REKLAMA

Przebudzenie Allegro i Mercatora. Dalsze spadki JSW

2022-07-06 17:25
publikacja
2022-07-06 17:25
Przebudzenie Allegro i Mercatora. Dalsze spadki JSW
Przebudzenie Allegro i Mercatora. Dalsze spadki JSW
fot. MAXSHOT.PL / / Shutterstock

Środek tygodnia przyniósł niewielkie odbicie głównych indeksów przy dynamicznych wzrostach m.in. Allegro i CD Projektu. W drugiej linii wyróżnił się kurs Mercatora i Mabionu, jednak reszta średnich i małych spółek na koniec sesji została mocno przeceniona.

Odbicie indeksów na rynkach akcji było obserwowane podczas sesji w środę w Europie, chociaż handel w Azji skończył się spadkami, w oderwaniu od poprawy sentymentu płynącego z Wall Street.

Nastroje są ciągle zależne od dyskontowania niższego wzrostu gospodarczego, albo wysokiej inflacji i adekwatnej reakcji banków centralnych. Pierwsza opcja rodzi z drugiej strony scenariusz „łagodniejszego” podejścia do polityki monetarnej. Przełożyło się to na spadek rentowności obligacji i między innymi wzrosty amerykańskich spółek technologicznych.

WIG20 ostatecznie wzrósł o 0,63 proc. WIG był wyżej o 0,14  proc. mWIG40 i sWIG80 spadły odpowiednio o 1,12 proc. i 1,95 proc. Obroty wyniosły 1,14 mld zł, z czego 976 mln dotyczyło WIG20.

Korelując z sentymentem płynącym z rynków bazowych, gdzie np. na DAX-ie po ustanowieniu minimum rynek zaczął wykupywać nowy dołek i poprowadził odbicie w skali ok. 2 proc., na GPW obserwowano wyraźniejsze wzrosty na dużych spółkach i nieco mniejsze w dalszych segmentach rynku.

Po fixingu niewielki plus na mWIG40 i sWIG80 zamienił się w blisko 2-proc. przecenę, być może związaną z podobną sytuacją z ubiegłego tygodnia, kiedy fundusze dostrajały swoje portfele. Wszystko to przy istotnej słabości złotego, która w stosunku do dolara była największa od 22 lat. Co być może mieć wpływ na czwartkową decyzję RPP i być kolejnym impulsem dla rynków akcji.

Na GPW, sektorowo na minusie były energia (-3,42 proc.), spółki spożywcze (-2,97 proc.), motoryzacja (-2,82 proc.), paliwa (-2,4 proc.) oraz media najmocniej (-4,57 proc.), nieruchomości (-2,14 proc.), budownictwo (-1,12 proc.), a górnictwo i informatyka – poniżej 1 proc. Liderami wzrostów byli producenci gier (4,53 proc.), spółki odzieżowe (3 proc.) czy producenci leków (1,6 proc.).

W WIG20 wydarzeniem był gwałtowny wzrost kursu Allegro (15,78 proc.), przy wysokich obrotach wynoszących przeszło 250 mln zł. Spółka nie podała nowych cenotwórczych informacji, a wpływ na gwałtowną zwyżkę mogło mieć zamykanie krótkich pozycji, niekoniecznie widocznych w rejestrze krótkiej sprzedaży, wspartych sentymentem do branży e-commerce płynącym z Wall Street.

Bankier.pl

Mocny był także kurs CD Projektu (6,12 proc.), którego kurs zbliża się do utraconego na początku czerwca poziomu 100 zł.

Dobrze zachowały się odzieżowe CCC (5,48 proc.) i LPP (3,32 proc.), co mogło być związane z bardzo dobrymi szacunkowymi wynikami Answear (12,12 proc.) za II kwartał i ogólnym dobrym nastawianiem do spółek z branży.

Odbiły banki, których sektorowy indeks zyskał 0,52 proc., a największe spółki zyskały odpowiednio: PKO BP (0,76 proc.), Pekao (1,46 proc.), Santander (1,73 proc.), mBank (1,95 proc.).

Wyżej był kurs KGHM-u (0,75 proc.), po tym jak we wtorek ustanowił nowe blisko dwuletnie minima.

Spadły jednak pozostałe spółki surowcowe. Dalej trwa mocna przecena na rynku ropy, gdzie średnia cena baryłki jest poniżej 100 dolarów. Niżej były kursy Lotosu (-2,44 proc.) i PKN Orlen (-2,67 proc.), mimo że płocka spółka poinformowała o kolejnym wzroście marzy rafineryjnej w czerwcu.

Spadki zaliczył kurs Dino (-1,22 proc.), a UOKiK poinformował, że sprawdzi, czy Dino, Żabka i Selgros mogły wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.

Dalej mocnej przecenie ulegają akcje JSW (-5,85 proc.), a dopiero dziś w pełni inwestorzy mogli zdyskontować podaną wczoraj przed końcem sesji informację o skali nagród dla pracowników spółki, które obniża wynik w III kwartale.

Mocno spadły akcje PGE (-5,92 proc.), wobec czego na zamknięciu były notowane poniżej 10 zł - pierwszy raz od maja br.  

W drugiej linii najmocniej zachowały się walory Mercatora drożejąc o 20,15 proc. od ostatnich minimów z 23 czerwca, akcje spółki podrożały już o 47 proc. W międzyczasie poinformowano o zmianie przeznaczenia skupionych dotychczas akcji własnych.

Z kolei o 9,54 proc. wzrosły akcje Mabionu, który poinformował o kolejnym rozszerzeniu współpracy z Novavaxem.

Drożały również akcje Erbudu (5,61 proc.), starające się ścigać wzrost kapitalizacji swojej spółki zależnej Onde, której wzrost był podyktowany rozpoczęciem prac nad liberalizacją tzw. ustawy wiatrakowej.  

MKu

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
polonu
Merkator rynek zbytu między innymi Rosja , ile spadną dochody firmy o 60%.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki