REKLAMA

Złoty słabnie. Kurs euro najwyżej od marca, dolar najdroższy od 22 lat

2022-07-06 10:00, akt.2022-07-06 15:25
publikacja
2022-07-06 10:00
aktualizacja
2022-07-06 15:25
Złoty słabnie. Kurs euro najwyżej od marca, dolar najdroższy od 22 lat
Złoty słabnie. Kurs euro najwyżej od marca, dolar najdroższy od 22 lat
fot. NATALIA61 / / Shutterstock

Złoty znów widocznie słabnie wobec głównych walut globalnych. Kursy euro i franka wspięły się na najwyższe poziomy od marca, a dolar jest najdroższy od 2000 r.

We wtorek polska waluta wyraźnie osłabiała się na fali wzrostu globalnej awersji do ryzyka. Kurs euro rósł z okolic 4,70 zł do 4,77 zł. Równocześnie osłabienie wspólnotowej waluty wobec dolara i franka zdołowało pary EUR/USD i EUR/CHF do najniższych poziomów od odpowiednio: 2002 r. i 2015 r. W efekcie kurs USD/PLN rósł o ponad 2,5 proc. do najwyższego poziomu od 22 lat, przebijając 4,65 zł, a kurs CHF/PLN zwyżkował o przeszło 2 proc., dobijając do 4,80 zł - poziomu ostatni raz notowanego w marcu.

Bankier.pl

Wieczorem złoty odzyskał część strat, odrabiając po kilka groszy do głównych walut świata. W środę rano nadeszła kolejna fala osłabienia. Przed 10:00 EUR/PLN wrócił w okolice 4,77, USD/PLN: 4,65, CHF/PLN: 4,80, a GBP/PLN: 5,56. W kolejnej godzinie kursy przebiły wczorajsze szczyty. Po 13:00 za euro płaco na rynku forex 4,80 zł, za dolara: 4,70 zł, za franka: 4,84 zł, a za funta: 5,60 zł. Co ciekawe złoty tracił dziś 1 proc. również w stosunku do korony czeskiej. O godz. 15:00 kurs EUR/PLN wynosił 4,7818, USD/PLN: 4,6965, CHF/PLN: 4,8343, a GBP/PLN: 5,5839.

Zdaniem ekonomistów ING ryzyko dalszego osłabienia złotego wobec dolara jest wysokie. "Powodem czynniki krajowe i zagraniczne. €/US$ może wkrótce osiągnąć parytet, bo rośnie ryzyko dalszych dostaw gazu z Rosji, a to rodzi większe ryzyko recesji w Europie niż USA" - piszą na Twitterze. Analitycy Santander Bank Polska również dostrzegają możliwość osiągnięcia parytetu na eurodolarze. "Wobec utrzymującego się ryzyka fragmentacji rynków długu strefy euro, oraz braku jasności co do ostatecznego kształtu nowego antyfragmentacyjnego instrumentu EBC, EURUSD wydaje się mieć wciąż potencjał do spadku" - twierdzą.

Ekonomiści ING wskazują również krajowe czynniki sprzyjające deprecjacji złotego. "Psują się fundamenty PLN: oparty o konsumpcję wzrost PKB i drogie surowce pogłębiają deficyt w C/A; RPP złagodziła retorykę mimo silnych ryzyk inflacyjnych. U sąsiadów podobne zachowania wywołały silne osłabienie forinta, korony czeskiej (interwencje), potem podwyżki 180-125pb." - piszą.

Czy osłabienie polskiej waluty będzie miało wpływ na czwartkową decyzję RPP? "Kanał kursowy polityki pieniężnej pozostanie zablokowany, ale jeśli marcowe posiedzenie RPP będzie tutaj jakąś wskazówką, to takie ruchy na złotowych parach walutowych nie są powodem do nagłych decyzji RPP. Złoty ma tutaj znaczenie tylko jako czynnik proinflacyjny, a przeważanie bieżących odczytów inflacji sprawia, że w dylemacie decyzyjnym RPP nie zmieniło się aż tak dużo" - twierdzą ekonomiści banku Pekao.

MKa

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (132)

dodaj komentarz
pijanyfarmer
Tak to się kończy, gdy w Państwie PIS rządzą osoby od których zamiast kompetencji i niezależności, wymaga się bezgranicznej lojalności i dyspozycyjności na telefon. Jutro poloniści, historycy i inni spece od finansów z PISowskiej RPP będą podejmować decyzje które mają wpływ na całą gospodarkę. Dzięki Bogu że chociaż z nominacji Senatu Tak to się kończy, gdy w Państwie PIS rządzą osoby od których zamiast kompetencji i niezależności, wymaga się bezgranicznej lojalności i dyspozycyjności na telefon. Jutro poloniści, historycy i inni spece od finansów z PISowskiej RPP będą podejmować decyzje które mają wpływ na całą gospodarkę. Dzięki Bogu że chociaż z nominacji Senatu w tym gremium są dwie kompetentne osoby. Co się dziwić, że PLN leci na łeb na szyję. Jak poważni inwestorzy zagraniczni obracającymi milionami, a niekiedy miliardami EUR i DOL mają inwestować w tym kraju rządzonym w taki sposób?
baibina
A jaki ma być kurs skoro ukraincom wymieniają za hrywny po kursie sprzed wojny to co ma sie umacniać od tego?
300_pala
Kp.ru: Wszyscy bali się 200 dolarów, ale 50 dolarów było jeszcze bardziej przerażające”.
300_pala
https://www.kp.ru/daily/27413.5/4612145/
dziadek55
ALLLLE JAZGOT .Tylu PO liKOTÓW to jeszcze nie widziałem .No i mało PIS -korzy. Chciałem coś napisać o Walutach ale zaniemówiłem po Waszych komentarzach. Dobra -skoro tak źle to dlaczego dzisiaj najlepszy kurs kantorowy /prywatny / sprzedaży EUR / to 4,76 .Bankowe jeszcze niżej. W piątek się dowiemy .....dlaczego . A teraz przy ALLLLE JAZGOT .Tylu PO liKOTÓW to jeszcze nie widziałem .No i mało PIS -korzy. Chciałem coś napisać o Walutach ale zaniemówiłem po Waszych komentarzach. Dobra -skoro tak źle to dlaczego dzisiaj najlepszy kurs kantorowy /prywatny / sprzedaży EUR / to 4,76 .Bankowe jeszcze niżej. W piątek się dowiemy .....dlaczego . A teraz przy takim kursie to mamy górną granice STABILNEGO kursu EUR/PLN - do piątku
drzaraza
He,he tym , że złoto papierowe traci na wartości niech martwią się ci co zarabiają w €, £, $ , CHF, my mamy swojego słabego cebuliona, który trzyma wartość złota .Ostatnio byłem w Niemczech i za .uja nie mają euro po 3zł. Prezes żartowniś i ściemniacz bo to był przekaz do twardego elektoratu PiS
competitionatp
przecież redakcja z czerwonego Wrocławia w większości wyznania mojżeszowego.. czego chcesz więcej.. tęsknią za zaborami ....
xD

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki