REKLAMA

PZFD: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny może zwiększyć atrakcyjność rynku nieruchomości

2021-02-18 14:45
publikacja
2021-02-18 14:45
PZFD: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny może zwiększyć atrakcyjność rynku nieruchomości
PZFD: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny może zwiększyć atrakcyjność rynku nieruchomości
fot. Pexels.com /

Utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego z odpowiednio niską składką może zwiększyć atrakcyjność rynku nieruchomości - ocenił w Polski Związek Firm Deweloperskich, odnosząc się do projektu przepisów o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym przedłożony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który zwiększy ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej. Chodzi m.in. o eliminację ryzyka utraty przez nabywców wpłat środków finansowych dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze.

Jak zwrócił uwagę w czwartkowym komentarzu Polski Związek Firm Deweloperskich, oprócz utworzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, nowe rozwiązania nałożą na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki administracyjne związane z umowami rezerwacyjnymi, raportowaniem czy procedurami odbioru lokalu mieszkalnego.

"Utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG) z odpowiednio niską składką może być ruchem zwiększającym atrakcyjność rynku nieruchomości" - ocenił PZFD. Według związku zapewniłoby to nabywcom nieruchomości gwarancje większe niż przyznane posiadaczom depozytów bankowych, gwarantując ochronę również dla środków przewyższających 100 tys. euro. "Dobrze, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił zgłaszane argumenty i urealnił wysokość opłat" - wskazał PZFD. Przypomniał, że "od początku podnosił temat, iż składki nie powinny przekraczać 1 proc. ceny mieszkania".

Związek zwrócił uwagę, że ustanowienie DFG będzie wiązało się z wprowadzeniem dodatkowej opłaty na jego rzecz, w wysokości do 2 proc. wartości mieszkania. Jak szacuje, w konsekwencji ceny mieszkań mogą wzrosnąć o kilka – kilkanaście tysięcy złotych. "Zakładając wpłaty na poziomie 1 proc., przy obecnej skali rynku, do Funduszu wpływałoby docelowo co najmniej 0,5 mld zł rocznie" - czytamy.

PZFD wyraził nadzieję, że "UOKiK zmodyfikował także przepisy szczegółowe, co do których branża zgłaszała bardzo istotne zastrzeżenia wobec dodatkowych obciążeń administracyjnych, podważenia pewności obrotu i równowagi stron". Zastrzegł, że szczegółowo będzie mógł wypowiedzieć się w tym zakresie "dopiero po upublicznieniu projektu".

Polski Związek Firm Deweloperskich zrzesza ponad 215 firm z całego kraju, od małych firmy rodzinnych po międzynarodowe korporacje, obejmując rynek mieszkaniowy i komercyjny. Jest członkiem Build Europe, organizacji reprezentującej interesy rynku nieruchomości m.in. wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jpelerj
Cena i tak zależy od popytu. Duzi gracze (fundusze) i tak kupują ok. 30% taniej niż drobnica, a np. Marvipol już im sprzedał 3 pełne inwestycje w Warszawie, czyli rzekomo najlepszym rynku w Polsce. I kupują już gotowe, albo do wykończenia, nie dziurę w ziemi. Nie sądzę, żeby fundusze płaciły składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.Cena i tak zależy od popytu. Duzi gracze (fundusze) i tak kupują ok. 30% taniej niż drobnica, a np. Marvipol już im sprzedał 3 pełne inwestycje w Warszawie, czyli rzekomo najlepszym rynku w Polsce. I kupują już gotowe, albo do wykończenia, nie dziurę w ziemi. Nie sądzę, żeby fundusze płaciły składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Co do indywidualnych - jak ocenią, że za drogo, to kupią na wtórnym. Tak że ten tytuł to chyba tylko, żeby klikalność nabić, bo sensu w tym wiele nie ma.
exio
Ten fundusz to zwiększy ale ceny. Co do tej atrakcyjności to mam obawy.
palestrina
25% marzy to dużo, a jak w biedronce robisz zakupy i płacisz za jabłka 3,5zł gdzie w skupie są po 30groni 1000% marży jest ok? nie osłabiaj mnie "znafco" rynków i finansów
palestrina
po "duzo" miał być znak?????? ;)
dlaczego_nie
Kupuj na targu u rolnika
ravauw
nie chciałbym być niegrzeczny, ale marża nie może wynosić więcej niż 100%.
Poczytać, pouczyć się, zapamiętać, a później wracać na forum bankiera.
bartoszw1973
Wszystko przez to, że 25% zysk deweloperów jest zagwarantowany konstytucyjnie?
3xx
a moze by tak fliperom dac jakies daniny solidarnosciowe, bo czesc kasy za mieszkanie pod stolem otrzymuja nie wykazujac dochodow?
andregru
"ustanowienie DFG będzie wiązało się z wprowadzeniem dodatkowej opłaty na jego rzecz, w wysokości do 2 proc. wartości mieszkania" oczywiście zawsze na koniec zapłaci kupujący czy to reklama , mieszkanie , cukier , benzyna .
luxferre
I jak zawsze przy wprowadzaniu regulacji zyskają cwaniacy.
Małe firmy developerskie zanotują wzrost odsetka upadłości.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki