REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polscy deweloperzy nie mogą budować mikromieszkań. Jednak w tych krajach limity metraży "bolą" jeszcze bardziej

2022-12-10 06:00
publikacja
2022-12-10 06:00

Nowe mieszkanie w Polsce nie może mieć mniej niż 25 mkw. Sprawdzamy, czy inne kraje wprowadziły podobne ograniczenia.

Polscy deweloperzy nie mogą budować mikromieszkań. Jednak w tych krajach limity metraży "bolą" jeszcze bardziej
Polscy deweloperzy nie mogą budować mikromieszkań. Jednak w tych krajach limity metraży "bolą" jeszcze bardziej
fot. cosmaa / / Shutterstock

Można przypuszczać, że temat mikrokawalerek w najbliższym czasie będzie częściej poruszany. Wszystko za sprawą drastycznego spadku zdolności kredytowej Polaków. Osoby, które chciałyby kupić lokum o powierzchni użytkowej wynoszącej na przykład 24 mkw., czeka spore rozczarowanie. Taka mikrokawalerka będzie bowiem oferowana jako lokal użytkowy.

Minimalna powierzchnia użytkowa nowego mieszkania budowanego w Polsce wynosi bowiem 25 mkw. Potwierdzenie stanowi paragraf 94 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2022 poz. 1225).

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy w innych krajach obowiązują podobne limity minimalnego metrażu.

Zróżnicowanie metrażowych limitów jest spore

Limity dotyczące minimalnej powierzchni nowych mieszkań to kwestia, w przypadku której krajów Unii Europejskiej oraz EFTA nie obowiązują wspólne regulacje. Taka sytuacja skutkuje między innymi sporym zróżnicowaniem metrażowych przepisów. Warto także zwrócić uwagę na zastosowanie różnych miar powierzchni w krajowych regulacjach (powierzchnia użytkowa, powierzchnia mieszkalna i powierzchnia brutto).  

Analiza przepisów z różnych krajów Starego Kontynentu wskazuje, że aktualne limity metrażowe dla nowych mieszkań wyglądają następująco:

  • Czechy - najmniejsza dopuszczalna powierzchnia pokoju w przypadku mieszkania jednopokojowego to 16 mkw. (ten limit dotyczy również salonu połączonego z kuchnią).
  • Francja - minimalna powierzchnia mieszkalna na osobę wynosi 14 mkw. w przypadku pierwszych czterech osób, a minimalna kubatura - 33 m3 dla każdego z czterech pierwszych mieszkańców.
  • Hiszpania - najmniejsza możliwa powierzchnia mieszkalna na osobę to 20 mkw. po wliczeniu salonu oraz kuchni.
  • Holandia - minimalna powierzchnia użytkowa na osobę w przypadku nowych mieszkań wynosi 18 mkw., przy czym powierzchnia salonu/sypialni musi stanowić co najmniej 55%.
  • Niemcy - poszczególne landy mogą ustalać własne ograniczenia w ramach lokalnych przepisów.
  • Portugalia - minimalna powierzchnia brutto kawalerki dla jednej osoby wynosi 35 mkw.
  • Szwecja - powierzchnia musi być dostosowana do potrzeb mieszkańców (brak konkretnych limitów).
  • Wielka Brytania - powierzchnia brutto kawalerki nie może być mniejsza niż 39 mkw. (37 mkw. w razie zastosowania prysznica), przy czym te limity mają tylko charakter zaleceń dla autorów lokalnych planów przestrzennych.
  • Włochy - minimalna powierzchnia kawalerki wynosi 28 mkw. (w przypadku dwóch mieszkańców ten limit rośnie do 38 mkw.).

Powyższe informacje potwierdzają, że ograniczenia dotyczące minimalnej powierzchni nowych lokali nie stanowią rzadkości. Przypadek zachodnich sąsiadów jest szczególnie ciekawy, ponieważ niemieckie przepisy budowlane nieco się różnią w zależności od landu. Ograniczenia co do minimalnego metrażu zwykle dotyczą wynajmowanych mieszkań. Przykładowo w Berlinie nie można wynająć lokalu, jeśli na osobę przypada mniej niż 9 mkw. Analogiczny limit dotyczący dzieci do 6 lat wynosi 6 mkw.  

Czy w USA i Japonii panuje zupełna swoboda?

W ramach porównania dla europejskich ograniczeń dotyczących minimalnej powierzchni mieszkań warto wziąć pod uwagę sytuację ze Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Pierwszy z tych krajów odznacza się bowiem całkiem sporą deregulacją mieszkaniówki, choć wiele zależy również od stanowego ustawodawstwa. Natomiast Japonia jest znana z dużego udziału mikrolokali. W Tokio znajduje się ok. 1,5 mln lokali mniejszych niż 20 mkw. (po odliczeniu łazienki). Aż 80 000 tokijskich mieszkań liczy sobie do 10 mkw. Takie miejsca nadal są legalne, choć ustawodawstwo obliguje samorządy do wspierania wzrostu liczby mieszkań spełniających standardy. Mowa o metrażu wynoszącym min. 25 mkw. dla jednej osoby.  

Jeżeli natomiast chodzi o Stany Zjednoczone, to podobnie jak w innych kwestiach dotyczących mieszkaniówki widzimy spore zróżnicowanie stanowego ustawodawstwa. Przegląd sytuacji potwierdza jednak, że limity minimalnego metrażu nie stanowią rzadkości w dużych miastach USA. Przykładowo kodeks budowlany Nowego Jorku wskazuje, że najmniejsze nowe mieszkania powinny mieć jeden pokój o powierzchni co najmniej 150 stóp kwadratowych (ok. 14 mkw.). Sumarycznie mieszkanie musi być większe ze względu na obecność kuchni/aneksu kuchennego, korytarza oraz łazienki. Bardziej liberalne są np. przepisy z Seattle, gdzie warunkowo można budować mikrolokale mniejsze niż 17,7 mkw.

Andrzej Prajsnar

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
frank_deleos
Brawo, przez takie prawo nigdy nie będę miał swojego mieszkania. Mnie wystarczyłoby 15 mkw. Tyle mógłbym sobie kupić bez kredytu i cieszyć się spokojem. Jeśli byłoby za małe i miałbym wystarczające środki to zmieniłbym je na większe. Jednak rząd wie lepiej masz mieć kredyt i być na łańcuchu banku przez 30 lat. Jedyny tego plus, że Brawo, przez takie prawo nigdy nie będę miał swojego mieszkania. Mnie wystarczyłoby 15 mkw. Tyle mógłbym sobie kupić bez kredytu i cieszyć się spokojem. Jeśli byłoby za małe i miałbym wystarczające środki to zmieniłbym je na większe. Jednak rząd wie lepiej masz mieć kredyt i być na łańcuchu banku przez 30 lat. Jedyny tego plus, że mnie tu nic nie trzyma, w każdej chwili mogę powiedzieć pa pa.
zwyczajny
No jak stać cię na 15m2 No to te 10m2 spłacie szybko. Niekoniecznie 30 lat. Ja regularnie nadpłacam i zamierzam zamknąć temat w max 10lat. Gorzej z domem tu pewnie będę spłacał ze 20.
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, to prawo nie pozwala nam sukcesywnie rozwiązywać problemów mieszkaniowych oraz pomagać Polkom i Polakom. Nigdy byśmy go nie uchwalili.
jas2
Panie Prezesie, trzeba też pamiętać o tym, że w nadmiernej ciasnocie, ludzie nie chcą się rozmnażać.
300_pala odpowiada jas2
Bzdura ….
peluquero
na szczescie można sobie zaprojektować perfekcyjnie zaizolowany domek 20m kwadratowych w pełni funkcjonalny wszystko pod ręką otwarta przestrzeń w środku do przedzielenia ruchomą ścianką z oranżerią która w lato odkrywana jest i spelnia funkcję duzego rowniez 20m tarasu
ptokbentoniczny2
Jaki jest sens budowania czegoś takiego. Ja rozumiem wolność i tego typu gadki. Nikomu nie bronie mieszkać choćby w budzie dla psa, ale czy to jest to właściwy kierunek? Budowanie domu w przeciwieństwie do kupna mieszkania w bloku/kamienicy ma służyć większej funkcjonalności, np. garaż, spiżarnia, garderoba. Budowanie domu 20 czy Jaki jest sens budowania czegoś takiego. Ja rozumiem wolność i tego typu gadki. Nikomu nie bronie mieszkać choćby w budzie dla psa, ale czy to jest to właściwy kierunek? Budowanie domu w przeciwieństwie do kupna mieszkania w bloku/kamienicy ma służyć większej funkcjonalności, np. garaż, spiżarnia, garderoba. Budowanie domu 20 czy 30 metrów kwadratowych to zwykła głupota. Proszę mi nie wmawiać, że jest to w pełni funkcjonalny dom, bo nie zmieścisz wyżej wymienionych pomieszczeń na takim metrażu. A poza tym jeśli ludziom obniżają się oczekiwania odnośnie domu, to rząd zabierze nam więcej pieniędzy bo wyczuje to podejście. Za miskę ryżu rodacy. Po co marzyć o willach jak można cieszyć się z kojca prawda?
jas2
"można sobie zaprojektować perfekcyjnie zaizolowany domek 20m kwadratowych w pełni funkcjonalny"

Myślę, że zacięła ci się klawiatura i jedno zero nie wskoczyło. Stąd 20m zamiast 200m2.
peluquero odpowiada jas2
Napisałem domek więc jak ktoś ma problem z rozczytaniem to już nie moja broszka :) taki domek dla bałaganiarzy i ludzi z przerośniętym ego też nie jest opcją, ogrzewanie w sezonie nie kosztuje nawet 3zł dziennie. Nie potrzeba do tego kredytu i tu moge zrozumieć poprzedni koment, że skoro mozna mieszkać na 20m i uzbierać na to w maks Napisałem domek więc jak ktoś ma problem z rozczytaniem to już nie moja broszka :) taki domek dla bałaganiarzy i ludzi z przerośniętym ego też nie jest opcją, ogrzewanie w sezonie nie kosztuje nawet 3zł dziennie. Nie potrzeba do tego kredytu i tu moge zrozumieć poprzedni koment, że skoro mozna mieszkać na 20m i uzbierać na to w maks 4 lata no to system będzie chciał tu wkroczyć i to prawodopodobnie prawda, to system podpowiedział że garderoba spiżarka i garaż muszą czy powinny być w tej samej kubaturze co sypialnia, żeby mieszkać w tak "ciasnym" domku uwierzcie mi trzeba mieć bardzo otwarty umysł
brazylianwisnia
Zgadzam się. Mały dom 21m2 ma sens. Po pierwsze w domu masz taras i działkę więc mapa przestrzen lepiej się sprawdza bo jest gdzie wyjsc. Po drugie mamy wyższa wysokość przez co sypialnia może być na niskiej antresoli nad łazienka co powoduje że mamy tej przestrzeni jeszcze więcej jak w bloku. Po trzecie można wybudować w szkielecie Zgadzam się. Mały dom 21m2 ma sens. Po pierwsze w domu masz taras i działkę więc mapa przestrzen lepiej się sprawdza bo jest gdzie wyjsc. Po drugie mamy wyższa wysokość przez co sypialnia może być na niskiej antresoli nad łazienka co powoduje że mamy tej przestrzeni jeszcze więcej jak w bloku. Po trzecie można wybudować w szkielecie stalowym tak aby wymiary były 3x7x3,2m i stawiany dźwigiem na fundamencie przez co może być ruchomością i nie trzeba nic ogarniać a jak trzeba to możemy się przeniesc na drugi koniec kraju przewodząc dom niskopodłogowka.
Po czwarte dom można budować ratami nie bojąc się inflacji oszczędności. Taki maly domek jak opisałem da się zrobić za 100tys na gotowi wszystko zlecając.
Żałuję że tak właśnie nie zrobiłem jak miałem 24-25 lat bo postawiłbym taka kawalerkę oszczedzajac sporo na wynajmie a z czasem za gotówkę dobudowanym sobie drugi taki łącząc modułowo w 42m2 + 2sypialnie na antresolach. Jakby było mało to postawiłbym na późniejszym etapie 3 i połączył w całość.

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki