą istnienia stałego, dodatkowego w stosunku do budżetu państwa oraz Funduszu Reprywatyzacji, źródła finansowania zadania Prezesa Rady Ministrów polegającego na nabywaniu i obejmowaniu akcji lub udziałów spółek, projekt przewiduje utworzenie nowego państwowego funduszu celowego, którego głównym celem będzie finansowanie tego zadania" - napisano.

Jak napisano w uzasadnieniu, przychodami Funduszu będą wpłaty z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, wpłaty środków finansowych w wysokości odpowiadającej 30 proc. każdej wypłaconej dywidendy, a także zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, z akcji należących do Skarbu Państwa, środki z tytułu zwrotu pomocy publicznej lub wsparcia niebędącego pomocą publiczną, udzielonych przedsiębiorcom z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, dotacje celowe z budżetu państwa.

Jak napisano, środki Funduszu będą przeznaczane na nabywanie i obejmowanie akcji przez Skarb Państwa.

Kancelaria Premiera, która przygotowała nowelę podaje, że Fundusz z tytułu dywidend może liczyć rocznie na ok. 1,4 mld zł.

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
janusz26904029
Oby chodziło o 30% od dywidend wypłaconych do SP, a nie nowy podatek. A wystarczyło nie kiwać akcjonariuszy, to by sami wykładali pieniądze na nowe projekty.

Tak to jest jak rządzi typek dla którego ideałem jest praca za miskę ryżu, oczywiście tylko cudza.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
_jasko
Pieniądze zamiast trafić do budżetu, i te bezpośrednio doz budżetu (proporcje nie znane) będą budować w Polsce PiSocjalizm.
knf
Pan premier Mateusz Morawiecki, który jest doświadczonym fachowcem w branży bankowej musi wiedzieć, iż debiut spółki GetBack na GPW to największy przekręt w historii warszawskiej giełdy.

Spółka była niewypłacalna w dniu debiutu, a kilka miesięcy po nim brakowało pieniędzy na bieżącą działalność, co
Pan premier Mateusz Morawiecki, który jest doświadczonym fachowcem w branży bankowej musi wiedzieć, iż debiut spółki GetBack na GPW to największy przekręt w historii warszawskiej giełdy.

Spółka była niewypłacalna w dniu debiutu, a kilka miesięcy po nim brakowało pieniędzy na bieżącą działalność, co i tak nie stanęło na przeszkodzie wyłudzenia 2.5 mld zł z obligacji wyemitowanych i uplasowanych z ominięciem prawa a także sprzedaży akcji przez DNLD/Abris po cenie 18.50 zł za sztukę.

KNF powinien doprowadzić do skupienia akcji z GPW, akcji spółki która nigdy nie powinna się tam znaleźć.

Panie premierze, ten nowy Fundusz Inwestycji Kapitałowych może uratować wizerunek organów państwa, KNF, GPW - przecież może odkupić akcje GetBack od akcjonariuszy indywidualnych i wtedy jako SILNY GRACZ negocjować na wyższym szczeblu z Deloitte, Abris, etc..

PANIE PREMIERZE to się da odkręcić - silne państwo PIS nie kiwnęło palcem aby pomóc akcjonariuszom, emerytom poszkodowanym przez OFE (nie zapominajmy iż miliony emerytów utraciły pieniądze w wyniku inwestycji OFE w GetBack) i teraz państwo stoi z boku twierdząc iż NIC NIE MOŻE.
histeryk
na kupowanie firm czyli posadek dla ludzi partii? Komuna wraca.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki