REKLAMA
BADANIE

"Pierwsze mieszkanie". Rzecznik rządu zdradza, kiedy może ruszyć program

2023-01-27 16:20
publikacja
2023-01-27 16:20

Program "Pierwsze mieszkanie", czyli kredyt mieszkaniowy z oprocentowaniem na poziomie 2 proc. powinien obowiązywać od tegorocznych wakacji - przekazał podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

"Pierwsze mieszkanie". Rzecznik rządu zdradza, kiedy może ruszyć program
"Pierwsze mieszkanie". Rzecznik rządu zdradza, kiedy może ruszyć program
fot. marcinm111 / / Shutterstock

"Trwają jeszcze konsultacje społeczne, ale tak, chcemy, jesteśmy zdeterminowani, aby w wakacje tego roku ten projekt (+bezpieczny kredyt 2 proc.+ - PAP) już obowiązywał, aby faktycznie mogli z tego tańszego kredytu skorzystać kredytobiorcy, żeby było łatwiej otrzymać kredyt i zakupić własne mieszkanie" - powiedział rzecznik prasowy rządu.

Ogłoszony w połowie grudnia ubiegłego roku program Pierwsze Mieszkanie jest skierowany do osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie.

Zgodnie z zapowiedziami program będzie zawierać dwa elementy. Pierwszym z nich jest "bezpieczny kredyt 2 proc.", który będzie skierowany do osób do 45. roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i "pierwszego mieszkania" spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Budżet państwa przez 10 lat ma dopłacać różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po pięciu latach) a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł.

Kredyt będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (43)

dodaj komentarz
kubmix
Jestem ciekaw co się stanie jak pęknie bańka na nieruchomościach i ludzie zostaną z tanimi kredytami i tanimi mieszkaniami.
ministerprawdy
W 100% spełnia kryteria większość przychodźców którzy już dziś mają 500+ ,12 tys na start i inne profity więc raczej tego nikt im nie poskąpi.
samsza
Pan dziennikarz w artykule: "Zgodnie z zapowiedziami program będzie zawierać dwa elementy."
Ale nic nie podał. Ja podałem drugi element i komentarza już nie ma.
Moderator tak sam z siebie kasuje, czy dziennikarz Łukasz się obraził ?
Drugi element zacytowałem dosłownie ze strony gov.pl więc manipulacją się nie wyprzecie!
samsza
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/pierwsze-mieszkanie

Pierwsze rozwiązanie to Bezpieczny Kredyt 2%, czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego M. Drugie to Konto Mieszkaniowe – program pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania.
grzegorzkubik
Powinna wejść ustawa, że ziemia w Polsce nie należy do samorządów. Wtedy pan Jaśkowiak zanim odda teren deweloperom będzie musiał się zapytać rządzących. Wtedy zadziałałby program taniego budownictwa mieszkaniowego organizowanego przez rząd.
alcabon
PiS znowu okrada Polaków, żeby dać swoim i sprzedać niepodległość za srebrniki, które wyciągają ze spółek skarbu państwa. Polska w ruinie pod wodzą Jarosława Mściwego.
zgadujzgadula
Dobry program.. oczywiście nie dla mikrolandlordow , ale społecznie słuszny. Dobre Państwo powinno dawać obywatelom szanse na normalność. Do krzyczących ze będzie płacone z jego podatków uprzejmie przypominam że jedyna przyczyną wpływów podatkowych do budżetu SA przedsiębiorcy czy to pośrednio, czy Dobry program.. oczywiście nie dla mikrolandlordow , ale społecznie słuszny. Dobre Państwo powinno dawać obywatelom szanse na normalność. Do krzyczących ze będzie płacone z jego podatków uprzejmie przypominam że jedyna przyczyną wpływów podatkowych do budżetu SA przedsiębiorcy czy to pośrednio, czy bezpośrednio.
hfjdj
Tak, i rodzą im się te pieniądze pod poduszką.
trollmaster
słuszny to może jest ale dla takich komuchów jak ty.
frugal
Kolego, na każdym paragonie masz jasno napisane ile jest vatu w cenie (PTU), to kupujący go płaci a nie przedsiębiorca :) plus podatki dochodowe dla wszystkich pracujących, długo by wymieniać, wejdź na sprawdzpodatki.pl to może przestaniesz takie herezje wypisywać.

Powiązane: Pierwsze mieszkanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki