REKLAMA

Na polskim rynku fast foodów zbliża się duży debiut. McDonald's ma się czego obawiać?

2022-12-06 14:30
publikacja
2022-12-06 14:30

Mimo ogromnej konkurencji co jakiś czas na rynku fast foodów pojawiają się nowi gracze próbujący uszczknąć kawałek tortu dla siebie. Już wkrótce z takim gastronomicznym debiutem będziemy mieć do czynienia za sprawą sieci Popeyes Louisiana Kitchen, która planuje otworzyć w Polsce i Czechach aż 600 lokali. 

Na polskim rynku fast foodów zbliża się duży debiut. McDonald's ma się czego obawiać?
Na polskim rynku fast foodów zbliża się duży debiut. McDonald's ma się czego obawiać?
fot. LAWJR / / Pixabay

Popeyes Louisiana Kitchen założono w 1972 roku na przedmieściach Nowego Orleanu. Obecnie firma posiada ponad 3,7 tys. lokali w 30 krajach, w tym w Indiach, Wietnamie, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Rumunii. 

fot. Rick Wilking / Reuters/FORUM

Jak informuje Portal Spożywczy, dań serwowanych w lokalach Popeyes (m.in. smażonych kurczaków czy kanapek) już wkrótce będą mogli spróbować klienci z Polski i Czech. Otwarcie pierwszych restauracji, działających na zasadzie franczyzy, ma nastąpić już w 2023 roku.

Na stronie portalspozywczy.pl czytamy, że oddział firmy ulokowano we Wrocławiu, a funkcję szefa marketingu w Polsce i Czechach powierzono Jakubowi Aleksandrowiczowi, który wcześniej związany był z Pasibusem. 

To jednak dopiero początek, bo plany dotyczące ekspansji są bardzo ambitne - w ciągu najbliższych 10 lat sieć zamierza uruchomić 600 restauracji w Polsce i Czechach.

Od 2017 r. Popeyes Louisiana Kitchen należy do kanadyjskiego przedsiębiorstwa Restaurant Brands International powstałego w wyniku połączenia firm Tim Hortons i Burger King.

ML

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (14)

dodaj komentarz
peluquero
na zatwardzenie podobno najlepsza wizyta w kingu, wszystko wyleci
szprotkafinansjery
A jedzenie jest tam chociaż trochę lepsze niż w Burger Kingu albo Max Burgerze, czy nadal jedyna sensowna sieciówka to McDonald's?
q-tas
To Janusz Filipiak gromi, że żremy za dużo mięsa a oni nas chcą kurczakami opychać?

Nie ma mowy, Filipiak zabronił to nie jemy.
infinityhost
Jak zobaczą jakie są standardy życia w Polsce to zapewne zdecydują się otworzyć jeden lokal blisko Wiejskiej w Warszawie.
infinityhost
Trend w Polsce jest taki, że ludzie próbują wygrzebywać jedzenie ze śmietników pod marketami. Ciekawe czy ta firma wzięła to pod uwagę planując swój model biznesowy.
infinityhost
"już wkrótce będą mogli spróbować klienci z Polski i Czech" - jak zapłacą. Piszcie wszystko.
vacarius
Chyba się za dużo Breaking Bad naoglądali. Ludzkość idzie w pracę zdalne żarcie przez kurierów i siedzenie w domach. Kina domowe itp. Baseny na podwórku i po co gdziekolwiek wyłazić?
vacarius
No i jeszcze w żarcie wege albo sztucznie mięso z próbówki. Nikt nie chce patrzeć na te skrzydełka i nóżki i obżerać tych kostek. Bo kto sam tak naprawdę potrafi zabić kurę i ją zjeść? Ktoś z was sam zabił i zjadł?
go_ral
dam sobie reke uciac ze beda wchodzic na polski rynek nie jako fast food ale jako ekskluzywna restauracja. polak glupi moze sie nabierze. jak nie wypali to zwina interes a ze to franczyza bedzie to ryzyko niewielkie

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki