REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

MIESZKANIE NA KREDYTPopyt na hipoteki w głębokim dołku, perspektywy nadal pozostają kiepskie

Michał Kisiel2023-02-03 07:21analityk Bankier.pl
publikacja
2023-02-03 07:21

W styczniu 2023 r. o kredyty hipoteczne wnioskowało więcej osób niż w grudniu minionego roku – to jedyne optymistyczne doniesienie z rynku w najnowszym raporcie BIK. W porównaniu z okresem sprzed roku spadek wartości kredytów z zapytań do bazy wyniósł 56,1 proc.

Popyt na hipoteki w głębokim dołku, perspektywy nadal pozostają kiepskie
Popyt na hipoteki w głębokim dołku, perspektywy nadal pozostają kiepskie
fot. Volodja1984 / / Shutterstock

Doniesienia o katastrofie na rynku kredytów hipotecznych stały się już stałym elementem wiadomości gospodarczych. Od początku 2022 r. popyt na kredyty zaczął się zdecydowanie osuwać, a ostatnim momentem zauważalnego ożywienia był „łabędzi śpiew” przed wprowadzeniem ostrzejszych uregulowań badania zdolności w kwietniu minionego roku. Od tego momentu co miesiąc notowane są mocne dwucyfrowe spadki w ujęciu rok do roku.

Biuro Informacji Kredytowej podało właśnie najnowszy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Wskaźnik oparty jest na zapytaniach kierowanych do bazy przez kredytodawców. W przeliczeniu na dzień roboczy banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 56,1 proc. w porównaniu do stycznia 2022 r.

W styczniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 13,2 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 28,02 tys. rok wcześniej. Oznacza to spadek o ok. 52,7 proc. i aż o 65 proc. w porównaniu ze styczniem 2021 r. W porównaniu do grudnia 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 7,8 proc.

Nadal obniża się także średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego. W styczniu 2023 r. wyniosła 345,94 tys. zł i była niższa o 2,7 proc. w relacji do wartości ze stycznia 2022 r. W porównaniu do grudnia 2022 r. była również niższa o 0,5 proc.

BIK

Czynnikami hamującymi sprzedaż pozostają wysokie stopy procentowe, konserwatywne założenia stosowane przy ocenie zdolności kredytowej (m.in. 5-punktowy bufor na wzrost oprocentowania), a także niezbyt optymistyczne prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej w najbliższym czasie. W grudniu 2022 r. pojawiły się pierwsze doniesienia o planowanym programie dopłat do nowych kredytów mieszkaniowych. Na ten element zwraca uwagę w komentarzu główny analityk BIK, prof. Waldemar Rogowski.

„Jest jeszcze jeden czynnik, który w najbliższym okresie może negatywnie wpływać na popyt na kredyty mieszkaniowe. Jest nim planowany nowy rządowy program wsparcia nabywania mieszkań na kredyt z oprocentowaniem 2 proc. Bowiem część osób może wstrzymać się z decyzjami zakupowymi i sięganiem po kredyt do momentu uruchomienia programu. Natomiast po jego uruchomieniu może być to jeden z czynników pozytywnie oddziałujących na wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe”  – zauważa prof. Rogowski.

Myślisz o refinansowaniu? Pobierz dodatkowy e-book Bankier.pl

O tym, jakie kroki trzeba podjąć, jeśli chcesz skorzystać z refinansowania przeczytasz w darmowym e-booku. Przedstawiamy w nim najważniejsze etapy procedury i praktyczne wskazówki dla kredytobiorców.  Żeby pobrać dodatkowy poradnik, wypełnij formularz poniżej.

Refinansowanie kredytu mieszkaniowego krok po kroku

Refinansowanie kredytu mieszkaniowego krok po kroku

Co trzeba wiedzieć o kredytowej przeprowadzce do innego banku? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
bartoszw1973
Popyt popytem ale wkrótce wrócimy do czasów gdy nie było kredytów hipotecznych. Jaki bank odważy się udzielać długoterminowego finansowania skoro za 5-10 lat ktoś podważy umowę albo kolejny rząd wprowadzi całoroczne wakacje kredytowe? Zostaną tylko kredyty konsumpcyjne.
szprotkafinansjery
I prawidłowo, tak powinno być. Kapitał od inwestorów a na mieszkanie oszczędności. He he he
kazikwaw
Gdyby tylko ktoś wiedział co w kontekście kształtowania się cen oznacza załamanie popytu przy rosnącej podaży… ;-)
Pssst…
https://mfiles.pl/pl/index.php/Cena_równowagi

O spadającym popycie można poczytać już chyba wszędzie, chociażby w powyższym artykule ;-)

Podaż nieustannie rośnie. W tym na rynku pierwotnym.
Gdyby tylko ktoś wiedział co w kontekście kształtowania się cen oznacza załamanie popytu przy rosnącej podaży… ;-)
Pssst…
https://mfiles.pl/pl/index.php/Cena_równowagi

O spadającym popycie można poczytać już chyba wszędzie, chociażby w powyższym artykule ;-)

Podaż nieustannie rośnie. W tym na rynku pierwotnym. Warto wspomnieć, że na koniec września 2022 r., tylko w 6 lokalizacjach w Polsce deweloperzy mieli 51,4 tys. mieszkań do sprzedaży, na które nie ma chętnych, a ich liczba sukcesywnie rośnie. Rok temu (IIIQ.2021 r.) było to 36,6 tys. mieszkań, a w IIQ.2022 r. 43,2 tys. mieszkań. Więc jest to wzrost o niecałe 20% k/k, a r/r już 40%.
Dane z raportów JLL (dla Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Trójmiasta).

Poza tym sytuacja deweloperów nie jest tak „różowa”, jak wielu sądzi/myśli. Wystarczy rzucić okiem na zestawienie, które przygotował Puls Biznesu w tym zakresie (gotówka vs zobowiązania):
https://images.pb.pl/filtered/5836a34f-6f37-4809-b5e5-5d9713c44646/84b31e29-0e4a-50e6-8bc5-5e2c58914b17_w_830.jpg

Przejdźmy jeszcze na koniec do „ulubionego” serwisu tutejszych przedstawicieli szeroko rozumianej branży nieruchomości, czyli zametr.pl, gdzie można śledzić, w jakim kierunku idzie rynek nieruchomości ;-)
Np. https://zametr.pl/statystyki/warszawa
Sekcja „liczba ofert ze zmianą ceny”.
I tak: od końca listopada 2021 do „teraz” dla Warszawy:
liczba ofert ze wzrostem cen: 7,3 tys., liczba ofert ze spadkiem cen 26,5 tys.

Obserwujcie przede wszystkim liczbę ofert w których dokonywane są korekty cen (a właściwie relację spadków do wzrostów), a nie średnią cenę ;-)


Z pozdrowieniami dla szeroko rozumianej branży nieruchomości! Trzymajcie się tam, bo zapowiada się na spore i długie turbulencje na rynku nieruchomości! ;-)
ej_czy_nie
Ty nawet nie wiesz jakiego nicka masz raz Kazik raz Piotrek ale bardzo chciałbyś coś komuś koniecznie "doradzić"
kazikwaw odpowiada ej_czy_nie
Ty za to jak widzę zawsze rzeczowo odnosisz się do komentarzy pozostałych użytkowników portalu, a twoje wpisy przepełnione są merytorycznymi argumentami, z którymi trudno polemizować.
Oczywiście powyższe zdanie to ironia…
szprotkafinansjery
Ilość kredytów spada, wnioskowana i sprzedana wartość ROŚNIE. Gdzie te wodogrzmoty?!
Trolley już nawet nie komentuje, zapadł się ze wstydu pod ziemię :D
ej_czy_nie
Trolley wiecznie mylący się we wszystkim expert od wszystkiego dziś bryluje pod artykułem powrót do biur tam wieszczył że home office będzie forever a biurowce niepotrzebne cóż jak zwykle się mylił i dla pocieszenia nabija sobie setki zielonych łapek na vpeenie he he he
trolley odpowiada ej_czy_nie
XD typie, myślałeś o karierze w kabarecie? :)
wibor3m10procent
Po co komu hipoteki, każdy średniozarabiający Polak ma conajmniej milion zł na taczce którą pcha do dewelopera mrucząc pod nosem PKC PKC PKC..!
ej_czy_nie
Chciałbyś ale nie masz buahaa

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki