REKLAMA
WEBINAR

Płace gonią inflację. Nakręca się spirala płacowo-cenowa

Krzysztof Kolany2022-04-21 10:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-21 10:00

Marcowy wzrost płac zaskoczył ekonomistów. Wynagrodzenia w dużych firmach średnio rosną szybciej niż oficjalnie raportowana inflacja CPI, napędzając bardzo niebezpieczną spiralę cenowo-płacową.

Płace gonią inflację. Nakręca się spirala płacowo-cenowa
Płace gonią inflację. Nakręca się spirala płacowo-cenowa
/ Shutterstock

Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wyniosło w marcu 6 665,64 zł brutto i było nominalnie (tzn. bez uwzględnienia inflacji) o 12,4 proc. wyższe niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Po raz ostatni tak silny wzrost nominalnych płac w sektorze przedsiębiorstw odnotowano w kwietniu 2008 roku. 

Bankier.pl na podstawie danych GUS. ()

Ekonomiści spodziewali się wzrostu średniego wynagrodzenia o 10,5% rdr po tym, jak dane za luty pokazały najszybszy od prawie 14 lat wzrost nominalnych płac. Warto też uwzględnić wpływ bardzo wysokiej inflacji, która „zjada” już niemal całość wzrostu „średniej krajowej”. W marcu inflacja CPI osiągnęła przeszło 20-letnie maksimum, osiągając poziom 11% rocznie. W rezultacie realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniosła zaledwie 1,27%.


Możemy już otwarcie mówić o pojawieniu się zjawiska spirali cenowo-płacowej. Rosnące ceny w sklepach skłaniają pracowników do żądania wyższych płac i coraz częściej oczekiwania te są realizowane przez pracodawców. Ci ostatni następnie podnoszą ceny swoich wyrobów, aby zrekompensować sobie wzrost kosztów pracowniczych. W ten sposób powstaje błędne koło inflacji cenowej, które trudno będzie przerwać bez zdecydowanego osłabienia popytu konsumpcyjnego i wzrostu gospodarczego.

Trzeba też dodać, że nie wszyscy pracownicy otrzymują podwyżki. Według "Monitora Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad ponad połowa pracowników zadeklarowała, że w ubiegłym roku nie otrzymała podwyżki, mimo że średni wzrost płac sięgał niemal 10%.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw według rodzajów działalności PKD 2007
Branża Marzec 2022 r.
w złotych zmiana rdr
Informacja i komunikacja 12 063,07 14,4%
Górnictwo i wydobywanie 10 128,17 30,4%
Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna 9 892,08 11,1%
Energetyka, gazownictwo i ciepłownictwo 9 681,28 0,3%
Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo 7 230,00 13,5%
Obsługa rynku nieruchomości 6 970,67 12,7%
Budownictwo 6 430,02 15,7%
Handel i naprawa samochodów 6 316,53 10,5%
Przetwórstwo przemysłowe 6 311,56 10,2%
Transport i gospodarka magazynowa 5 810,84 19,6%
Dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami 5 688,26 9,1%
Kultura, rozrywka i rekreacja 5 428,88 14,7%
Pozostała działalność usługowa 5 008,93 6,5%
Administrowanie i działalność wspierająca 4 955,11 9,7%
Zakwaterowanie i gastronomia 4 784,51 21,3%
Źródło: Główny Urząd Statystyczny.

Równocześnie warto przypomnieć, że przytoczona powyżej kwota to wynagrodzenie przed potrąceniem podatków od pracy (składek na ZUS i zaliczki na PIT). Faktycznie liczy się to, ile pracownik otrzyma „na rękę” oraz ile wynosi tzw. koszt pracodawcy - wyliczyć to można, korzystając z Kalkulatora Płacowego Bankier.pl.

Co obejmują statystyki i jak GUS to liczy?

Ponadto raport ten dotyczy tylko firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników. Statystyki te obejmują więc niespełna 40 proc. pracujących. Dodatkowo z innych badań wiemy też, że ok. 2/3 zatrudnionych otrzymuje pensje niższe od tzw. średniej krajowej.

Nieco lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko raz na 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada i dotyczyły stanu na październik 2020 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 4702,66 zł brutto, czyli około 3403 zł netto (tzn. na rękę).

Dane, na podstawie których GUS oblicza statystyki przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, pochodzą z „Meldunku o działalności gospodarczej” (DG-1). W ramach tego sprawozdania podmioty o liczbie pracujących 50 lub więcej osób badane są metodą pełną, a podmioty o liczbie pracujących od 10 do 49 osób – metodą reprezentacyjną. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Kto tak dużo zarabia? Wynagrodzenia w Polsce - jak GUS to liczy? [Tłumaczymy]”.

Zatrudnienie śrubuje rekordy

Zgodnie z oczekiwania zaprezentowały się za to statystyki zatrudnienia. Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2022 roku wyniosła 6 484,9 tys. i była o 10 tys. wyższa niż miesiąc wcześniej - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Względem marca 2021 roku liczba zatrudnionych była wyższa o 154,6 tys., czyli o 2,4 proc. Ekonomiści prognozowali wzrost zatrudnienia o 2,4% rdr po wzroście o 2,2% rdr odnotowanym w lutym.

Już miesiąc temu statystyki zatrudnienia w dużych firmach powróciły do stanu przedcovidowego lockdownu, przebijając poprzedni rekord z lutego 2020 roku. Dwa lata temu sektor korporacyjny odpowiadał za 6 445,9 tys. etatów.  W marcu 2022 roku było ich o 39 tys. więcej.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (102)

dodaj komentarz
ps999
Przecież jasne jest, że przy takiej inflacji EUR/PLN, USDPLN, XYZ/PLN będzie rosło. Tzn. że polska waluta będzie gówno warta, a Polacy mogą sobie w milionach zarabiać, tyle, że 1 EUR będzie warte co ten 1 milion PLN. Jedyny rozsądny sposób na inflację to praca za obcą walutę np. GBP/EUR
moimskromnymzdaniem
Marzec i kwiecień to miesiące w których zwykle wypłacane są premie roczne i trzynastki. W 2020 i 2021 roku sporo firm nie wypłaciło premii zasłaniając się pandemią - stąd niska baza. Zobaczymy w maju czy faktycznie średnia idzie do góry. Najlepiej by było jeszcze zrobić podobne zestawienie dla mediany.
jas2
Chyba Kaczyński dotrzyma słowa i płaca minimalna będzie wkrótce na poziomie 4000 zł.
prywaciasz
Ta place gonią inflacje tak samo jak my zachód przez 30 lat i cały czas w tyle!

ZOSTALIŚCIE ZDRADZENI O ŚWICIE!
itso_ptymistyczna_inflacja
sianie paniki i egzageracja to jest właśnie powód inflacji wypowiedzi takowych ekspertów i on dobrze o tym wie a czy ty ?
zops
Is Le Pen a daughter of Louis de Funes?
bha
Rośnie minimalna dla niepozoru w bólach i zgrzytaniu zębów wielu niestety u zdecydowanej większości % płace gonią ale w marzeniach lub w porywach groszowych uniesień. Od dawna niestety Niby gonią !!!! - Tak gonią, że prawie połowa Polaków obecnie nie posiada żadnych oszczędności.Brak więcej słów na to rynkowe udawanie jarząbka Rośnie minimalna dla niepozoru w bólach i zgrzytaniu zębów wielu niestety u zdecydowanej większości % płace gonią ale w marzeniach lub w porywach groszowych uniesień. Od dawna niestety Niby gonią !!!! - Tak gonią, że prawie połowa Polaków obecnie nie posiada żadnych oszczędności.Brak więcej słów na to rynkowe udawanie jarząbka od lat nie bez celu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
bha
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/oszczednosci-ile-przecietny-polak-ma-oszczednosci/4e285p7
zoomek
aby było trzeźwo to napiszę że znaczna część społeczeństwa żeby nie wiem ile zarabiała to nie odłoży nic bo wszystko rozpiedaczy, wszystko
itso_ptymistyczna_inflacja odpowiada bha
''Pozostali odłożyli średnio 29 688 zł.'' - kwota ulega zwiększeniu
a gdzie to mozna sprawdzić ?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki